Naujienų srautas

Verslas2021.08.04 19:16

LRT trumpai. Be galimybių paso – nė kojos pro duris: neįsileistų ligoninės, viešasis transportas, kavinės

Jonas Deveikis, LRT.lt 2021.08.04 19:16

Vyriausybė žada pirmadienį patvirtinti nutarimą, kuris numatytų ribojimus galimybių paso neturintiems asmenims. Jiems nebūtų galima lankytis ligoninėse, grožio salonuose, kavinėse, važinėti viešuoju transportu. 

Vyriausybė trečiadienį iš esmės pritarė nutarimo projektui, numatančiam, kokių papildomų ribojimų sulauks asmenys, neturintys galimybių paso. Siūloma, kad dalis draudimų įsigaliotų dar iki rugsėjo 13 dienos, kiti – po rugsėjo 13-osios.

Draudimai be galimybių paso – po rugsėjo 13 dienos

Vyriausybė siūlo, kad neturintys galimybių paso asmenys po rugsėjo 13 dienos negalėtų gauti šių paslaugų ar lankytis minimose vietose:

būtinųjų prekių parduotuvėse (veterinarijos, pašarų gyvūnams, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių parduotuvės), kurių plotas bus didesnis nei 1500 kv. m ir kurios neturės atskiro įėjimo iš lauko. Taip pat be galimybių paso nebus galima lankytis visose ne būtinųjų prekių parduotuvėse

sveikatos paslaugų teikimo įstaigose. Pažymima, kad sveikatos priežiūros įstaigos yra didesnės rizikos zonos, kadangi jose lankosi sutrikusios sveikatos asmenys (operacijų vadovo sprendimu bus nustatoma, kad įėjimas į sveikatos priežiūros įstaigas dėl planinių paslaugų galimas tik turint neigiamą 48 val. testą, persirgus ar pasiskiepijus. Būtinajai pagalbai ši nuostata negalios. Vyriausybė užtikrins nemokamą testavimą dėl sveikatos paslaugų teikimo);

smulkaus remonto paslaugų užsakymo vietose, kai kontaktas tarp paslaugos gavėjo ir paslaugos teikėjo trunka ilgiau nei 15 minučių;

grožio salonuose;

– nebebus galima gauti keleivių vežimo vietiniu (miesto ir priemiesčio), tarpmiestiniu ir tarptautiniu transportu paslaugų;

– nebebus galima dalyvauti uždarose ir atvirose erdvėse organizuojamuose komerciniuose ir nekomerciniuose kultūros, pramogų, sporto renginiuose, šventėse, mugėse, festivaliuose ar kituose tam tikrą laiką trunkančiuose žmonių susibūrimuose viešoje vietoje iš anksto nustatytu laiku;

– bus apribotos bibliotekų ir valstybės archyvų skaityklų paslaugos (išskyrus atvejus, kai lankomasi knygų atsiėmimo ir grąžinimo tikslais).

Draudimai, kurie įsigalios dar iki rugsėjo 13 dienos

A. Dulkys pažymėjo, kad iki rugsėjo 13-osios Vyriausybė taikys pareinamąjį laikotarpį. Jo metu taip pat numatoma daugiau paslaugų ir veiklų, kurias būtų galima gauti tik su galimybių pasu, o be jo būtų leidžiama naudotis tik grožio salonų paslaugomis ir dalyvauti renginiuose atvirose erdvėse.

Planuojama, kad Vyriausybė sprendimą priims ateinantį pirmadienį, o draudimai galėtų įsigalioti jau rugpjūčio 10-ąją.

Kaip pažymi A. Dulkys, iki rugsėjo 13 dienos be galimybių paso nebus galima naudotis veiklomis ar paslaugomis uždarose erdvėse, išskyrus numatytas išimtis. Pavyzdžiui, nebūtų galimybės eiti į teatrą, kino teatrą, naudotis viešbučių paslaugomis, lankytis kavinėse, baruose tiek viduje, tiek lauke. Nebus galima organizuoti privačių švenčių restoranuose, kavinėse, sportuoti sporto klubuose, organizuoti ir dalyvauti uždarose erdvėse kultūros, pramogų ir sporto renginiuose, šventėse, mugėse, renginiuose, festivaliuose.

Turintiesiems galimybių pasą ribojimų nebus

A. Dulkys pažymėjo, kad veikloms, kurioms būtų taikomi galimybių paso reikalavimai, papildomos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo reglamentuojamos priemonės nebūtų įtvirtintos.

Tai reiškia, kad nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių (veido kaukių, respiratorių ar kitų priemonių) dėvėjimo, atstumų laikymosi ir kiti reikalavimai būtų rekomendacinio pobūdžio.

„Vis dėlto veikloms, kurios būtų vykdomos be galimybių paso, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytos epideminės saugos priemonės būtų privalomos“, – sakė A. Dulkys.

Tokie pakeitimai taip pat galėtų įsigalioti nuo rugpjūčio 10 dienos.

Keisis galimybių paso gavimo sąlygos

Galimybių pasą gali gauti asmenys, kurie yra pasiskiepiję pagal visą skiepijimo schemą ir įgiję imunitetą, taip pat persirgę koronavirusine infekcija, kai tai patvirtinta PGR arba antigeno testu, taip pat vaikai iki 16 metų.

Galimybių pasą iki šiol taip pat galėjo gauti asmenys, kurie pasidarė antigeno testą (galioja 48 valandas nuo ėminio paėmimo momento) arba SARS-CoV-2 PGR tyrimą (galioja 72 valandas nuo ėminio paėmimo momento).

Iki šiol šių testų kaina buvo kompensuojama biudžeto lėšomis, tačiau siūloma, kad nuo rugpjūčio 10 dienos, norint gauti galimybių pasą, reikės privačioje klinikoje pasidaryti PGR testą, kurio kainos valstybė nekompensuos. Tokie testai kainuoja apie 70 eurų.

Tiems asmenims, kurie skiepytis negalės dėl medicininių priežasčių, valstybė suteiks galimybę PGR testą atlikti nemokamai mobiliuosiuose punktuose.

Galimybių pasas nuo šio pirmadienio galioja 1 mėnesį, o nuo kitos savaitės galios 2 mėnesius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi