Veidai

2019.11.03 10:29

Gimtadienį minintis Valdas Adamkus: dabar galvoju tik apie Almą

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2019.11.03 10:29

„Visos mano mintys šiandien sukasi aplink Almą“, – portalui LRT.lt sako kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus, lapkričio 3-ąją minintis 93-ajį gimtadienį. Geriausia dovana šio gimtadienio proga jam būtų, kad mėnesį ligoninėje besigydanti žmona Alma Adamkienė sugrįžtų namo.

Buvusi pirmoji šalies ponia jau mėnesį gydosi Santaros klinikose, tad pastaruoju metu visos V. Adamkaus mintys sukasi apie žmoną. „Kiekvieną dieną bent po porą valandų praleidžiu kartu su ja ir su didele viltimi žiūriu į priekį, matau jos pagerėjimą bei tikiuosi, kad jau po savaitės sulauksiu jos namuose“, – portalui LRT.lt sako kadenciją baigęs prezidentas.

Tiesa, LRT.lt susisiekus su V. Adamkumi šeštadienio rytą, jis teigė, kad didižiausią gimtadienio dovaną jis jau gavo – iš ligoninės į namus savaitgaliui buvo paleista A. Adamkienė.

„Almą dvejoms dienom išleido į namus, o rytoj jau turėsime ją grąžinti atgal į ligoninę. Tikiuosi, kad ateinančios savaitės pabaigoje, ją jau galutiniai paleis iš ligoninės“, – portalui LRT.lt teigė V. Adamkus.

Jo pasiteiravus, kaip šiuo metu laikosi A. Adamkienė, buvęs šalies prezidentas sakė, kad „labai gerai“.

V. Adamkus pasakoja, kad gimtadienio niekada nelaikė išskirtine diena: „Per mano ar Almos gimtadienius tiesiog vienas kitą pasveikiname, palinkime vienas kitam ištvermės, sveikatos, tokios pačios tarpusavio pagarbos ir meilės. Niekada neruošdavome balių ir iškilmių nekeldavome.

Galbūt kartais išeidavome pavakarieniauti į restoraną, kartais pasidarydavome iškilmingesnę vakarienę namuose. Dažniausiai vienas kito gimtadienius paminėdavome dviese arba su keliais artimiausiais draugais.“

V. Adamkus gimė 1926 metų lapkričio 3 dieną Kaune. Karo metais dalyvavo rezistencinėje veikloje. 1944-ųjų liepos mėnesį su tėvais pasitraukė į Vokietiją. Čia besimokydamas lietuvių gimnazijoje jis sutiko ir savo būsimą žmoną Almą.

„Tai buvo meilė iš pirmo žvilgsnio. Vieno žvilgsnio pakako 68-eriems metams. Laikomės vienas kitą prižiūrėdami ir palaikydami, esame pasiryžę sulaukti dar ne vienų sukaktuvių“, – šių metų rugsėjo 2-ąją minėdamas 68-ąsias santuokos metines sakė kadenciją baigęs prezidentas.

Baigęs lietuvių gimnaziją, V. Adamkus studijavo Miuncheno universiteto Gamtos fakultete. 1949 metais atvyko į JAV ir 1960-aisiais jis baigė Ilinojaus technologijos institutą, įgijo statybų inžinieriaus specialybę. Aštuntojo dešimtmečio pradžioje Valdas Adamkus buvo pakviestas dirbti į kuriamą JAV aplinkos apsaugos federalinės valdžios instituciją – Aplinkos apsaugos agentūrą.

V. Adamkus aktyviai dalyvavo lietuvių išeivijos visuomeninėje ir politinėje veikloje, o nuo 1972-ųjų kasmet, o kartais keletą kartų per metus atvykdavo į Lietuvą.

1998 metais V. Adamkus buvo išrinktas Lietuvos Respublikos Prezidentu. Šias pareigas pradėjo eiti 1998 metų vasario 26 dieną. 2004 metais Lietuvos Respublikos Seimui Rolandą Paksą pašalinus iš Prezidento pareigų, Valdas Adamkus dar kartą iškėlė kandidatūrą rinkimuose į Prezidento postą ir vėl ėmė eiti šalies vadovo pareigas.

Su gimtadieniu, Prezidente! Valdo Adamkaus kelionė: nuo krikšto ant rašomojo stalo iki laisvės iniciatoriaus
Dokumentinis filmas „Prezidentas Valdas Adamkus“ I d.
Dokumentinis filmas „Prezidentas Valdas Adamkus“ II dalis
Prezidento Valdo Adamkaus iškilmingas 90-mečio minėjimas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt