Verslas

2021.08.25 22:31

Darbdavių atsakas profsąjungoms dėl reikalavimo apmokėti testavimą: tai lindimas į svetimą kišenę

Reda Gilytė, Aina Mizgirdė, Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.25 22:31

Vyriausybė planuoja Seimui teikti projektą pagal kurį neskiepytas darbuotojas galėtų būti nušalintas nuo darbo, o testavimas taptų privalomas. Už jį darbuotojas turėtų sumokėti iš savo kišenės.

Profsąjungos teigia, kad už testus privalo sumokėti darbdavys. Šie atkerta, kad valstybė suteikia galimybę nemokamai skiepytis ir tuo darbuotojai turėtų pasinaudoti. Jei ne, už testavimą turėtų susimokėti patys.

Šiauliuose esančioje automobilių plovykloje darbas beveik nesustoja. Kontaktas su klientu netrunka ilgiau nei 15 minučių, todėl darbuotojams nėra privaloma atlikti COVID-19 testus. Bendrovės vadovo teigimu, ir didesnių ligos protrūkių pavyko išvengti. Tačiau situacija vis tik verčia įsivesti savų taisyklių.

Svarstymai leisti nušalinti neskiepytus darbuotojus sukėlė priešpriešą: kas turėtų mokėti už testus?

„Geranoriškai testuojamės, kada buvo truputį labiau įtempta situacija, tai kas savaitę, o dabar – kilus įtarimams, kada darbuotojas ateina negaluojantis, Tikrai nebeprašome pagal nusistovėjusią tvarką: būk geras padėk mums. Prašome hospitalizuotis namų sąlygomis“, – pasakoja automobilių plovyklos „Švarūnė“ vadovas Deimantas Tvaronavičius.

Vilniaus logistikos bendrovės vadovas džiaugiasi, kad skiepijasi gana nemažai darbuotojų. Su dvejojančiais dar kalbamasi. Pasiskiepijusiems suteikiamas laisvadienis. Įmonės vadovas teigia abejojantis, ar griežtesnės priemonės labiau skatintų skiepytis.

„Mūsų imunizacija įmonėje siekia 70 proc., tai mes kalbėjome apie valstybės kolektyvinį imunitetą prie 70 proc. Jaučiamės padarę viską, ką reikia. Jeigu matysime, kad reikia dar kažkokių priemonių, tada tikrai jų imsimės“, – tvirtina „Rhenus Logistics“ generalinis direktorius Arūnas Bertašius.

Vyriausybė į stalčių dar nepadeda griežtesnių priemonių projekto. Seimui rengiamasi teikti siūlymą, kad nepasiskiepijusius darbdavys galėtų nušalinti, o už testus turėtų susimokėti pats darbuotojas.

„Reikia saugoti ir kolegas, tuos kurie yra šalia mūsų, kurie dirba. Ir darbdaviai, lygiai taip pat norėdami sukurti saugią aplinką savo darbuotojams, turi turėti svertų tą daryti“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Profsąjungos siūlymą nušalinti darbuotoją vadina lazdos perlenkimu. Jos sutinka – testuotis reikia, tik mano, kad už tai privalo sumokėti darbdavys.

„Jeigu aš ateinu dirbti į darbą, tai darbdavys turi man ne tik priemones suteikti, bet ir sukurti sveiką aplinką. Darbdavys organizuoja tikrinimus, už juos apmoka, o darbuotojas irgi turi pareigą tikrintis sveikatą ir atnešti pažymą darbdaviui“, – tikina Profesinių sąjungų konfederacijos vadovė Inga Ruginienė.

„Ne visiškai teisinga ir moralu reikalauti iš darbdavio, ne tik iš darbdavio, o iš visų žmonių, kurie įmonėje yra pasiskiepiję, kad jie susimokėtų už to nenorinčio skiepytis žmogaus, kad įmonė sumokėtų. Tai lindimas į svetimą kišenę“, – įsitikinęs Darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas.

Graikija šią savaitę apsisprendė, kad nuo rugsėjo vidurio neskiepyti darbuotojai turės patys susimokėti už testus. Latvija dar anksčiau nutarė leisti darbdaviui net nušalinti neskiepytą darbuotoją

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt