Verslas

2019.09.14 07:00

Į Ignalinos atominę plūstantys smalsuoliai kartais lieka nusivylę: pralaukę mėnesius randa ne tai, ko tikisi

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2019.09.14 07:00

Ekskursijos Ignalinos atominėje elektrinėje vyko dar tada, kai elektrinė veikė, tačiau jos mažai ką domino. Užteko vos kelių vieno serialo serijų, kad žmonės čia imtų plūsti ne tik iš visos Lietuvos, bet ir iš viso pasaulio. Domina ekskursija? Užsirašyti galite, bet savo eilės teks gerokai palaukti.

LRT.lt tęsia straipsnių ciklą „Aplink Lietuvą“! Vasarą po Lietuvą keliavę žurnalistai nesustoja ir toliau keliauja po atokiausius šalies regionus ir miestelius, kalbina vietos gyventojus, verslininkus bei aktyvius bendruomenių narius, kad jų unikalias istorijas išgirstų visa Lietuva. Apie tai portale LRT.lt skaitykite kiekvieną savaitę.

Kaip LRT.lt sako Ignalinos atominės elektrinės vyresnioji komunikacijos specialistė Ina Daukšienė, jau rugpjūčio viduryje rasti vietą į ekskursiją rugsėjį ir spalį buvo sunku. Kai kurie besidomintieji jau registruojasi ir gerokai vėlesniam laikui, pavyzdžiui, atominėje elektrinėje ketina apsilankyti per patį žiemos švenčių piką.

„Anksčiau, būdavo, atvažiuoja užsieniečiai, pavyzdžiui, du žmonės, ir mes jiems vedame ekskursiją. Dabar tokių galimybių jau nėra. Rugsėjis jau užimtas, spalis irgi. Jau skambina balandžiui, sausiui... Maniau, kad tas bumas praeis, bet jis nepraeina. Kažkas ir gruodžio 27 d. užsirašė, prieš pat Naujuosius metus užsieniečiai užsiregistravę“, – vardija I. Daukšienė.

Ji pasakoja, kad lankytojai į atominę elektrinę pasižvalgyti atvyksta dėl įvairių priežasčių. Pavyzdžiui, sausio mėnesiui ekskursijas dažnai rezervuoja dėstytojai, kurie dėl dėstomo dalyko į ekskursijas atsiveda savo studentus.

Kai kurie užklysta, nes prisimena, kad čia lankėsi elektrinei veikiant, ir pasvarsto, „o kaip ten viskas atrodo dabar?“

Daugelį apsilankyti paskatina serialas

Didžioji dalis lankytojų vis dėlto atvyksta susidomėję elektrine po to, kai pasižiūrėjo televizijos HBO serialą „Černobylis“, kurio kai kurios scenos ir buvo filmuotos būtent Ignalinos atominėje elektrinėje.

„Mes tas ekskursijas turėjome visada, dar ir kai veikė elektrinė, bet dabar tas srautas didžiulis, visi pasižiūrėję filmą. Net darbuotojų vaikai... Dabar juokaujame, kad anksčiau vaikų niekaip negalėjai pritraukti, kad jie atvyktų į mūsų informacijos centrą, – ką čia matyti, ką čia žiūrėti. Dabar visi stengiasi patekti į ekskursiją, net ir darbuotojų vaikai, kad pasižiūrėtų, kur dirba tėvai. Tikrai tokią įtaką padarė tas serialas“, – neabejoja I. Daukšienė.

Ji skaičiuoja, kad anksčiau elektrinėje per metus apsilankydavo beveik 3 tūkst. lankytojų, o šiemet vien per liepos mėnesį elektrinėje apsilankė tūkstantis. Tiesa, čia skaičiuojami ir tie lankytojai, kurie apsilankė ne pačiame atominės elektrinės bloke, o informacijos centre, kuriame yra ekspozicijos.

Jeigu elektrinė lankytojus priimtų taip, kaip anksčiau, užsiregistruoti jau būtų sunku ne tik rudens, bet ir žiemos mėnesiams. Seniau ekskursijos būdavo vedamos tris dienas per savaitę – tokiu būdu darbuotojai spėdavo ir priimti lankytojus, ir atlikti kitus darbus.

Kai kurie tikrąja elektrine nusivilia

Padidėjus susidomėjimui, ekskursijos vedamos net šešis kartus per savaitę – per tas pačias tris dienas darbuotojams dabar tenka vesti po dvi ekskursijas per dieną.

