Naujienų srautas

Verslas2020.04.29 13:57

Šalia Elektrėnų atidarytas pirmasis nutolusių saulės elektrinių parkas

LRT.lt 2020.04.29 13:57

Trečiadienį šalia Elektrėnų atidarytas 1 MW pirmasis nutolusių saulės elektrinių parkas, kuris gamins elektrą beveik 300 namų ūkių, praneša ministerija.

Lietuva viena pirmųjų šalių Europoje, kuri sudarė galimybes kiekvienam gyventojui ir namų ūkiui naudoti atsinaujinančią elektros energiją – sukurta sistema, kai elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių galima gaminti vienoje vietoje, o vartoti kitoje.

Galimybė tapti elektros energiją savo reikmėms gaminančiais vartotojais, galinčiais gaminti ir vartoti energiją skirtingose vietose, yra ypač aktuali daugiabučių namų gyventojams. Toks vartotojas gali įsigyti arba išsinuomoti saulės elektrinės dalį saulės elektrinių parke, taip pat pasistatyti savo elektrinę bet kur Lietuvoje, o joje pagamintą energiją vartoti kitoje vietoje – pavyzdžiui, pasigaminti sodyboje Alytaus rajone, o suvartoti bute Vilniaus mieste.

Antradienį Seimas pritarė įstatymo pakeitimams, kurie sukurs palankesnes sąlygas gyventojams įsigyti nutolusias saulės elektrines. Supaprastintos sąlygos gaminantiems vartotojams, kurie įsigijo elektrinę iš saulės elektrinių parkų – saulės elektrinės įranga bus laikoma kilnojamuoju daiktu, todėl elektrinės dalies pirkimo pardavimo sutarčiai nebus taikoma notarinė sandorio forma.

Energetikos ministerija yra sukūrusi ir finansinio skatinimo priemones, kurios pagreitina gyventojams investicijų į saulės elektrines atsipirkimą. Šiemet liepos ir spalio mėnesiais bus skelbiami du kvietimai Europos Sąjungos (ES) finansinei paramai gauti saulės elektrinėms tiek individualiuose namuose įsirengti, tiek ir nutolusioms saulės elektrinėms saulės parkuose įsigyti. Tam numatyta skirti apie 20 mln. eurų. Pirmasis kvietimas šiemet buvo skelbtas sausį – kompensacijos rezervuotos daugiau nei 6700 gyventojų, iš jų 1300 nutolę gaminantys vartotojai.

Siekiant skatinti verslą ir namų ūkius tapti gaminančiais vartotojais ir patiems apsirūpinti žalia elektros energija, yra supaprastintos ir palengvintos visos procedūros. Šiuo metu gaminantys vartotojai gali įsirengti iki 500 kilovatų (kW) galios atsinaujinančius energijos išteklius naudojančias elektrines. Norint pasistatyti iki 30 kW galios elektrines nereikia beveik jokių leidimų ir procesas užtrunka iki trijų savaičių – prieš metus tam prireikdavo iki 6mėnesių. Vienintelė sąlyga – tokios elektrinės įrengtoji galia neturės viršyti vartotojo objektui suteiktos leistinos naudoti galios.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi