Verslas

2020.04.07 16:40

Oficialu: valdžia galės reguliuoti būtiniausių prekių kainas

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.04.07 16:40

Antradienį Seimas vėl ėmėsi siūlymo suteikti Vyriausybei teisę, esant ekstremaliai situacijai, reguliuoti būtinųjų prekių ir paslaugų kainas. Šį kartą idėjai buvo pritarta – valstybė tokią teisę turės.

Už pasisakė 79 Seimo nariai, prieš – 4, susilaikė 6 parlamentarai.

LRT.lt primena, kad Seimas dėl šio pasiūlymo balsavo jau antrą kartą. Prieš savaitę bandant priimti sprendimą pritrūko balsų – balsavime nedalyvavo opozicija.

Po balsavimo, už kainų reguliavimą tada pasisakė – 65 Seimo nariai, prieš – 0, susilaikė – 1. Norint, kad įstatymas būtų priimtas, privalėjo balsuoti bent 71 Seimo narys.

Pataisos numato, jog Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija parengs būtinų prekių ir paslaugų sąrašą. Šių prekių ir paslaugų kainų bei prieinamumo pokyčius stebės Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT).

Pastebėjus, kad prekių ar paslaugų trūksta arba kad gamintojai bei pardavėjai susidariusia situacija piktnaudžiauja, Vyriausybė galėtų nutarti įvesti šių prekių ar paslaugų kainų ar prieinamumo reguliavimą.

Kritikavo tiek prezidentas, tiek verslas

Tokią idėją kritikavo ne tik prezidentas Gitanas Nausėda, bet ir Lietuvos banko, Konkurencijos tarybos, verslo atstovai.

Prezidento Gitano Nausėdos patarėjas ekonomikos klausimais Simonas Krėpšta BNS seniau sakė, kad kainų reguliavimas gali lemti prekių stygių ir juodosios rinkos plėtrą.

„Kainų reguliavimas ekstremaliosios padėties metu nėra suderinamas nei su ekonomine logika, nei su teisine sistema, ypač toks, koks siūlomas šiuo metu – perkeliant atsakomybę Vyriausybei“, – BNS atsiųstame komentare teigė S. Krėpšta.

„Ėmus reguliuoti kainas šiuo metu kiltų daug neigiamų efektų: prekių stygius, juodosios rinkos plėtra, tektų imtis administracinių reguliavimų, galimų eksporto ribojimų“, – pridūrė jis.

Lietuvos bankas perspėjo: kainas lemia ne tik piktnaudžiavimas

Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas tokį siūlymą įvertino kaip perteklinį, nes, anot jo, išsipildžius baziniam Lietuvos banko ekonominės prognozės scenarijui (BVP nuosmukis 2020 m. siektų 11,4 proc.), infliacijos augimo nebūtų.

Anot V. Vasiliausko, atskirų prekių kainų augimas tėra natūralus procesas, o bandymas šias kainas reguliuoti – viešųjų ryšių kampanija.

„Iniciatyvos dėl priverstinio kainų reguliavimo, mano galva, jos yra niekur nevedančios iniciatyvos. Tai yra tiesiog viešųjų ryšių kampanijos ir nieko daugiau“, – teigė V. Vasiliauskas.

Jis taip pat akcentavo, kad kainas lemia daugybė veiksnių, tarp kurių svarbiausi – paklausa ir pasiūla, todėl negalima tvirtinti, kad kainos kyla vien dėl prekybininkų piktnaudžiavimo.

„Aš asmeniškai to piktnaudžiavimo nematau. Kaip tik mano galva dabar visi išsijuosę bando prisitaikyti prie karantino sąlygų, o tai visų pirma daro prekybininkai“, – sakė V. Vasiliauskas.

Parlamentarai abejojo veiksmingu ir perspėjo – lentynos gali likti tuščios

Balsuojant dėl šio pasiūlymo praėjusią savaitę, Seimo nariai taip pat turėjo priekaištų. Kaip teigė konservatorius Jurgis Razma, terminas „būtiniausios prekės“ gali būti suprastas labai plačiai, todėl galiausiai nėra aišku, kokių produktų kainos galėtų būti reguliuojamos.

„Ar tikrai mes norime eiti nuo rinkos ekonomikos į socializmo laikus? Net nežinau, ar mums to šiandien reikia“, – sakė jis.

J. Razma atkreipė dėmesį, kad, įvedus ekstremalią situaciją, nebuvo daug prekių, kurių kainos didėjo. Daugiausia tai buvo stebima medicininių prekių rinkoje.