Kai kurie ekskursantai, sako I. Daukšienė, jau atvyksta daug žinodami apie elektrinę. Kai kurie netgi derina kelių elektrinių lankymą, ypač jeigu juos įkvėpė serialas: „Dabar labai populiaru, kad pas mus žmonės atvažiuoja prieš tai pabuvę Černobylyje. Bet yra ir tokių, kurie tikrai neįsivaizduoja [kaip viskas čia atrodo]. Net atėję čia jie nesupranta, kur ir kaip jie yra. Bandome jiems paaiškinti.“

I. Daukšienė svarsto, kad sužinoję, kaip iš tiesų veikia ir kaip iš vidaus atrodo elektrinė, kai kurie lankytojai galbūt ir nusivilia. Pavyzdžiui, iš Ignalinos atominė elektrinė niekada neatrodė kaip ta, kurią daugelis yra įpratę matyti per animacinį serialą „Simpsonai“, kaip du rūkstantys kaminai. Nei dūmai, nei garai čia niekada nerūko.

„Suprantate, čia tikrai tokios techninės patalpos ir čia turi važiuoti tie žmonės, kurie tuo domisi. Čia nėra paprastas muziejus. Jeigu nori praplėsti savo žinias apie atominę energetiką (ką serialas „Černobylis“ išpopuliarino, žmonės pradėjo domėtis, kas tai yra, jau ir apie Černobylį kai kurie buvo pamiršę, nes jau daug metų praėjo), tai mes, kiek įmanoma, papasakojame. Informacijos centre yra maketai. Prie maketų dar paprasčiau parodyti“, – pasakoja I. Daukšienė.

Anksčiau elektrinėje lankęsi žmonės dabar kai kurių jos vietų nebepažintų

I. Daukšienės teigimu, kai kurie lankytojai į elektrinę atvyksta ne pirmą kartą. Kai kurie netgi būna nustebę, nes dalies prietaisų nebėra, o kai kurias patalpas sunku ir atpažinti – jos gerokai tuštesnės ar ištuštėjusios po to, kai elektrinės veikla buvo sustabdyta.

Pavyzdžiui, elektrinėje, jai dar veikiant, lankęsi žmonės turbūt dabar nebeatpažintų turbinų salės. Nors kadaise čia buvo didelės turbinos, per kurias pereidavo reaktoriuje susikaupę garai, dabar čia likusi tik be galo didelė apytuštė patalpa, kurioje vykdomi išmontavimo darbai: pjaustomas metalas, išmontuojamos konstrukcijos.

„Jie lankėsi, kai dar elektrinė veikė, ir dabar stebisi, kaip viskas pasikeitė. Tai dažniausiai būna kokių nors institucijų žmonės, kurie daug metų dirba, bendradarbiauja. Kartais ir žurnalistai atvyksta, kurie buvo anksčiau“, – sako I. Daukšienė.

Jos teigimu, apie elektrinės veiklą stengiamasi pasakoti kuo daugiau, nes, trūkstant informacijos, visada kyla visuomenės pasipiktinimas.

Darbuotojų serialas nesudomino

Ignalinos atominėje elektrinėje ne tik išmontuojami seni įrenginiai, technika, bet ir tebetvarkomos radioaktyvios atliekos, kurios seniau buvo laikomos specialiuose baseinuose, o dabar perkeliamos į konteinerius ir gabenamos į specialiai tam pastatytą atliekyną.

„Rengiant projektus, statant saugyklas, atliekynus, privalo būti parengiamos poveikio aplinkai ataskaitos. Jos derinamos su visuomene. Ir su Latvijos visuomene viskas buvo suderinta. Tam, kad galėtum kažką pastatyti, reikalingas ilgas parengiamasis darbas. Mes pagal visus reikalavimus tai vykdome ir tikrai su visuomene visada buvo suderinami visi mūsų projektai. Žinoma, visada gali būti, kad atvažiavę ir pas mus lankytojai klausia, ar čia pavojinga. Mes stengiamės kiekvienam papasakoti, parodyti“, – pasakoja I. Daukšienė.

Nors serialo „Černobylis“ nei ji, nei daugelis atominės elektrinės darbuotojų nežiūrėjo, I. Daukšienė tvirtina – serialas parodė baisiausias pasekmes. Dėl to tiek kai kuriems lankytojams pasidaro neramu, atvykus į elektrinę, tiek visuomenė kelia vis daugiau klausimų apie atominę energetiką.

Vis dėlto I. Daukšienė akcentuoja – reikia nepamiršti, kad nelaimė Černobylio atominėje elektrinėje įvyko eksperimento metu. Iš tiesų, jeigu būtume apsilankę reaktoriaus salėje tuo metu, kai Ignalinos atominė elektrinė dar veikė, reaktoriaus salė niekuo nesiskirtų nuo tos, kokią lankytojai ją randa elektrinėje lankydamiesi dabar. Salė tyli, joje nevaikšto pašaliniai žmonės, nėra jokių specifinių kvapų ar garsų. Elektrinei veikiant šioje salėje tiesiog būdavo šiek tiek šilčiau.

Elektrinėje tebedirba tie, kurie kadaise dirbo Černobylyje

Černobylio avarija parodė kiek kitą atominės energetikos veidą – vykdant eksperimentą nutiko nelaimė, kurią, svarsto I. Daukšienė, galbūt lėmė ir žmogiška, ir techninė klaida – nors Černobylio atominės elektrinės reaktoriaus galia buvo maža, dėl kažkokių priežasčių ji staigiai ėmė kilti.

„Visos kuro rinklės, viskas atsidūrė ant stogo. Ten juk yra tonos [kuro] viduje ir visa tai pakėlė į viršų. Kaip visada, nepamirškite, kad tai buvo eksperimentas. Visa tai vyko eksperimento metu. Sukrito visi avariniai strypai. Darbuotojai tiesiog nespėjo suvaldyti to staigaus pokyčio. Tai staigių galingumo pokyčių pasekmė. Jeigu tas pagrindinis darbuotojas būtų turėjęs daugiau patirties, gal būtų ir suvaldęs“, – svarsto I. Daukšienė.

Ji pasakoja, kad elektrinėje tebedirba žmonės, kurie avarijos metu gyveno Pripetėje. Paskui kai kurie jų važiavo likviduoti avarijos: „Pas mus yra nemažai tokių, kurie ten važiavo dirbti po avarijos. Yra vadinamoji Černobylio likvidatorių draugija. Visagine yra vieta, skirta paminėti Černobylio tragediją. Kiekvieną balandžio 26 d. ten susirenka žmonės, kurie tiesiogiai arba netiesiogiai susiję su ta tragedija. Jie prisimena jau išėjusius žmones ir apskritai visa tai, kas įvyko.“

Pati I. Daukšienė Ignalinos atominėje elektrinėje tuo metu dar nedirbo, bet puikiai prisimena, kad ilgą laiką apie tragediją nebuvo skelbiama, kol švedai užfiksavo iš Sovietų Sąjungoje esančio objekto sklindančią radiacinę taršą.

Dėl radioaktyvios taršos iš kūrėjų atimti buvo tik laidai

Būtent šią tragediją į kino ekranus nusprendė perkelti televizijos HBO kūrėjai. Tiesa, galima suprasti, kad serialo kūrėjai dirbti tikroje Ignalinos atominėje elektrinėje nebuvo pasiruošę. Kaip pasakoja I. Daukšienė, buvo tikimasi, kad bus galima tiesiog ateiti į elektrinę ir filmuoti viską taip, kaip panorėjus.

Tačiau tik apsilankę elektrinėje jie suprato, kad viskas bus kiek kitaip: „Parengiamasis darbas vyko maždaug metus. Jie važiavo įvairiomis grupėmis. Jie įsivaizdavo, kad čia viską filmuos ir viskas bus gerai. Kai pamatė, kokie yra reikalavimai, norint užeiti į elektrinę, kaip tai sudėtinga, nes vis tiek yra radiacinės saugos reikalavimai, jie, kiek įmanoma, sumažino savo grupės narių, kurie čia dalyvaus, skaičių.“

Filmavimas iš tiesų vyko reaktoriaus salėje, kai kuriuose atominės elektrinės koridoriuose. „Galbūt jie iš pradžių tikėjosi daugiau, bet vis tiek turėjo būti laimingi, kad taip pavyko. Viską nufilmavo per savaitę. Viskam buvo pasirengta. Mes, kiek įmanoma, sudarėme sąlygas, kiek galėjome, padėjome.“

Serialo kūrėjus supažindinus su atominės elektrinės reikalavimais, jiems teko pergalvoti filmavimo planą taip, kad į elektrinę būtų nešama tik ta įranga, kurios reikia, ir eitų tik tie aktoriai, kuriems būtina.

I. Daukšienė pasakoja, kad dėl radiacinės taršos trumpam iš kūrėjų atimti teko tik vienus laidus, kurie daug laiko praleido ant reaktoriaus salės grindų. Juos užteko išvalyti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.