Verslas

2020.04.01 16:02

Premjeras: Vyriausybė nėra pasiryžusi reguliuoti kainas, bet toks įrankis būtinas

atnaujinta 16.29
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.04.01 16:02

Vyriausybė nėra pasiryžusi reguliuoti būtiniausių produktų ar prekių kainų, bet tokį įrankį valstybė privalo turėti, trečiadienį spaudos konferencijoje po Vyriausybės pasitarimo sakė premjeras Saulius Skvernelis.

Premjeras atkreipia dėmesį, kad Seime svarstomas pasiūlymas suteiktų galimybę Vyriausybei turėti įrankius, kurie leistų reguliuoti rinką, esant būtinybei.

„Vyriausybė tikrai nėra pasiryžusi reguliuoti produktų arba prekių kainų. Mes kalbame apie galimybę turėti įrankį. Pirmiausia, tai susiję su asmens apsaugos priemonėmis – respiratoriai, kaukės ir dezinfekcinis skysti“, – pabrėžė S. Skvernelis.

Kaip paaiškino premjeras, jeigu pati rinka nesugebėtų susireguliuoti ir būtų neužtikrinta pasiūla, valstybė turėtų būdą daryti intervenciją ir pašalinti spekuliacines kainas.

S. Skvernelis taip pat teigė, kad prieštaraujantieji tokiam įrankiui kaip tik paskatintų kainų kilimą.

„Tokį įrankį valstybė turi turėti, jeigu matysime, kad neveikia ar iškreiptai veikia rinkos sąlygomis mūsų ekonomika“, – pabrėžė premjeras.

Ieškos būdų, kaip padėti smulkiesiems verslininkams

Kalbėdamas apie smulkiuosius verslininkus S. Skvernlis teigė, kad bus ieškoma, kaip jiems ne tik labiau padėti, bet ir grąžinti į rinką, užtikrinant tolesnį veiklos vykdymą.

„Turėsime ieškoti būdų, kaip bandyti tam tikru, galbūt karantininiu režimu atgaivinti tas veiklas, kurias galima atgaivinti, kad būtų galima bent jau pradėti smulkiajam verslui vykdyti savo funkcijas, savo paskirstį, aišku, atsižvelgiant į labai griežtas papildomas sąlygas, susijusias su saugumu“, – akcentavo S. Skvernelis.

Premjero aiškinimu, ketinama įsteigti fondą, kuris skirtų paramą verslui. Tam jau yra skirta 100 mln. eurų, tačiau iš privataus kapitalo siekiama pritraukti panašią ar net didesnę sumą.

„Stengiamės pritraukti ir daugiau lėšų, kurios galėtų užtikrinti mūsų įmonėms galimybę ir išsaugoti darbo vietas, suteikti papildomą likvidumą ir galiausiai tai būtų labai racionali valstybės biudžeto investicija“, – sakė S. Skvernelis.

Ramina verslininkus: subsidijų skyrimo tvarka galios atgaline data

Sulaukęs klausimų dėl to, kad antradienį Seimas atidėjo sprendimą dėl subsidijų mokėjimo tvarkos, nors jau sekmadienį verslininkai Užimtumo tarnybai galės teikti prašymus, S. Skvernelis tvirtino, kad koją pakišo tai, jog šis pasiūlymas buvo įtrauktas į paketą.

„Turbūt dėl Seimo vakar iškilo vienintelė problema, kadangi tai buvo paketas, nukentėjo visi įstatymais. Tai susiję su savarankiškai dirbančiais asmenimis ir jų įmoka į privalomojo sveikatos draudimo fondą. (...) Artimiausiu metu tuos sprendimus pasiūlysime, (...) kaip būtų galima horizontaliai, visiems vienodai, logiškai išspręsti“, – sakė Vyriausybės vadovas.

Jis taip pat akcentavo, kad šis bei kiti įstatymai veiks ir atgaline data, todėl prašymus dėl subsidijos gavimo pateikusiems verslininkams galios tos sąlygos, kurios bus galiausiai patvirtintos.

Pastangų grąžinant piliečius nebedės, bet galimybė išliks

Anot premjero, šeštadienė turėtų atsirasti ir papildomi ribojimai dėl susisiekimo tarp valstybių.

„Paliekame vieną kelto liniją Kylis–Klaipėda–Kylis. Daugiau susisiekimas keltais nebus galimas, nes tai susiję su šalimis, kurios netaiko karantino režimo“, – teigė S. Skvernelis.

Paklaustas, kodėl išlaikoma jungtis su Kyliu, premjeras pabrėžė, kad tai yra ne tik kanalas, kuriuo juda prekės ir paslaugos, bet kanalas gyventojų repatriacijai. Premjeras pridūrė, kad ši jungtis neapima šalių, kurios netaiko daugeliui šalių įprastų karantino ir kitų saugumo priemonių.

Taip pat turėtų išlikti du žemės susiekimo taškai: Saločių postas ties Lietuvos–Latvijos siena ir Kalvarijos pasienio postas ties Lietuvos–Lenkijos siena, bei galimybė grįžti repatriaciniais skrydžiais.

Vis dėlto S. Skvernelis pabrėžė, kad valstybė nebedės tokių pastangų, bandydama sugrąžinti Lietuvos piliečius.

„Mes kalbame pirmiausia apie mūsų piliečių repatriacijos klausimus. Gali būti užstrigusių grupių, tai tokie reisai gali įvykti. Tai bus išimtis. Tokios proaktyvios pozicijos, kokią turėjome iki šiol (...), tikrai netaikysime. (...) Jeigu matysime, kad yra reikalinga, yra susikaupusi kritinė masė, kritinis būtinumas, tai [repatriaciniai skrydžiai] yra numatyta“, – sakė premjeras.

Taip pat šalį atvykti minėtais būdais gali būti suteikta teisė išimties tvarka. Svarstoma, kad informavus Vyriaysybę, tokią teisę galėtų suteikti ir atitinkamų sričių ministrai.

S. Skvernelis priminė, kad visi asmenys, grįžtantys į Lietuvą, bus privalomai testuojami dėl koronaviruso.