Verslas

2020.03.31 17:23

Seime stringa kainų reguliavimo įstatymas: dalis Seimo narių ištraukė balsavimo korteles

atnaujinta 19.15
Jonas Deveikis, LRT.lt2020.03.31 17:23

Seimas antradienio vakarą nepriėmė sprendimo dėl galimybės ekstremalios situacijos metu šalyje įvesti būtiniausių prekių – medicininių kaukių, respiratorių, dezinfekcinio skysčio ir pan. kainų reguliavimą. Už įstatymo pataisą balsavo per mažai parlamentarų.

Po balsavimo, už kainų reguliavimą pasisakė – 65 Seimo nariai, prieš – 0, susilaikė – 1. Už reguliavimą siūliusias Civilinės saugos įstatymo pataisas antradienį balsavo per mažai Seimo narių, todėl įstatymas nebuvo priimtas.

Norint, kad įstatymas būtų priimtas, privalėjo balsuoti bent 71 Seimo narys, tačiau opozicija balsavime nedalyvavo.

Seimo narys Jurgis Razma svarstymo metu abejojo įstatymo reikalingumu ir tikino, kad būtiniausios prekės gali būti suprastos labai plačiai, todėl nežinia, kokių produktų kainos galėtų būti reguliuojamos.

„Ar tikrai mes norime eiti nuo rinkos ekonomikos į socializmo laikus? Net nežinau, ar mums to šiandien reikia“, – sako jis.

Anot jo, ekstremaliosios padėties metu nebuvo daug prekių, kurių kainos didėjo, daugiausiai kainos didėjo tik medicininių prekių. Tačiau Seimo narys pabrėžia, kad jos didėjo tik šešėlinėje rinkoje, o ją kontroliuoti – sunku. Taip pat, anot J. Razmos, maisto prekių kainos nedidėjo, tą patį pažadėjo ir prekybininkai.

Tuo metu konservatorius Mykolas Majauskas sako, kad ekonomikoje kainas nustato pasiūla ir paklausa, todėl tokių principų ir reikia laikytis, o ne bandyti reguliuoti kainas.

„Būtent taip ir įvyko, paklausa išaugo pandemijos metu, nes visi ieškojo medicininių kaukių, dezinfekcinio skysčio. Reikia pasirūpinti, kad būtų didesnė pasiūla šių produktų, o tai yra Vyriausybės sprendimas, kad būtinų prekių pandemijos metu netrūktų. Jei Vyriausybė nuspręs nustatyti termometrų kainą, tai dėl to jų daugiau vaistinėse neatsiras. Šis sprendimas nespręs problemų, o visa pasiūla nukeliaus į šešėlį“, – sako M. Majauskas bei ragino nepritarti įstatymui.

Liberalas Simonas Gentvilas mini, kad kainų negalima reguliuoti, o norint pigesnių prekių, turi būti užtikrinta didesnė pasiūla. „Ne kas kitas kaip padidėjusi pasiūla mažiną kainą“, – tikina S. Gentvilas.

Jis įsitikinęs, kad produktų, kurių kainos bus reguliuojamos, – gali nebelikti prekystalių lentynose ir jos bus eksportuojamos arba pardavinėjamos šešėlinėje rinkoje. „Tuo metu žmonės parduotuvėse išvys tuščias lentynas“, – įspėja S. Gentvilas.

Tuo metu Seimo narys Povilas Urbšys sako, kad nenormalu, jog apsauginės kaukės, kurios kainavo 1 eurą – dabar kainuoja 10 eurų, o dezinfekcinis skystis, kuris kainavo 15 eurų – dabar kainuoja 50 eurų. Todėl P. Urbšys siūlo pritarti siūlymui ir reguliuoti kainas.

„Turi Vyriausybė turėti įrankį kontroliuoti tuos, kurie, prisidengę verslu, didina produktų kainas, taip rizikuodami žmonių gyvybe ir sveikata“, – sako P. Urbšys.

Ar pritarti Vyriausybės siūlymui reguliuoti kainas – Seimas balsuos kiek vėliau šiandien vakare.

Kainų monitoringas, o kraštutiniu atveju – reguliavimas

Įstatymų projektu numatoma, kad ekstremalios situacijos metu būtų vykdomas gyventojams, institucijoms ar ūkio subjektams būtinų prekių ir (ar) paslaugų kainų ir prieinamumo monitoringas. Šių prekių ir paslaugų kainų ir prieinamumo monitoringą vykdytų Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba.

Aiškinamajame rašte teigiama, kad tokių priemonių kaip kainų, parduodamų produktų kiekių reguliavimo turėtų būti imamasi tik kaip kraštutinės priemonės. Vadinasi, tik tuo atveju, jei stebint rinką, būtų nustatyti piktnaudžiavimo atvejai ir valstybė neturėtų kitų galimybių užtikrinti kainų stabilumo.

Šie apribojimai turėtų būti nustatomi laikantis proporcingumo principo, nepažeidžiant sąžiningos konkurencijos ir ūkio subjektų lygiateisiškumo bei nustatant maksimalų ribojimų taikymo terminą, kuris negali būti ilgesnis už ekstremaliosios situacijos trukmę. Be to, šie apribojimai turėtų būti atšaukiami nedelsiant, išnykus jų įvedimo priežastims.

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba vykdytų reguliuotų kainų laikymosi priežiūrą ir taikytų atsakomybę nesilaikymo atvejais.

Pasak Vyriausybės, šiuo metu kai kurios Europos Sąjungos narės jau ėmėsi panašių priemonių, pavyzdžiui, Prancūzijoje reguliuojamos dezinfekcinio skysčio kainos.

Prezidentūra nepritaria

LRT.lt priemena, kad Vyriausybė paskelbė atvėrusi kelią kainoms šalyje reguliuoti ir šį instrumentą pasitelkė kaip galimybę, kurios tikisi, nereikės panaudoti.

Tačiau, pavyzdžiui, Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas praėjusią savaitę teigė, kad bandymas reguliuoti kainas tėra viešųjų ryšių triukas.

Jis akcentavo, kad kainas lemia pasiūla ir paklausa, o kadangi kai kurių prekių paklausa itin išaugusi, tai yra vienas iš faktorių, kodėl kaina kyla. V. Vasiliauskas pažymėjo, kad kainas lemia daugelis veiksnių, o ne tik prekybininkų piktnaudžiavimas.

Šiai Vyriausybės iniciatyvai dėl kurios šiandien balsuoja Seimas nepritaria ir prezidentūra.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.