Veidai

2019.05.04 13:46

Darius Užkuraitis ruošiasi „Eurovizijai“: nuo pirmadienio ir jo laukia kelios repeticijos

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.05.04 13:46

„Kone du dešimtmečius esu užsikrėtęs „eurovizine“ bacila ir manau, kad šis konkursas man dar ilgai neatsibos“, – LRT TELEVZIJOS laidai „Labas rytas, Lietuva“ sako muzikologas ir radijo laidų vedėjas Darius Užkuraitis. Šiemet jo balsą vėl girdės visi, žiūrėsiantys tiesiogines konkurso transliacijas iš Izraelio.

– Daugelis „Eurovizijos“ jau neįsivaizduoja be jūsų, ar nepabodo toji jums kabinama „eurovizinė“ etiketė?

– Ir taip, ir ne. Ir myliu, ir nekenčiu. Iš tiesų „Eurovizija“, kaip renginys, man labai patinka, ir nebūtinai muzikine prasme. Galbūt muzikos kartais ten ne visada reikia ieškoti. Tačiau tai labai profesionaliai surengtas šou, į kurį kasmet žiūriu iš savo kampo ir kiekvienais metais atrandu kažką naujo.

Net ir ant scenos skambanti muzika labai keičiasi. Kažkada kalbėdavome apie tam tikrus muzikinius standartus, dabar jokių standartų nėra – galima išgirsti pačių įvairiausių žanrų: nuo etno ar pop muzikos iki šiuolaikinio dramenbeiso. Taigi „Eurovizija“ yra įdomu, ji kiekvienais metais keičiasi, todėl ir nepabosta.

– Kiek konkurso užkulisių tenka pamatyti komentuojant „Euroviziją“?

– Daugiau užkulisių pamatydavau, kai pats vykdavau į „Euroviziją“ ir pats komentuodavau iš vietos, tačiau nuo 2008 m. aš komentuoju iš Lietuvos. Tad ir užkulisių matau tiek, kiek pateikia organizatoriai.

– Vis dėlto, kodėl sakome, kad tai labai profesionaliai organizuojamas renginys?

– Renginiui panaudojamos įvairios televizinės naujovės. Pavyzdžiui, šiandien nieko nestebina trosu slankiojanti kamera, nors iš tiesų pirmą kartą ji panaudota Kijevo „Eurovizijoje“. Beje, Kijeve vykusiam konkursui pastatytą sceną nusipirko grupė „U2“ savo koncertų turui. Ši scena buvo pilna visokiausių technologinių naujovių.

– Kuo šalis daugiau pageidauja, tuo daugiau jai tenka susimokėti?

– Kiekvienas dūmų paleidimas, kiekvienas lietutis kainuoja, taigi daug įnorių sau leisti gali turtingos šalys. Tarkime, Lietuva visuomet pasiskaičiuoja, kiek viskas kainuotų, ir todėl ypatingų reikalavių nebūna. Jei būtume reikalavę fortepijono scenoje, tai kainuotų labai daug.

Beje, tarpai tarp dainų – apie 40 sekundžių, per kurias darbininkai turi nuo scenos pašalinti visus dalykus iš ankstesnio pasirodymo ir įnešti kitus. Per repetuojami net ir tokie niuansai, per kur ir į kur viską įnešti.

– LRT radijuje sakėte bus ir savotiška repeticija prieš „Euroviziją“.

– Kadangi mano kolegė Gerūta Griniūtė šiemet yra tarptautinės „Eurovizijos“ narė, ji savo nuomonės apie konkurso dainas išsakyti negali. Taigi kitą savaitę nuo pirmadienio iki ketvirtadienio nuo 15 val. eteryje būsiu vienas, ir pristatysiu visas dainas, skambėsiančias šių metų „Eurovizijoje“ ir visus kviečiu pasiklausyti tų dainų per radiją.

Labai įdomu kartais tiesiog pasiklausyti dainos, nes vaizdas gali padėti arba pakenkti dainai. Vieni nusivilia tuo ką pamato, kitoms dainoms efektai ir scenografija prideda papildomo žavesio.

– Gerūta „Euroviziją“ komentuoja visai neseniai, įnešė ji kažkokių naujovių?

– Mes esame pasidalyję vaidmenimis – aš pristatau atlikėjus ir dainas, ji – vedėjų kalbas ir kitokią informaciją. Iš tiesų daugelyje šalių konkursą komentuoja daugiau nei vienas komentatorius, tad kai dariau tai vienas, viskas jau buvo tapę šiek tiek beprotiška. Manau, kad ir man, ir žiūrovams gerai, kad ji prisijungė.

– Ar pakankamai skiriame savo šalies pasirodymams „Eurovizijoje“?

– Lietuvos pasirodymai kainuoja šimtus tūkstančius, tačiau tai tik būtinosios išlaidos, galėtų būti skiriama ir daugiau. Nors esu už tai, kad dominuotų muzika, o ne vaizdas, tačiau tai – „ –vizija“, vadinasi vaizdas taip pat yra svarbus.

Visas pokalbis – laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše (nuo 4 min. 40 sek).

„Labas rytas, Lietuva“. I dalis. „Eurovizija“: patirtys, prisiminimai ir viltys

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt