Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.12 15:18

Mokyklų pedagogai paaiškino, kaip atrodys ugdymo procesas dirbant nuotoliniu būdu

Į dėl koronaviruso išplitimo prevencijos Vyriausybės žengtą žingsnį – dviem savaitėms uždaromas mokyklas – pedagogai reaguoja skirtingai. Vieni piktinasi, kiti sako, kad būsią sunku, bet tokį išmėginimą atlaikysią, mat ruošėsi darbo pokyčiams gripo atveju. TAMO ir „Vyturio“ leidykla leido naudotis savo skaitmeniniu turiniu ir galimybėmis nemokamai.

Ketvirtadienį Vyriausybė pritarė, kad dviem savaitėms būtų nutrauktas ugdymo procesas bendrojo ugdymo mokyklose ir kitose švietimo įstaigose.

Šis sprendimas įsigalios kovo 16 dieną, o iki tol tėvams galios rekomendacija neleisti vaikų į mokyklas.

Kol kas vaikai atostogaus, o po dviejų savaičių, jei prireiks tęsti karantiną, bus taikomas nuotolinis mokymas. Ugdymo įstaigos įpareigotos per šį laikotarpį pasiruošti alternatyviu būdu organizuoti ugdymo procesą, jeigu sprendimas įstaigas uždaryti nebus atšauktas.

Didžiausi iššūkiai – tėvams

Visagino „Gerosios vilties“ progimnazijos direktorė Jolanta Bartkūnienė LRT.lt sakė, kad jos kolektyvas yra pasirengęs dirbti karantino sąlygomis, tai yra, nuotoliniu būdu.

„Jau kuris laikas taip buvo dirbama su mokiniais, kurie dėl vienų ar kitų priežasčių negalėjo lankyti pamokų. Tuomet visiškai išnaudojamos TAMO dienyno galimybės“, – aiškino direktorė.

Ji pasakojo, kad mokytojai pateikia užduotis, numato jų atsiskaitymo būdus, o konsultacijos vyksta „Viber“, „Messenger“ ir „Skype“ programomis.

„Žinoma, tokio masto ir trukmės mokymosi nuotoliniu būdu dar nebuvo, patirties neturime, bet šiais laikais visi esame perpratę šiuolaikines technologijas, tad manome, kad kliūčių mokytis, bendrauti ir bendradarbiauti nuotoliniu būdu nebus.

Didžiausias iššūkis yra tėvams, nes jie turi užtikrinti vaiko priežiūrą bei saugumą ir sudaryti vaikui sąlygas mokytis“, – kalbėjo progimnazijos vadovė.

Apsvarstė galimą karantiną

Šiaulių, patyrusių pirmąjį koronaviruso atvejį Lietuvoje, Ragainės progimnazijos direktorė ir laikinoji „Juventos“ gimnazijos vadovė Dinara Vitkuvienė sakė, kad jos vadovaujami kolektyvai tokį scenarijų planavo dar sausio pradžioje. Tiesa, tuomet priežastis buvo kita – pedagogai apsvarstė, kaip dirbtų nuotoliniu būdu gripo epidemijos atveju.

„Tuo metu dar negalvojome apie jokį koronavirusą. Nuotoliniu būdu esame dirbę ne kartą, tarkime, kai vaikai išvyksta į užsienį ar kai užsidarome gripo karantino atveju. Tai nėra lengva, bet įmanoma. Tad ir šįkart taip dirbsime“, – aiškino direktorė.

Jos vadovaujamose mokyklose tokiais atvejais naudojamasi elektroninio dienyno teikiamomis galimybėmis, „Skype“, susirašinėjimo programomis, turi jose susikūrę bendravimo grupių, mokytojai fotografuoja mokymo medžiagą ir siunčia vaikams, šie atlikę užduotis taip pat nufotografuoja ir persiunčia mokytojams.

„Šiuo metu viena mūsų mokytoja grįžusi iš Balio, pilietiškumo vedama ji neina į mokyklą, dirba nuotoliniu būdu. Pamoka vyksta konferenciniu būdu“, – pasakojo D. Vitkuvienė.

Be to, pastarosiomis dienomis jos vadovaujamų mokyklų kolektyvai aptarė, ko dertėų imtis, jei būtų paskelbtas karantinas jau dėl koronaviruso.

Mano, kad mokyklos nepasirengusios

Vilniaus Balsių progimnazijos geografijos mokytojas Mantas Karanauskas mano, kad, įvedus masinį virtualų mokymą, kils didelių iššūkių, mat bendrojo ugdymo mokyklos tokiam darbui yra nepasirengusios.

„Niekas neinformavo, kad tokiam žingsniui rengiamasi. Juk tokios praktikos iki šiol nėra buvę“, – savo nuomone dalijosi pedagogas.

Jis mano, kad itin didelių išmėginimų kils toms klasėms, kurios laikys egzaminus.

„Pats dirbu su aštuntokais, jie turės laikyti standartizuotus testus. Vaikai taip gerai neišmoks, nepasirengs nuotoliniu būdu.

Esu turėjęs mokinių, kurie, tarkime, susilaužė koją – su jais dirbau „Skype“. Arba atsiklausęs tėvų tiesiog pasistačiau kamerą klasėje ir vaikas galėjo dalyvauti pamokoje. Bet neįsivaizduoju, kaip tai padaryti, kai turi 30 mokinių. Tam reikia iš anksto pasirengti“, – aiškino mokytojas.

Siūlo naudotis nemokamai

Kad mokykloms būtų lengviau pereiti prie virtualaus mokymo, iniciatyvos ėmėsi ir TAMO grupė.

„Atsižvelgdama į koronaviruso plitimo pavojų ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymą stabdyti mokinių ugdymo procesą bendrojo lavinimo mokyklose, TAMO grupė suteikia galimybę nemokamai naudoti elektroninę mokymosi aplinką EMA (www.emapamokos.lt) visoms Lietuvos mokykloms, jų mokytojams ir mokiniams.

Kviečiame 1–8 klasių mokytojus prisijungti www.emapamokos.lt ir skirti mokiniams užduotis, stebėti mokinių savarankišką darbą bei suteikti grįžtamąjį ryšį nuotoliniu būdu“, – paskelbė TAMO.

Pagalbos žingsnį žengė ir „Vyturio“ skaitmeninių knygų leidykla – karantino metu ji leidžia visiems Lietuvos mokiniams nemokamai naudotis skaitmeninių knygų ištekliais.

Žinia apie nemokamą prieigą prie skaitmeninių knygų per pora valandą pasidalino daugiau nei du tūkstančiai internautų.

Pateiks rekomendacijas mokykloms

Kaip rašo ELTA, šiuo metu dalis ugdymo įstaigų jau praktikuoja nuotolinį darbą, sako švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius. Pasak jo, ketvirtadienio vakarą mokykloms bus pateiktos aiškios rekomendacijos ir patarimai dėl tolimesnio darbų vykdymo.

„Mes esame identifikavę, (...) kad universitetai patys praktikuoja nuotolinį darbą, bendro ugdymo sistemoje maždaug per 22 proc. tokių situacijų, mokyklų, ikimokyklinėse įstaigose – apie 9 proc., mažiausiai – profesinio rengimo sistemoje, ten yra mažiau“, – po Vyriausybės valandos sakė ministras.

Jo teigimu, nors jau dabar kai kuriose ugdymo įstaigose dirbama nuotoliniu būdu, esant poreikiui, tai bus organizuojama visoje šalyje po dviejų savaičių.

„Kaip bebūtų, mes rekomendavome, kad tie, kurie yra izoliacijoje, nelanko (užsiėmimų. – ELTA), jiems būtų organizuojamas nuotolinis darbas, o (...) dėstytojai galėtų dirbti nuotoliniu būdu. Tai jau vyko kurį laiką, dabar priimti sprendimai, kad po 2 savaičių atostogų, jei reikės, mes tą turėtume organizuoti visoje šalyje“, – tikino jis.

Pasak ministro, jau ketvirtadienio vakarą mokykloms bus pateiktos tikslios rekomendacijos.

„Rytoj rekomenduojame, kad būtų nutraukti užsiėmimai mokykloje, bet tai yra tik rekomendacija, o nuo pirmadienio to nebeturėtų būti, ir turėtų prasidėti mokinių atostogos dvi savaites.

Per tas savaites mokytojai dirbtų nuotoliniu būdu, o mokyklos vadovai organizuotų užduotis ir pradėtų rengtis, jei reikėtų, po dviejų savaičių tęsti darbą nuotoliniu būdu. Yra tokios aiškios rekomendacijos, patarimai, ir jie bus pateikti jau šįvakar mokykloms“, – teigė A. Monkevičius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi