2018.09.11 00:01

Lietuvos futbolo rinktinė Tautų lygoje ir toliau lieka be įvarčio ir taškų: pralaimėta Juodkalnijai

Arnas Šarkūnas, LRT.lt2018.09.11 00:01

Penktadienį pralaimėjimu namuose 0:1 (0:1) Tautų lygoje debiutavusi Lietuvos futbolo rinktinė pirmadienį patyrė dar vieną skaudų pralaimėjimą šiame turnyre. Podgoricoje su Juodkalnijos nacionaline komanda žaidę lietuviai atrodė prastai ir patyrė skaudų pralaimėjimą 0:2 (0:2).

Pirmas kartas. Taip galima apibūdinti Lietuvos ir Juodkalnijos komandų susitikimą šį pirmadienį Podgoricoje, mat abiejų šalių reprezentacinės komandos niekada nebuvo susidūrusios aikštėje.

15 tūkst. vietų Juodkalnijos pagrindiniame stadione susitikusios komandos jau buvo sužaidusios po vienerias rungtynes tik šį rudenį startavusioje Tautų lygoje. Aikštės šeimininkai išvykoje sužaidė nulinėmis lygiosiomis su Rumunijos vienuolike, o mūsiškiai LFF stadione priėmė Serbijos komandą, kuriai po įtemptos kovos pralaimėjo 0:1 (0:1).

Vienintelis dvikovos įvartis buvo įmuštas 38-ą minutę, kai Linas Klimavičius baudos aikštelėje tiesiog nukirto Aleksandarą Mitrovičių ir teisėjas nedvejodamas parodė 11 metrų žymos link. Prie kamuolio stojęs Dušanas Tadičius nesuklydo ir pergudravęs Ernestą Šetkų pasiuntė kamuolį į vartus.

Nors serbai per rungtynes atliko net 23 smūgius (lietuviai – 9), iš kurių 10 skriejo į vartų plotą (lietuvių – 2), o 4 smūgiai pataikė į vartų konstrukciją, tačiau rungtynės galėjo baigtis ir lietuvių naudai.

75-ą minutę kiek apsnūdusias tribūnas pažadino greita Lietuvos rinktinės ataka. Po nesėkmingos standartinės serbų atakos į puolimą pabėgęs Arvydas Novikovas perdavė kamuolį taip pat nuo varžovų atitrūkusiam Fiodorui Černychui, tačiau jis smūgiavo prie pat vartų.

90-ą minutę mūsiškiai turėjo dar vieną progą, kai vienas prieš vartus išsiveržė Darvydas Šernas, tačiau nesugebėjo pergudrauti Serbijos rinktinės vartininko. Prie kamuolio suskubusio Vykinto Slivkos smūgį blokavo lyg ir niekur atsiradęs priešininkų ekipos gynėjas.

Progų neišnaudoję lietuviai turėjo pripažinti serbų pranašumą ir pradėti Tautų lygos turnyrą pralaimėjimu.

„Ta skaudi bėda, kai susikuriam progų, bet įmušti įvarčio nepavyksta. Aišku, skauda, nes žaidėjai stengiasi. Tose progose, kurias susikūrėme, tai meistriškumo, tai sėkmės pritrūkdavo. Tačiau jei kuriame progas, tai jos galiausiai virsta įvarčiais. Ateis diena ir bus tas įvartis bus. Galbūt jau kitose rungtynėse“, – optimizmo po rungtynių stengėsi rasti Lietuvos rinktinės strategas Edgaras Jankauskas.

Padėtį apsunkina tai, kad nėra itin svarbių puolėjų Karolio Laukžemio, Luko Spalvio ir Nerijaus Valskio. Taip pat trūksta ir svarbių gynėjų Vytauto Andriuškevičiaus ir Edvino Girdvainio, o Linas Klimavičius neturi daug žaidybinės praktikos. Sunku mūsiškiams bus ir dėl per Juodkalnijos rungtynes tvyrančios atmosferos.

Juodkalnijos rinktinės gretose – nemažai praradimų: mat svarbiausias rinktinės ginklas „Monaco“ atstovaujantis Stevanas Jovetičius rugpjūtį patyrė traumą; su sveikatos problemomis susidūrė ir Romos „Lazio“ gynėjas Adamas Marušičius bei Varšuvos „Legia“ krašto saugas Marko Vešovičius; rungtynėse su Rumunija dvi geltonas korteles užsidirbo puolėjas Stefanas Mugoša.

Rungtynės

Rungtynes komandos pradėjo tokiomis sudėtimis:

Lietuvos rinktinės sudėtyje, lyginant su rungtynėmis su Serbija, trys pasikeitimai: vietoj vos kėlinį sužaidusio Manto Kuklio, gynyboje daug dirbusių Rolando Baravyko ir Algio Jankausko – Justas Lasickas, Modestas Vorobjovas ir Povilas Leimonas.

Juodkalnijos rinktinės sudėtyje, lyginant su rungtynėmis su Rumunija, taip pat trys pasikeitimai: vietoje Aleksandaro Boljevičiaus, Stefano Mugošo ir Aleksandaro Ščekičiaus – Nebojša Kosovičius, Marko Jankovičius ir Fatosas Bečirajus.

Rungtynių teisėjas – danas Jakobas Kehletas.

Jau penktą minutę Fiodoras Černychas turėjo progą, tačiau aikštės šeimininkų vartų sargas Danijelas Petkovičius buvo savo vietoje.

Po to aikštėje vyko lyg žvalgyba, kuri baigėsi lietuvių perėjimu į greitą ataką, kurią nutraukė aikštės viduryje Vykintą Slivką pargriovęs Nikola Vukčečius. Už atakos sustabdymą juodkalnietis buvo nubaustas geltona kortele.

Reuters/ Scanpix nuotr.

Tačiau mūsiškiai galėjo džiaugtis neilgai. Čia pat Vladimiras Jovovičius gavo tolimą perdavimą iš aikštės gilumos. Nuo jau šio futbolininko perdavimo į baudos aikštelę bandęs apsaugoti P. Leimonas sužaidė ranka ir teisėjas nedvejodamas parodė 11 metrų žymos link.

Prie kamuolio stojęs komandos kapitonas Stefanas Savičius stipriu smūgiu pasiuntė kamuolį į vartus. E. Šetkus atspėjo kamuolio skriejimo kryptį, tačiau neturėjo jokių šansų.

Už minutės – dar vienas skaudus smūgis. Žarko Tomaševičius iš to paties krašto, kuriame buvo uždirbtas 11 metrų baudinys, skersavo kamuolį arčiau vartų, kur perdavimo jau laukė Marko Jankovičius. 2:0 ir labai prasta mūsiškių padėtis.

Antro įvarčio autorius vos už kelių minučių grubiai sužaidė prieš L. Klimavičių ir užsidirbo geltoną kortelę.

Daugiau nei viena komanda nesukūrė kažko pavojingesnio ir abi komandos patraukė į persirengimo kambarius.

Per pirmąjį kėlinį 67 proc. laiko kamuolį kontroliavę aikštės šeimininkai atliko 7 smūgius (lietuviai – 3), iš kurių 4 skriejo į vartų plotą (lietuvių – 1).

Per pertrauką E. Jankauskas atliko net du keitimus: vietoj P. Leimono ir Ovidijaus Verbicko – Mantas Kuklys ir Valdemaras Borovskis.

Antrajame kėlinyje sužaidus vos 7 minutes geltoną kortelę užsidirbo Egidijus Vaitkūnas. Dar už poros minučių už pražangą prieš Nebojšą Kosovičių – ir J. Lasickas.

Čia pat ir pirmoji pavojingesnė ataka lietuvių ataka. Skylę Juodkalnijos komandos gynyboje radęs A. Novikovas smūgiavo į vartus, tačiau D. Petkovičius buvo savo vietoje.

Tačiau pavojingesnes progas kūrė būtent aikštės šeimininkai. Sužaidus beveik valandą Marko Simičius po kampinio galva bandė kamuolį nukreipti į vartus, tačiau jis atsimušė į virpstą.

Čia pat E. Jankauskas išnaudojo savo paskutinį keitimą – J. Lasicką pakeitė Darvydas Šernas.

Likus žaisti 20 minučių savo pirmąjį keitimą atliko ir Ljubiša Tumbakovičius: Aleksandaras Ščekičius pakeitė Nikolą Vukčevičių. Lyg pergalę pajutę aikštės šeimininkai kiek sulėtino žaidimo tempą ir vis daugiau laiko praleisdavo aikštės viduryje.

Dar po 10 minučių prieš M. Jankovičių prasižengęs M. Vorobjovas prieš save išvydo geltoną kortelę.

Už kelių akimirkų – antras keitimas Juodkalnijos rinktinės sudėtyje. Rungtynių nebegalėjusį tęsti S. Savičių, kuris, panašu, kojos skausmu skundėsi jau po 45 minučių, pakeitė Borisas Kopitovičius.

Žaidimo tempas itin nukrito – panašu, kad juodkalniečiai mintimis jau – persirengimo kambaryje, o mūsiškiams nesisekė nieko sukurti. 87 minutę M. Jankovičių pakeitė Aleksandaras Boljevičius.

Teisėjas pridėjo net keturias papildomo žaidimo minutes, tačiau rezultatas per jas nepasikeitė ir finalinis rungtynių švilpukas paskelbė apie dar vieną Lietuvos rinktinės pralaimėjimą Tautų lygos turnyre.

Antrajame kėlinyje rungtynių tempą sumažinę aikštės šeimininkai kamuolį valdė 59 proc. laiko. Jie 6 kartus smūgiavo į vartų plotą (lietuviai – 4), o po tris smūgius skriejo prie vartų. Taip pat jie kėlė 5 kampinius (lietuviai – 2) bei visiškai valdė rungtynių eigą.

Kitose pirmadienio C diviziono 4 grupės rungtynėse Serbija namuose sužaidė lygiosiomis 2:2 su Rumunija.

Kitas rungtynes mūsiškiai žais jau spalio 11 dieną namuose prieš Rumunijos rinktinę.

Juodkalnija – Lietuva 2:0

34` [1:0] Stefanas Savičius

35` [2:0] Marko Jankovičius

Lietuviai – mirtininkų grupėje

Sausio pabaigoje Lozanoje (Šveicarijoje) įvyko UEFA Tautų lygos burtų traukimo ceremonija, kurios metu paaiškėjo, kad Lietuvos futbolo rinktinė pateko į C diviziono 4 grupę, kur žais su Rumunijos (FIFA-28), Serbijos (FIFA-36) ir Juodkalnijos (FIFA-41) reprezentacinėmis komandomis.

Lietuvos futbolo rinktinė net šešis kartus žaidė su serbais, tačiau priešininkų rinktinės pavadinimas vis keitėsi. 2002 metais draugiškose rungtynėse buvo patirtas pralaimėjimas rezultatu 1:4 Jugoslavijos futbolo rinktinei. Su tuometine Serbija ir Juodkalnija lietuviai buvo susitikę atrankoje į 2006 metų pasaulio futbolo čempionatą, tačiau abu kartus pralaimėjo rezultatu 0:2. Jau su Serbijos rinktine Lietuva susikovė atrankoje į 2010 metų pasaulio futbolo čempionatą – rungtynes išvykoje mūsiškiai pralaimėjo rezultatu 0:3, o namie pasiekė revanšą rezultatu 2:1, tačiau šios rungtynės serbams jau nieko nebelėmė. Beje, serbai šiemet žaidė ir Rusijoje vykusiame pasaulio futbolo čempionate, tačiau patyrė du pralaimėjimus ir pasirodymą turnyre baigė jau po grupių etapo.

Tuo metu su Juodkalnijos rinktine lietuviai nebuvo žaidę nei draugiškų, nei oficialių rungtynių. Su rumunais lietuviai žaidė net 12 kartų, tačiau nugalėjo vos kartą – atrankoje į 2010 metų pasaulio čempionatą svečiuose pasiekta pergalė 3:0. Palyginus su kitomis C diviziono grupėmis, galima sakyti, kad lietuviai atsidūrė itin galingoje grupėje.

Į Lietuvą rinktinė grįš spalio 11 dieną bei per keturias dienas sužais su Rumunija ir Juodkalnija. Lapkritį lietuvių laukia dvi išvykos – lapkričio 17 dieną į Rumuniją ir lapkričio 20 dieną į Serbiją. Visos rungtynės numatytos 21.45 val. Lietuvos laiku.

LFF nuotr.

Prieš prasidedant šiam turnyrui Lietuvos rinktinė išmėgino jėgas Baltijos taurės turnyre ir draugiškose rungtynėse su Lenkija.

