Naujienų srautas

Tavo LRT2019.09.06 12:02

LRT žurnalistas Edvardas Kubilius pasakoja: „linksmoji minėjimo dalis“ ir kiti tiesioginio eterio kuriozai

LRT.lt 2019.09.06 12:02

Penktadienį Birštone prasideda dvi dienas truksiantis diskusijų festivalis „Būtent“. Į jį išvyksta gausi LRT komanda, kurioje – ir du kartus Lietuvą apkeliavęs LRT RADIJO žurnalistas Edvardas Kubilius. Jis festivalyje ne tik ves tiesiogines LRT RADIJO laidas, bet ir dalinsis savo (ne)sėkmės istorijomis nuotaikingame renginyje „Fail nights“.

Edvardas Kubilius sako, kad tai – pirmas kartas, kai jam teks dalyvauti tokio pobūdžio renginyje, kuriame teks papasakoti apie savo karjeros nesėkmes ir iš jų išmoktas pamokas. Iš viso šeštadienį vyksiančiame renginyje Edvardas pasidalins trimis su darbu LRT RADIJUJE susijusiomis istorijomis. Viena iš jų žurnalistas dalinasi su portalo LRT.lt skaitytojais:

2010-ųjų rugpjūtis. Man – 20 metų, esu baigęs vos du žurnalistikos kursus. Atlieku praktiką LRT RADIJO Naujienų tarnyboje. Rugpjūtį daug kolegų atostogauja, tad nutiko taip, kad tapau vienu pagrindinių politikos korespondentų.

Savaitgalis. Kolegos mane išsiunčia nušviesti Medininkų žudynių minėjimo. Nuvažiuoju į Medininkų pasienio kontrolės punktą, stebiu, kaip vyksta minėjimas. Įsirašau kalbančiuosius, neskubėdamas grįžtu į radiją ir galvoju – ar man dar čia kažką reikia ruoštis, ar tiesiog paprastai nueiti į eterį ir papasakoti, kas vyko. Galvoju, nu ką čia ruoštis. Nueisiu, papasakosiu, kaip vyko tas minėjimas, ir tiek.

Laida „Lietuvos diena“, pagrindinė tos dienos informacinė programa. Atsisėdu šalia kolegos vedėjo, jis man sako: „Na, Edvardai, tai papasakok, kaip vyko Medininkų žudynių minėjimas“.

Ir aš pasakoju: „Medininkų tragedijos minėjimas susidėjo iš dviejų dalių: liūdnosios ir linksmosios. Liūdnoji dalis buvo ta, kai visi susirinko prie memorialo, sakė kalbas, žuvusiųjų artimieji prisiminė savo žuvusius artimuosius, kai kurie ir ašarą braukė. Na, o linksmoji dalis – kasmetis estafetinis bėgimas nuo Medininkų pasienio kontrolės punkto iki Antakalnio kapinių“.

Visa tai susakęs eteryje įjungiu anksčiau įrašytą citatą, o kol ji skamba, kolega vedėjas man privačiai (ne į eterį) sako: „Edvardai, šiaip viskas gerai, bet vis dėlto gal nereikėtų sakyti, kad minėjime, kai per tragediją žuvo 7 Lietuvos pareigūnai, yra ir liūdnoji, ir linksmoji dalis. Na, tiesiog tikrai netinka taip sakyti.“

Aš, žinoma, iškart supratau, kas konkrečiai čia negerai. Su kolega ramiai pabaigėme pokalbį ir išėjau iš studijos. Ateinu į Naujienų tarnybą, kur ruošiamės laidoms, matau, kaip kitas kolega jau pakėlęs telefono ragelį ir kažkam sako: „Jau atėjo,“

Tada jis mane pakviečia paimti telefono ragelį. Žinoma, skambina tuometis Naujienų tarnybos vadovas Audronis Braukyla, kuris man sako maždaug tokį tekstą: „Edvardai, kaip jautiesi?“ Atsakau, kad neblogai, ačiū. Toliau man sako: „Šiaip, sakyčiau, viskas buvo tikrai gerai.

Geri ten tie tavo įrašiukai, paties balsas gerai skambėjo. Bet kaip tau šovė į galvą eteryje pasakyti, kad minėjimas, kai per žudynes žuvo 7 žmonės, gali turėti linksmąją dalį? Ar tu girdėjai, ką tu pasakei? Tau, matai, linksmoji dalis buvo estafetinis bėgimas nuo Medininkų pasienio kontrolės punkto iki Antakalnio kapinių... Kaip visame šiame kontekste bėgimas iki kapinių gali būti linksmoji dalis?“

Pamokos

Edvardas sako, kad iš šios kurioziškos istorijos pasimokė, kad kalbant eteryje ir pranešant apie Lietuvai skaudžius įvykius visada reikia būti itin atsargiam.

„Lietuvos istorijoje gausu sukrečiančių įvykių, kasmet vyksta patys įvairiausi minėjimai, todėl mums, žurnalistams, yra privaloma suvokti tų įvykių svarbą, kontekstą ir, žinoma, eteryje vartoti tinkamas bei dviprasmybių nekeliančias formuluotes. Po minėtos situacijos per tolesnį 9-erių metų darbą radijuje tokių skandalingų nesėkmių man asmeniškai daugiau nepasitaikė.“

Daugiau nuotaikingų bei pamokančių istorijų apie darbą LRT RADIJUJE Edvardas papasakos šeštadienį 20.30 val. „Idėjų Lietuvos“ palapinėje vyksiančiame „Fail nights“ renginyje.

Dvi festivalio „Būtent“ dienas iš erdvės „Kurianti Lietuva“ diskusijas tiesiogiai transliuos portalas LRT.LT. Specialias LRT organizuojamas diskusijas apie tiriamąją žurnalistiką ir visuomeninio transliuotojo vaidmenį bus galima stebėti ne tik portale, bet ir klausytis per LRT RADIJĄ. Pastarasis festivalyje turės savo zoną, iš kurios tiesiogiai transliuos ne tik naujienų laidas, bet ir programas visai šeimai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą