Verslas

2021.08.04 21:14

Armonaitės neįtikina verslo skundai: tiems, kurie atsidarys su galimybių pasu, nebus jokių ribojimų

Mindaugas Jackevičius, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2021.08.04 21:14

Vyriausybė skiepų priešininkams duoda mėnesį. Jei nepasiskiepys, jiems greičiausiai užsivers durys į grožio centrus, kavines, ligonines, didelius prekybos centrus. Apie tai, kas laukia galimybių paso neturinčių asmenų, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dienos tema“ – ekonomikos ir inovacijų ministre Aušrine Armonaite.

– Kodėl šiandien Vyriausybei nepavyko priimti sprendimo?

– Nebuvo planuojama jo priimti. Diskusija yra vieša, žiniasklaidai galima apie tai parašyti, galima visiems, kam įdomu, pasidomėti. Kai bus pasiektas rodiklis, susietas su užimtų lovų skaičiumi ligoninėse, tada sprendimą priimsime. Tikėtina, kad jau kitą savaitę, bet esmė yra labai paprasta: žmonių, kurie pasiskiepiję, turi imunitetą, neturėtume riboti naujais draudimais, karantinais ir tam yra tie sprendimai.

– Greičiausiai tai bus pirmadienį?

– Galimai sprendimą Vyriausybė turės priimti, o šiandien pritarėme iš esmės. Dėl dar kelių dalykų padiskutuosime ir su socialiniais partneriais, ir viduje, tad pirmadienį arba trečiadienį, ko gero.

Dienos tema. Armonaitė apie įvedamus ribojimus: svarbiausia, kad verslai galės veikti (su vertimu į gestų k.)

– Kaip tie sprendimai atrodys praktikoje? Verslininkai piktinasi, esą labai daug žmonių suplūs į mažas parduotuves, o į dideles negalės patekti. Netgi buvo paminėtas žodis „riaušės“ – esą žmonės gali kelti neramumus.

– Stiprūs pasakymai. Turiu priminimą prekybininkams, kad esant šiandien turimam susirgimų skaičiui – apie 400 atvejų ir panašiai – dar visai neseniai šie sektoriai buvo apriboti, kai kurie uždaryti. Dabar paklausa yra 1,8 mln. žmonių, kurie Lietuvoje imunizuoti, arba yra vaikai – tai labai didelė žmonių grupė ir, tikiuosi, prekybininkai ir visi, kam neramu, pakvies žmones skiepytis. Džiaugiuosi, kad jie galės veikti. Tai yra svarbiausia.

– Kaip tai atrodys praktikoje: ateina žmogus prie prekybos centro durų, jį pasitinka darbuotojas ir patikrina galimybių pasą?

– Dar yra laiko pasiruošti, ne nuo rytdienos priimame, o nuo rugsėjo 13 dienos. Jeigu kalbame apie prekybą, tai paliekama laiko pasirengti kontrolės sistemai. Tie, kas dabar turi galimybių pasą, kurį išbandėme gegužės ir birželio mėnesiais, kada maitinimas vyko viduje, žino, kad viskas vyksta labai greitai.

Norėčiau pasakyti esmę: šiandien turime nemokamą vakciną, kuri prieinama, žmonės gali pasirinkti jos gamintoją, gali pasiskiepyti nuo Palangos tilto iki skiepobuso Vilniuje. Mes turime galimybių pasą kaip išmanųjį įrankį pandemijai kontroliuoti ir galime siekti neuždaryti švietimo rudenį – tai yra labai svarbu; siekti, kad ekonominės veiklos vyktų, kad sveikatos paslaugos būtų prieinamos visiems, kam jų reikia. Nes tą akimirką, kai ligoninės užsipildo COVID-19 pacientais, tie, kam reikia kitokio gydymo, laukia operacijos, negali gauti paslaugos – čia esmė. Mes paliekame laiko pasiruošti detalėms, bet esmė yra neuždaryti švietimo, ekonomikos, leisti žmonėms gydytis ir gauti paslaugas. Skiepų yra, todėl prašau ir kviečiu skiepytis.