Lietuva pagal reitingą – priešpaskutinio diviziono dugne

Visų pirma 55 Europos rinktinės pagal reitingą buvo suskirstytos į keturis divizionus. A ir B divizionuose kausis po 12 aukščiausią reitingą turinčių rinktinių, suskirstytų į keturias grupes po tris komandas, C grupėje – 15 komandų susigrums trijose grupėse po keturias rinktines ir vieną grupę, kurioje žais trys ekipos. 16 žemiausius koeficientus surinkusių D diviziono nacionalinių ekipų laukia futbolo mūšiai keturiose grupėse po keturias komandas.

127 vietą FIFA reitinge užimanti Lietuva pateko į trečią pagal pajėgumą – C divizioną, kuriame varžysis 15 komandų – Vengrija, Rumunija, Škotija, Slovėnija, Graikija, Serbija Albanija, Norvegija, Juodkalnija, Izraelis, Bulgarija, Suomija, Kipras, Estija bei Lietuva. Mūsiškių burtai negalėjo suvesti su Estija ir Kipru. Be to, dėl ribotų galimybių žaisti šaltuoju laikotarpiu, lietuviai negalėjo atsidurti vienoje grupėje nei su Norvegija, nei su Suomija.

Šio diviziono ekipos buvo suskirstytos į tris grupes po keturias komandas ir vieną grupę, kurioje kausis trys rinktinės. Keturi grupių laimėtojai prasimuš į UEFA Tautų lygos B divizioną, o paskutiniąsias vietas užėmusios rinktinės iškris į D divizioną. Tiesa, mūsiškių C divizione dėl nelyginio komandų skaičiaus prie trijų ketvirtas vietas grupėse užėmusių komandų taip pat prisijungs blogiausia trečioji vieta, kuri bus nustatyta pagal rezultatus kovojant prieš dvi geriausias savo grupės ekipas.

Vienintelės A diviziono komandos kovos dėl Tautų lygos trofėjaus. Verta atkreipti dėmesį į tai, kad kai kurios grupės yra itin galingos. Pavyzdžiui, A diviziono pirmojoje grupėje kovos tokios komandos, kaip Vokietija, Prancūzija ir Nyderlandai, kurių viena iškris į B divizioną.

Papildomas bilietas į Europos čempionatą

Turnyro svarbą rodo ir tai, kad jis gali pagaliau atverti lietuviams vartus į Europos futbolo čempionatą. Jei mūsiškiai užimtų pirmą vietą savo grupėje šiame rugsėjo–lapkričio mėnesiais vyksiančiame turnyre, bet nesugebėtų 2019 metais organizuojamoje įprastoje atrankoje iškovoti kelialapio į Europos čempionatą, tuomet jie dalyvautų papildomoje atrankoje.

Ten lietuviams dėl kelialapio tektų susigrumti su kitų trijų C diviziono grupių nugalėtojais, o jei šie patektų į čempionatą įprastos atrankos metu, tuomet reikėtų žaisti su kitą aukščiausią vietą tose grupėse užėmusiomis komandomis. Taip pat ir su Lietuvos grupe – jei mūsiškiai užimtų antrąją vietą savo grupėje, tačiau geriausia šios grupės komanda patektų į Europos čempionatą įprastos atrankos metu, lietuviai vis tiek gautų teisę varžytis su kitomis stipriausiomis C diviziono ekipomis.

LRT primena, kad atranka į 2020 metų Europos čempionatą vyks kitų metų kovo–lapkričio mėnesiais. Joje dalyvaus 55 komandos, kurios bus suskirstytos į dešimt grupių po 5 arba 6 komandas. Po dvi geriausias kiekvienos grupės ekipas keliaus į Europos čempionatą, o likusios geriausios divizionų komandos savo likimą spręs kur kas vėliau.

Geriausios kiekvieno diviziono ekipos sužais trejas rungtynes – dviejų porų nugalėtojos susigrums dėl vienintelio kelialapio į Europos čempionatą. Įdomu, kad šios lemiamos rungtynės vyks 2020 metų kovą – vos pora mėnesių iki turnyro pradžios.

Tiesa, ir šis čempionatas bus neįprastas. 24 komandos žais 12-oje skirtingų Europos miestų, o turnyro pusfinaliai bei finalas vyks Londone.