Verslas

2020.03.18 14:43

Nurodymą vienam žmogui parduoti vos vieną vaistų pakuotę vaistinės kritikuoja: tai nelogiška

atnaujinta 17.18
Milena Andrukaitytė, Sniegė Balčiūnaitė, BNS2020.03.18 14:43

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nurodė per karantiną vaistinėms riboti vienam žmogui parduodamo vaistų ir dezinfekcinių priemonių kiekį. Vis dėlto vaistinių atstovai įžvelgia grėsmę – žmonės tiesiog bus priversti dažniau lankytis vaistinėje.

Karantino laikotarpiu draudžiama parduoti ar išduoti gyventojams daugiau kaip po vieną to paties bendrinio pavadinimo, stiprumo ir farmacinės formos nereceptinio vaisto išorinę pakuotę vieno apsipirkimo metu.

Tokia tvarka numatyta sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos sprendimu dėl COVID-19 ligos valdymo priemonių vaistinėms.

Ribojamas ir dezinfekantų pardavimas. Jau trečiadienį sostinėje kai kuriose vaistinėse vienam pirkėjui buvo parduodamas vienas dezinfekcinio skysčio buteliukas.

„Nuo šiol vaistinės privalo pagal galimybes riboti vienam gyventojui parduodamą dezinfekcinių priemonių kiekį taip, kad dezinfekcinės priemonės būtų prieinamos didesniam gyventojų skaičiui“, – pranešime skelbia ministerija.

Taip pat reikalaujama, kad visos vaistinės karantino laikotarpiu tinkamai organizuotų gyventojų srautus, gyventojams rekomenduojama, esant galimybei, pirmenybę teikti apsipirkimui internetu.

Naujai patvirtintoje tvarkoje vaistinėms nuo trečiadienio draudžiama pasitelkti akcijas, nuolaidų valandas ir kitas pardavimų skatinimo priemones, kurios didintų gyventojų srautus fizinėse vaistinėse.

Vaistinėse draudžiama dirbti darbuotojams, grįžusiems iš užsienio valstybių, ar turėjusių sąlytį su sergančiuoju koronaviruso infekcija, kuriems privaloma 14 dienų izoliacija, išskyrus darbuotojus, dirbančius nuotoliniu būdu.

Vaistininkai perspėja – vaistų ribojimas skatins dažniau eiti į vaistinę

Vaistinių atstovai kritikuoja SAM nurodymą per karantiną riboti vienam žmogui parduodamų vaistų kiekį. Jie sako, kad pirkėjai į vaistines jau nebeplūsta, o ribojimai kaip tik skatins dažniau eiti į vaistinę.

Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Dangutė Mikutienė siūlo į situaciją pasižiūrėti lanksčiau ir taikyti „protingas išimtis“.

„Kartais žmonės ateina vaistų pirkti ir kitam asmeniui, tai skatinama, nes ministras yra leidęs receptinius vaistus pirkti be asmens dokumento, todėl jeigu žmogus yra izoliavęsis ar yra rizikos zonoje, nes serga lėtine liga, jis gali paprašyti kaimyno ar kito žmogaus. Kaip duos jam dvi dėžutes?“ – klausė D. Mikutienė.

„Mūsų vaistininkai jau sulaukė daug žmonių skambučių“, – pridūrė ji.

Vieną didžiausių vaistinių tinklų valdančios „Eurovaistinės“ komunikacijos vadovė Laura Bielskė BNS ministerijos įpareigojimą pavadino nelogišku.

„Mes suprantame, kad šitas nurodymas reiškia, kad taip, ilgiau vaistinėse išliks įvairių vaistų, bet šiaip vaistų trūkumo nėra. Bet jeigu žmogui prireikia nuo peršalimo paracetamolio, pakuotėje yra 20 tablečių, per dieną reikia išgerti šešias. Tai žmogui vaisto užteks trims dienoms Tada jam vėl eiti į vaistinę? O koks tada karantino tikslas?“ – BNS kalbėjo „Eurovaistinės“ atstovė.

Ji pabrėžė, kad pirkėjų srautų vaistinėse valdyti jau nebereikia: „Žmonių sąmoningumo daugėja (...) Dabar ateina tik tie, kuriems labiausiai reikia“.

L. Bielskė pranešė, kad siekiant valdyti žmonių srautus ir užtikrinti vaistininkų darbo režimą laikinai uždaryta 30 tinklo vaistinių.

„Mažesniuose miesteliuose, pačias mažiausias. Žiūrėjome, kad vis tik vaistinių ten liktų, iš uždaromos vaistinės perkėlėme dirbti į kitas vaistines, kad ir patys vaistininkai galėtų pailsėti“, – sakė L. Bielskė.

SAM trečiadienį uždraudė per karantiną parduoti daugiau kaip po vieną to paties nereceptinio vaisto išorinę pakuotę. Ribojamas ir dezinfekantų pardavimas.

Taip pat visos vaistinės privalo tinkamai valdyti žmonių srautus, pirkėjai pirmenybę turi teikti apsipirkimui internetu. Bet to, vaistinėms nuo trečiadienio draudžiama skelbti akcijas, nuolaidų valandas ir kitas pardavimų skatinimo priemones.