Mes paliekame laiko pasiruošti detalėms, bet esmė yra neuždaryti švietimo, ekonomikos, leisti žmonėms gydytis ir gauti paslaugas. Skiepų yra, todėl prašau ir kviečiu skiepytis.

– Dabar diskutuojama, kokio dydžio parduotuvės galėtų priimti neskiepytus klientus, kokio dydžio – skiepytus. Kas laukia nepasiskiepijusiųjų, kokio dydžio parduotuvėse jie galės lankytis?

– Norėtume, kad tai būtų labai paprasta visiems: ir verslui, ir žmonėms. Yra keletas dienų dar kartą padiskutuoti, nes vieni prekybininkai sako, kad 2,5 tūkst. kvadratinių metrų, kiti – 1,5 tūkst. Tikiu, kad jie irgi gali susitarti, ir mes tą dialogą pratęsime. Esmė yra užtikrinti, kad visi žmonės galėtų prieiti prie pačių būtiniausių prekių – maisto, vaistų ir panašiai. Kalbame, kad didieji prekybos centrai ir didesnės parduotuvės būtų su galimybių pasu. Visi verslai ar viešosios paslaugos, kurios veiks su galimybių pasu, paskiepytiems žmonėms netaikys jokių ribojimų – jokių atstumų, kaukės rekomenduojamos. Norite dėvėti kaukes? Rekomenduojama, bet galima ir nedėvėti. Ribojimų nėra, yra laisvė. Toks ir tikslas – pasiskiepijusių žmonių negalime bausti ribojimais. Verslams, kuris atsidarys su galimybių pasu, nebus jokių ribojimų. Tai, manau, irgi svarbi pergalė.

Toks ir tikslas – pasiskiepijusių žmonių negalime bausti ribojimais.

– Maži prekybos tinklai šįkart galės priimti tiek pasiskiepijusius, tiek nepasiskiepijusius klientus. Gal čia savotiška kompensacija už tai, kad negalėjo dirbti per karantiną, kada didieji prekybos tinklai dirbo ir augino pelną?

– Tikslas, žinoma, yra, kad virusas būtų kontroliuojamas, kad visi galėtų veikti, ir visi veiks, tik į vienas vietas ateisime su galimybių pasu, o į mažesnes galės ateiti visi.

– Kodėl pasirinkta rugsėjo 13 diena?

– Buvo diskusija ir tam tikri kompromisai, kai kurios veiklos bus anksčiau, kai kurios – vėliau.

– Galite patikslinti, kas greičiausiai jau kitą savaitę bus sugriežtinta?

– Kontaktinių paslaugų sąrašas yra įvardytas viešai. Kada priimsime, ne tą pačią dieną įsigalios, tada ir bus galima kalbėti. Dabar, kaip ir sakau, yra vieša, atvira diskusija, dokumentas paviešintas, žiniasklaida apie jį parašė, tad galima apie tai diskutuoti.

– Daug diskutuojama ir apie viešąjį transportą – neskiepyti arba neturintys galimybių paso asmenys negalės juo naudotis. Kaip tai bus išspręsta techniškai: bus įleidžiama tik pro priekines duris, vairuotojas turės patikrinti galimybių pasą, grįžta konduktoriaus specialybė?

– Įdomiai jaučiuosi būdama ekonomikos ministrė ir pasakodama, kaip bus tikrinamas viešasis transportas, bet viskas yra sveiko proto ribose. Jeigu patikriname bilietėlį, tai kažkokiu būdu, matyt, patikrinsime ir galimybių pasą.

– Jūs siūlote nereikalauti galimybių paso veikloms lauke. Ar dėl to yra sutarimas Vyriausybėje?

– Tai vienas iš klausimų, dėl kurio dar diskutuojama. Ekonomikos ir inovacijų ministerija mano ir kviečia neriboti veiklų lauke: maitinimo, prekybos, renginių.

– Tai bus aktualu iki atšalimo.

– Galbūt. Dabar visi karantinai mus išmokė daugiau gyventi atvirame ore, tad galbūt ir dalis verslų ilgiau dirbs lauke negu įprastai. Ir epidemiologiniu požiūriu turime įrodymų, kad lauke užkrečiamumas yra mažesnis, todėl siūlome tos dalies neliesti.

