Verslas

2020.03.12 18:38

Pataria specialistai: mažamečių vaikų turintys darbuotojai uždarius mokyklas turi tris variantus

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.03.12 18:38

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) ketvirtadienį, vos paskelbus apie dėl koronaviruso grėsmės laikinai uždaromas mokyklas, sulaukė sunerimusių darbuotojų, auginančių mažamečius vaikus, ir dėl savo darbo režimo sudvejojusių pedagogų skambučių. 

Nuo kovo 16 d. iki kovo 27 d. privalomai stabdomas ugdymo, mokymo ir studijų procesas visose švietimo įstaigose, tarp jų – vaikų darželiuose ir bendrojo ugdymo mokyklose. Toks sprendimas ketvirtadienį priimtas Vyriausybės posėdyje.

Kaip paaiškino Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM), tai privalomos dviejų savaičių mokinių ir studentų atostogos. Ministerija žada kitą savaitę paskelbti, kokių kitų atostogų ar jų dalies dėl to bus atsisakyta – pavasario ar vasaros.

Yra keli variantai

„Ir dirbantys tėvai, ir švietimo įstaigų darbuotojai paskambinę teiravosi, kokių galimybių jie turi karantino metu“, – sakė VDI atstovė Jurgita Kažukauskaitė-Sarnickienė.

Lietuvoje jaunesni nei 6 metų vaikai arba neįgalūs vaikai be objektyvios būtinybės neturėtų būti paliekami vieni, juos turi prižiūrėti suaugusieji arba vyresni nei 14 metų paaugliai. Tad dirbantiems tėvams kyla klausimų, kaip pasirūpinti vaikais.

„Pirmoji galimybė tėvams – nuotolinis darbas. Jei yra tokia galimybė, darbdavys turėtų ją suteikti. Jei dėl veiklos specifikos tokios galimybės nėra, darbuotojai gali imti nedarbingumo pažymą dviem savaitėms“, – paaiškino VDI atstovė.

Nedarbingumo laikotarpiu iš „Sodros“ mokama ligos išmoka, siekianti 65,94 proc. atlyginimo popieriuje.

Antrasis variantas, kad tėvai taip pat gali prašyti darbdavio suteikti kasmetines arba nemokamas atostogas. Tačiau profesinės sąjungos pabrėžia, kad tai turi būti darbuotojų noras, o darbdaviai neturi teisės to reikalauti.

Prastova – darbdavio sprendimas

„O jeigu darbdavys nuspręstų saugumo sumetimais dėl koronaviruso grėsmės stabdyti veiklą, jis galėtų rinktis prastovos variantą“, – sakė J. Kažukauskaitė-Sarnickienė.

Jei prastova paskelbta neterminuotai arba ilgiau negu 3 darbo dienoms, darbuotojui nuo ketvirtosios dienos mokama 40 proc. vidutinio jo darbo užmokesčio.

Už pirmą prastovos dieną darbuotojui mokamas jo vidutinis darbo užmokestis, už antrą-trečią dienas – du trečdaliai jo vidutinio darbo užmokesčio (jeigu nereikalaujama, kad jis būtų darbe).

Tą mėnesį, kurį darbuotojui buvo paskelbta prastova, jo gaunamas darbo užmokestis negali būti mažesnis negu minimalioji mėnesinė alga (jei jo darbo sutartyje sulygta visa darbo laiko norma).

Rekomenduoja dirbti iš namų

Kaip sakė VDI atstovė, švietimo įstaigų vadovai darbo inspektorių teiravosi, ar susiklosčiusiomis aplinkybėmis gali neiti į mokyklą ir dirbti nuotoliniu būdu.

„Švietimo darbuotojams galioja ta pati tvarka kaip ir kitiems darbuotojams. Jei yra galimybė, ugdymas vyksta nuotoliniu būdu. Jei ne, tuomet galima prastova“, – paaiškino J. Kažukauskaitė-Sarnickienė.