Parlamentaras taip pat atkreipė dėmesį, kad daugiausia šios kainos didėjo šešėlinėje rinkoje, kurią kontroliuoti sunku.

Konservatorius Mykolas Majauskas tvirtino, kad šiuo atveju buvo stebima įprasta tendencija – išaugus paklausai, sumažėjus pasiūlai kainos išaugo.

„Būtent taip ir įvyko, paklausa išaugo pandemijos metu, nes visi ieškojo medicininių kaukių, dezinfekcinio skysčio. Reikia pasirūpinti, kad būtų didesnė pasiūla šių produktų, o tai yra Vyriausybės sprendimas, kad būtinų prekių pandemijos metu netrūktų“, – sakė M. Majauskas.

Panašios pozicijos laikėsi ir liberalas Simonas Gentvilas, tvirtindamas, kad, norint, jog prekių kaina nedidėtų, derėtų užtikrinti didesnę pasiūlą. „Ne kas kitas kaip padidėjusi pasiūla mažiną kainą“, – pabrėžė S. Gentvilas.

Apie tai, kad, pradėjus reguliuoti kainas, reikiamų prekių lentynose gali tiesiog nebelikti, perspėjo ir komercinių bankų ekonomistai.

Pasiūlymą palaikantieji ragina atkreipti dėmesį į dabartines kainas

Pasiūlymą palaikantieji vis dėlto laikosi kitos pozicijos. Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantis parlamentaras Povilas Urbšys teigė, kad nenormalu, jog apsauginės kaukės, kurios anksčiau kainavo 1 eurą, dabar kainuoja 10 eurų, o dezinfekcinis skystis, kuris kainavo 15 eurų, dabar kainuoja 50 eurų.

„Turi Vyriausybė turėti įrankį kontroliuoti tuos, kurie, prisidengę verslu, didina produktų kainas, taip rizikuodami žmonių gyvybe ir sveikata“, – neabejoja P. Urbšys.

Savo ruožtu premjeras Saulius Skvernelis anksčiau tikino, kad Vyriausybė nėra pasiryžusi kontroliuoti kainų, tačiau turėti tokį įrankį valstybei privalu, nes tai leistų reguliuoti rinką esant būtinybei.

„Vyriausybė tikrai nėra pasiryžusi reguliuoti produktų arba prekių kainų. Mes kalbame apie galimybę turėti įrankį. Pirmiausia, tai susiję su asmens apsaugos priemonėmis – respiratoriai, kaukės ir dezinfekcinis skysti“, – pabrėžė S. Skvernelis.

Kaip paaiškino premjeras, jeigu pati rinka nesugebėtų susireguliuoti ir būtų neužtikrinta pasiūla, valstybė turėtų būdą daryti intervenciją ir pašalinti spekuliacines kainas.

S. Skvernelis taip pat teigė, kad prieštaraujantieji tokiam įrankiui kaip tik paskatintų kainų kilimą.

„Tokį įrankį valstybė turi turėti, jeigu matysime, kad neveikia ar iškreiptai veikia rinkos sąlygomis mūsų ekonomika“, – anksčiau pabrėžė premjeras.

Ragino palaikyti ir prieš, ir per posėdį

Jis savo poziciją pakartojo ir šį antradienį dar prieš balsavimą Seime.

Premjeras į Seimo narius kreipėsi ir rytiniame Seimo posėdyje.

„Yra diskusijų dėl įvairių įstatymų, dėl kurių reikės balsuoti jau priėmimo stadijoje. Pirmiausia, daug ką galbūt neramina Civilinės saugos įstatymo pataisos, ypač ta dalis, kas susiję su kainų reguliavimu. Mieli kolegos, mes kalbame apie tikrai nestandartinę situaciją. Niekas nekalba ir pačiame įstatyme sudėti saugikliai.

Valstybės mastu turi būti paskelbta ekstremali situacija arba nepaprastoji padėtis. Tai turi būti atlikta derinant su vartotojų teises ginančiomis institucijomis, konurencijos taryba, bet mes turime turėti nė vėzdą, bet įrankį sureaguoti tais atvejais, kai iš tikrųjų atsiranda noras pasipelnyti tokioje krizėje iš žmonių baimių, interesų ir lūkesčių. Pirmiausia kalbame apie apsaugos priemones ir dezinfekcinį skystį, ką mes matome dabar“, – ragino S. Skvernelis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.