– Savo aplinkoje turite nepasiskiepijusių žmonių?

– Vis dar nustembame diskusijose, draugų rate tenka sutikti žmonių, kurie abejoja, dar laukia. Tikrai manau, kad ne visi žmonės, kurie dar nepriėmė sprendimo pasiskiepyti, yra prieš skiepus nusiteikę. Man atrodo, yra dalis žmonių, kurie nerado laiko, abejoja.

– Mėginote įtikinti ar jau praradote viltį?

– Tikrai neabejoju, kad dauguma žmonių pasiskiepys, o mes turėsime ramų ekonominį, švietimo gyvenimą ir sveikatą. Tai yra svarbiausia.

– Ar nebijote, kad dalis verslo atstovų persikels į pogrindį? Tarkim, grožio paslaugų sektorius sakys, kad nesiskiepysiu, tačiau priimsiu žmones rūsyje, namų virtuvėje, kas vyko ir per karantiną.

– Dar kartą galiu pasakyti, kad visi verslai gali veikti ir visi veiks. Tiems verslams, kurie veiks su galimybių pasu, nebus jokių ribojimų. Šešėlio grėsmė yra visada ir nuo mūsų visų priklausys, kiek mes ilgai tą galimybių pasą turėsime. Tikiuosi, kad jį galėsime kuo greičiau išjungti, kaip išjungėme vasarą praktiškai iš visų veiklų.

– Kalbama, kad kai kurioms profesijoms bus privalomi skiepai. O jūs pati už kokias profesijas būtumėte?

– Nesiimčiau įvardyti žmonių grupių. Čia irgi dar bus atskiri sprendimai, kaip ir dėl nušalinimo nuo darbo. Į Seimą ateis ta diskusija, nes reikia įstatymo pakeitimo.

– Palaikote galimybę nušalinti nuo darbo žmogų, kuris atsisako skiepytis?

– Jau šiandien žinau verslų, kurie su darbuotojais susitarę, kad į darbą ateina su galimybių pasu, – tai jau įmonės politika. Tikiuosi, kad kuo daugiau verslų savanoriškai tai darys ir drastiškų pakeitimų nereikės. Kita vertus, turime delta atmainą ir tas pagreitis, kuriuo ji plinta, kaip pildosi ligoninių lovos, – viskas mums rodo, kad atvejų skaičius į viršų šaus rudenį. Jeigu pasitikime mokslu, jo duomenimis, tai jau galime prognozuoti tam tikrus dalykus ir šitie sprendimai, kurie nugulė į tą nutarimą, yra pagrįsti duomenimis, o ne kažkieno vaizduote.

Jeigu pasitikime mokslu, jo duomenimis, tai jau galime prognozuoti tam tikrus dalykus ir šitie sprendimai, kurie nugulė į tą nutarimą, yra pagrįsti duomenimis, o ne kažkieno vaizduote.

– Esate Laisvės partijos pirmininkė. Ši partija į Seimo rinkimus ėjo su žmogaus teisių vėliava. Tai, kas dabar vyksta pasienyje, ir vidaus reikalų ministrės sprendimas apgręžti migrantus pasienyje sukritikuotas kai kurių tarptautinės teisės specialistų. Jūsų nuomone, tai nesikerta su žmogaus teisėmis?

– Yra trys dalykai nelegalios migracijos klausimu. Pirmas dalykas – akivaizdu, kad Baltarusijos KGB ir diktatūra organizuoja nelegalios migracijos kanalą: žmonės saugiai atskrenda turistiniais tikslais ir yra patogiai palydimi. Nėra karo ar panašiai, vadinasi, turime visais būdais apsaugoti savo teritoriją. Antras dalykas – turime padėti pažeidžiamiausioms grupėms: vaikams, mamoms. Siūlėme ir gerai žinau, kad bus priimtas sprendimas atskirti pažeidžiamas grupes nuo galbūt agresyvių žmonių. Tikiuosi, tai bus padaryta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.