ŠMSM pabrėžė, kad pedagogai per mokinių atostogas dirba, tačiau rekomendavo švietimo įstaigų vadovams nustatyti darbą nuotoliniu režimu.

Kritikavo darbdavius ir Vyriausybę

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkė Inga Ruginienė sakė, kad ir jos vadovaujama organizacija sulaukė sunerimusių darbuotojų skambučių – žmonės teiravosi, kokių teisių ir galimybių turi Lietuvoje laikinai uždarius mokyklas.

Anot I. Ruginienės, daugiausia bėdų kyla tiems tėvams, kurie dėl darbo specifikos negali dirbti nuotoliniu būdu. Tarkime, jie yra gamyklų, fabrikų darbuotojai, dirba pamainomis.

„Palankiausias būdas, žinoma, yra darbas nuotoliniu būdu. Kitas variantas – nedarbingumo pažyma, bet tai yra nenaudinga darbuotojui, juk tokiu atveju mokamas ne visas atlygis. Jei yra du tėvai, vienas turi pasiaukoti ir likti namie su vaikais“, – aiškino I. Ruginienė.

Labiausiai ji kritikavo darbdavių raginimus, kad darbuotojai eitų nemokamų atostogų.

„Negali vieni darbuotojai prisiimti naštos susiklosčius sudėtingai situacijai“, – sakė I. Ruginienė.

Taip pat, anot jos, Vyriausybė, uždarydama mokyklas, neapgalvojo kompensacijų mechanizmo dirbantiems tėvams.

I. Ruginienė sakė, kad jos atstovaujama organizacija ketina imtis iniciatyvos ir kviesti dirbančius tėvus kooperuotis ir dalytis vaikų priežiūra.

„Tai būtų panašu į mažus darželius“, – sakė I. Ruginienė.

Kaip išduodami nedarbingumo pažymėjimai

Nedarbingumo pažymėjimai izoliavimuisi namuose ir toliau bus išduodami, ketvirtadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Keturiolikos dienų saviizoliacijai namuose jie ir toliau bus išduodami žmonėms, grįžusiems iš koronaviruso paveiktų teritorijų ar turėjusiems sąlytį su patvirtintu naujojo koronaviruso (COVID-19) atveju. Ši tvarka galios, kol nebus paskelbta kitaip.

SAM teigia kreipusis į darbdavius, prašydama solidarizuotis su pastangomis įveikti naująjį koronavirusą ir leisti darbuotojams dirbti nuotoliniu būdu.

„Galimybė likti namuose, taip išvengiant kontakto su kitais žmonėmis, iš esmės yra pati svarbiausia priemonė, leidžianti apsisaugoti nuo viruso plitimo grėsmės“, – teigia ministerija.

Tais atvejais, jeigu galimybės dirbti iš namų nėra, numatoma galimybė dviejų savaičių laikotarpiui gauti nedarbingumo pažymėjimą.

Žmonių, keliavusių paveiktose teritorijose ar turėjusių sąlytį su patvirtintu COVID-19 atveju, dėl nedarbingumo pažymėjimo prašoma nuotoliniu būdu kreiptis į šeimos gydytojus, jokiu būdu fiziškai nevykti ir prieš tai užpildyti anketą, patalpintą Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje.

Pasak SAM, tokiu būdu laikinai 14-ai dienų nedarbingumą gali gauti ir tėvai, įtėviai, seneliai bei globėjai, kurių vaikai iki 14 metų amžiaus lankėsi COVID-19 paveiktose teritorijose arba švietimo įstaigose nustačius infekcijos plitimą ribojantį režimą ir dėl to atsiradus būtinybei prižiūrėti mažuosius, t. y., darželinukus, pradinukus.

Toks režimas Lietuvoje nustatytas nuo kovo 16 iki kovo 27 dienos.

Šiuo metu rizikingomis šalimis laikomos: Kinija, Honkongas, Iranas, Japonija, Pietų Korėja, Singapūras, Vokietija, Prancūzija, Ispanija ir visa Italija.