Tavo LRT

2019.09.03 11:27

Visuomenei svarbios temos – LRT diskusijose festivalyje „Būtent”

LRT.lt2019.09.03 11:27

Kiek tiriamoji žurnalistika prisideda prie visuomenės kritinio mąstymo ugdymo ir kokį poveikį ji daro politikos procesams? Kaip visuomeninis transliuotojas galėtų išjudinti niekada nebalsavusius? Šios temos bus aptariamos savaitgalį vyksiančiame festivalyje „Būtent“. Abi diskusijas inicijavo ir tiesiogiai transliuos LRT.lt.

Portalas LRT.lt transliuos ir kitas diskusijas iš festivalio „Būtent“ palapinės „Kurianti Lietuva“, kurioje rugsėjo 6-7 dienomis bus įsikūrusi LRT komanda.

Rugsėjo 6 d. 18.30 val. „Kuriančioje Lietuvoje“ vyks diskusija „Tiriamoji žurnalistika: mūsų teisė žinoti vs. susidorojimas su politikais“, kurioje dalyvaus LRT tyrimų skyriaus vadovė Indrė Makaraitytė, viešųjų ryšių ekspertas Arijus Katauskas ir premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas. Diskusiją moderuos politologė Rima Urbonaitė.

Prieš kurį laiką tiriamoji žurnalistika Lietuvoje tarsi įgavo naują kvėpavimą. Kai kurios žiniasklaidos priemonės net ir suprasdamos tokio žanro brangumą, ryžosi tam turėti atskiras tyrimus vykdančias komandas. Tačiau tas brangumas nėra tik didžiulės laiko sąnaudos vienai istorijai.

Po kiekvienos tokios istorijos prasideda kita kova: kovoti su istorijų „herojų” pasamdytais teisininkais, atlaikyti viešojoje erdvėje kuriamą spaudimą, bandymus diskredituoti tiek pačius tyrimus, tiek jų autorius.

Todėl, kalbant apie tiriamąją žurnalistiką, svarbu diskutuoti ne tik apie tai, ko reikia jos kokybei užtikrinti, kiek ji prisideda prie kritinio mąstymo ugdymo, bet ir apie jos poveikį politikos procesams. Ar jau galime sakyti, kad tiriamoji žurnalistika veikia kaip dezinfekcijos priemonė, keičia ir politikos kursą?

Tiesioginė diskusijos transliacija – penktadienį 18.30 val. per LRT RADIJĄ ir LRT.lt.

Šeštadienį, rugsėjo 7d. 17.30 val. vyks diskusija „LRT balsas prieš rinkimus: kaip visuomeninis transliuotojas galėtų išjudinti niekada nebalsavusius“.

Dalyvaus LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, KTU Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto dekanas Ainius Lašas ir Vyriausiosios rinkimų komisijos narys, komunikacijos konsultantas Maksimas Reznikovas. Moderatorė Živilė Kropaitė.

Prieš kiekvienus rinkimus LRT, kaip nacionalinis transliuotojas, turi daugybę pareigų visuomenei: čia transliuojamos laidos apie rinkimus, į debatus kviečiami kandidatai, savo nuomonę nuolat reiškia visuomenės veikėjai.

Ar tokiu būdu visuomeninis transliuotojas iš tiesų prisideda prie demokratijos sklaidos šalyje? Kas lemia piliečių aktyvumą rinkimuose ir kaip su tuo susijęs LRT vaidmuo per rinkimų laikotarpį? Kokia užsienio šalių praktika?

Tiesioginė diskusijos transliacija – šeštadienį 17.30 val. per LRT RADIJĄ ir LRT.lt.

Birštone vykstančiame festivalyje įsikurs LRT RADIJO kilnojamoji stotis, iš ten transliuosianti reguliarias laidas. Rugsėjo 6 d. nuo 17 iki 18 val. iš festivalio „Būtent“ bus transliuojama aktualijų laida „60 minučių“, kurią ves LRT žurnalistai Edvardas Kubilius ir Rūta Kupetytė, rugsėjo 7 d. nuo 11 iki 12 val. – laida vaikams „Domas ir Tomas“ (ved. Tomas Dirgėla), nuo 12.10 iki 13 val. – laida apie muziką „Pakartot“ (ved. Domantas Razauskas), nuo 13 iki 14 val. – „Lietuvos diena“ (ved. Edvardas Kubilius ir Rūta Kupetytė).

E. Kubilius šeštadienį 20.30 val. dalyvaus festivalio diskusijoje „Fail Nights“, kurioje bus dalinamasi ne sėkmės, kaip įprasta, o atvirkščiai – pralaimėjimų istorijomis įvairiose srityse – versle, visuomeniniuose ir socialiniuose projektuose.

Diskusijų festivalis „Būtent“ Birštone vyks jau trečią kartą. Tai atviras, nepolitinis, nemokamas renginys, kurio tikslas – skatinti diskusijų ir įsiklausymo kultūrą, toleranciją skirtingiems požiūriams, pilietinį įsitraukimą ir gerinti priimamų visuomenei svarbių sprendimų kokybę. Per dvi dienas jame vyks per 100 įvairių veiklų ir diskusijų.