Verslas

2021.03.10 23:22

Kintų gyventojai prieštarauja naftos paieškoms: kenktų ir turizmui, ir aplinkai

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.10 23:22

Pamario Kintų bendruomenė, susirūpinusi poilsiautojų pamėgta teritorija ir nenori naftininkų kaimynystės. „Minijos nafta“ siekia gauti leidimą čia pradėti naftos žvalgytuves.

Kintus vilniečiai Guoda ir Erikas Armaliai atrado prieš septynerius metus. Kaip patys sako, pardavę verslus, nusprendė įsikurti prie marių, o nusipirktą sodybą – paversti sveikatingo ir poilsio oaze.

Sužinoję, kad vos už 200 metrų naftą išgaunanti bendrovė nori išžvalgyti teritoriją, gerokai sunerimo.

„Čia iš tikrųjų net žolės negalima kirpti nuo balandžio vidurio iki rugpjūčio vidurio, kad netrukdytum triukšmu paukštukams, tai ką jau kalbėti apie „Minijos naftą“. Mes kaip juokaujam tarpusavyje, tą fakelą įsivaizduojame kaip smilkstančią nuorūką didžiulę“, – sako G. Armalė.

„Gręžinys tai reiškia triukšmą, vibraciją. Praktiškai šitam rekreacijos ir turizmo verslui miestelyje būtų uždėtas kryžius“, – pritaria E. Armalis.

Kintai susirūpino dėl naftininkų, kurie siekia vietovėje gauti leidimą pradėti naftos žvalgytuves

Pamarį kasmet vis labiau atranda lietuviai – čia ilsisi, pasikinko jėgos aitvarus ir visiškai nenori naftininkų kaimynystės.

„Žmonės, atvažiuojantys čia, kuria verslus, jie kuria verslus su kitokia strategija – rekreacine, turizmo, būtent ramios, ekologiškos, atostogų ar ramybės oazės ieškodami“, – aiškina Kintų Vydūno kultūros centro direktorė Rita Tarvydienė.

Teritorija – jautri, pievos – užliejamos, o arti – gyvenamieji namai, kempingas. Vienos didžiausių šalyje naftos gavybos bendrovių „Minijos nafta“ ketinimai nesuderinami su bendruomenės planais, sako seniūnas.

„Norime užbėgti į priekį veiksmams, kurie būtų beprasmiški, nes jau Poveikio aplinkai ataskaitos metu, kuri buvo 2016 metais, mes įrodėme, kad šitoje teritorijoje, kur dabar teikiamas Aplinkos ministerijos Vyriausybei sprendimas išduoti leidimą „Minijos naftai“ išgauti naftą išimties tvarka, jis neatitinka ir teisės normoms, ir žmonių likimams, ir gyvensenai“, – tikina Kintų seniūnas Antanas Kližentis.

Kintiškiai sako nenusistatę prieš verslą, tiesiog siūlo trauktis toliau nuo marių. „Minijos naftos“ atstovas ramina: esą vyksta tik poveikio aplinkai vertinimo procedūros. Bendrovė bando ištirti, ar čia galima ieškoti naftos, esą iki gavybos – dar labai toli.

„Mes norime ieškot naftos, nuo 2005 metų vykdome aplinkosauginius tyrimus, visus tuos tyrimus ir išvadas pristatysime ataskaitoj. Galite nuraminti kintiškius, galit nuraminti visus valdinininkus, kurie nežino, kad visų pirma Lietuvoje reikia atlikti poveikio vertinimą“, – sako „Minijos naftos“ vyriausiasis finansininkas Virgilijus Petuška.

Pasak Aplinkos ministerijos, dėl leidimo „Minijos naftai“ siekiant Kintuose išgauti naftą dar nenuspręsta. Ministerija kol kas neparengė Vyriausybei išvados dėl tokio leidimo. „Minijos naftai“ gavus leidimą, įmonė galėtų pradėti išteklių paieškas, žvalgybą, o tik vėliau – gavybą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt