Lenkijos futbolo rinktinės išlydėtuvėse į pasaulio čempionatą – skaudus lietuvių pralaimėjimas

Degę noru apkartinti Varšuvoje esančiame nacionaliniame stadione surengtas Lenkijos rinktinės išlydėtuves į pasaulio futbolo čempionatą, lietuviai aikštę turėjo palikti žemai nuleistomis galvomis. Puikiai mūsiškių klaidas išnaudoję aikštės šeimininkai galės džiugiai krautis lagaminus į Rusiją – galutinis rungtynių rezultatas 4:0 (2:0).

Dar vienerios išlydėtuvės

Lietuviai išlydi lenkus į dar vieną čempionatą. Prieš dvejus metus lenkai su mūsiškiais Krokuvoje sužaidė paskutines rungtynes prieš iškeliaujant į Europos čempionatą, kurios baigėsi nulinėmis lygiosiomis, tai šįkart išlydėtuvės kur kas rimtesnės. Lenkijos reprezentacinė komanda jau greitai kels sparnus į Rusijoje ketvirtadienį prasidėsiantį Pasaulio futbolo čempionatą. Nors dauguma rinktinių jau pratinasi šios šalies futbolo aikščių, tačiau lenkų pirmosios rungtynės – tik birželio 19 dieną su Senegalu, tad likus porai dienų iki turnyro pradžios jie dar nutarė patikrinti savo jėgas su Lietuvos komanda. Rungtynės irgi Varšuvoje esančiame ir 58 tūkst. žmonių talpinančiame stadione

Kad rungtynės itin naudingos ir lietuviams, pripažino rinktinės vairininkas Edgaras Jankauskas.

„Žaidžiant su tokiais varžovais turime puikią galimybę įsitikinti, kokie yra mūsų pačių limitai greičio, mąstymo greičio ir koncentracijos požiūriu. Visų pirma, mes norime žaisti futbolą ir gauti iš to malonumą“, – teigė E. Jankauskas.

Jo kariauna per pusę mėnesio rengėsi jau ketvirtoms rungtynėms. Pirma Baltijos taurės turnyre pralaimėta estams jų tvirtovėje rezultatu 0:2, tada ypač kovingose rungtynėse Vilniuje sužaista su Latvijos komanda, o galiausiai pačioje rungtynių pabaigoje turėjo pripažinti pasaulio čempionate dalyvaujančio Irano pranašumą 0:1.

Kad rungtynės bus itin naudingos, teigė ir Lenkijos rinktinės strategas Adamas Nawalka: „Mes Lietuvos rinktinę laikome vertinga varžove, todėl šias rungtynes norėjome sužaisti prieš pat išvykimą į pasaulio čempionatą.“ Kad jis nejuokavo, tapo aišku tik paskelbus komandų sudėtis – joje visi svarbiausia komandos žaidėjai su komandos kapitonu puolėju Robertu Lewandowskiu priešakyje.

Tačiau tokios rungtynės papildomos motyvacijos turėtų pridėti būtent lietuviams.

„Kiekvienam lietuviui rungtynėse su lenkais bus galimybė save parodyti ir patikrinti save. Kai žaidi prieš tokio kalibro varžovus, kaip R. Lewandowskis, tai suteikia daugiau vidinės motyvacijos. Tačiau žaisdamas rinktinėje, turi atsiduoti šimtu procentų ir įrodyti, kad esi vertas vietos čia“, – prie rungtynes kalbėjo puolėjas Darvydas Šernas.

A. Šarkūno/LRT nuotr.

Rungtynės

Kad jo žodžiai ne iš piršto laužti, paaiškėjo olandui Kevinui Blomui pradėjus rungtyness. Jas kur kas aktyviau pradėjo mūsiškiai ir jau trečią minutę siuntė kamuolį į varžovų vartus. Tačiau stadionas nuščiuvo neilgam – Darvydas Šernas pakliuvo į nuošalės spąstus.

9 minutę jau pavojingas epizodas lietuvių baudos aikštelėje – Maciejus Rybus pakėlė kamuolį iš baudos aikštelės šono į vartininko aikštelę, tačiau prie kamuolio visgi pirmieji buvo mūsiškiai.

Galiausiai susiėmę lenkai pasiekė savo – 19-ą minutę R. Lewandowskis neatsakingai buvo paliktas vienas ir pasiuntė kamuolį iš arti į Džiugo Bartkaus ginamus vartus.

Prabėgus pusei pirmojo kėlinio – pirmieji panikos ženklai Lietuvos rinktinėje: daugiau netikslių perdavimų, nepamatuoto skubėjimo. Lyg to būtų maža, panašu, kad traumą patyrė Lietuvos rinktinės komandos kapitonas Fiodoras Černychas – 26 minutę jį pakeitė Justas Lasickas.

Sužaidus kiek daugiau nei pusvalandį – dar viena skaudi lietuvių klaida. Mūsiškiai baudos aikštelės prieigose prasižengė prieš Arkadiuszą Miliką. Teisėjo paskirto baudinio stojo realizuoti pats situacijos „kaltininkas“ ir R. Lewandowskis. Būtent pastarasis ir pamėgino savo taiklumą – kamuolys atsimušė į skersinį, nusileido vartuose ir galiausiai iššoko iš jų. Netrukus teisėjas sustabdė laiką ir stadione įsivyravo mirtina tyla – koks bus galutinis jo sprendimas. Pasitaręs su šoniniu arbitru jis parodė link aikštės vidurio – 2:0.

Dar po 10 minučių lietuviai vėl vos neprisižaidė. Kamuolį prie galinės linijos bandęs išgelbėti geltonais marškinėliais vilkėjęs mūsiškis tiesiog padovanojo kamuolį Lenkijos rinktinės žaidėjui, kuris skersavo kamuolį į baudos aikštelę įkirtusiam R. Lewandowskiui, tačiau Dž. Bartkus buvo savo vietoje.

43-ią minutę įspūdingas epizodas jau kitoje aikštės pusėje. Išmaudęs kelis varžovų gynėjus tikrą bombą paleido D. Šernas, tačiau Lukaszas Fabianskis taip pat nepėsčias – puikiai „ištraukė“ galingą lietuvio smūgį. Papildomo laiko nepridėjęs teisėjas paskelbė kovingai lietuvių pradėto ir puikiai mūsiškių klaidomis besinaudojusių lenkų sužaistą kėlinį – 2:0 aikštės šeimininkų naudai.

Per ilgąją pertrauką A. Nawalka atliko net tris keitimus: Lukaszą Fabianskį pakeitė Wojciechas Szczesny; Arturą Jedrzejczyką – Lukaszas Piszczekas; Robertą Lewandowskį – Lukaszas Teodorczykas. 53-ią minutę buvo atliktas dar vienas keitimas – Janas Bednarekas vietą ant žaliosios vejos užleido Michalui Pazdanui. Į tai reaguodamas E. Jankauskas 59-ą minutę Simoną Paulių pakeitė Vykintu Slivka.

Tokie pasikeitimai vaizdo aikštėje nepakeitė – audringai savų sirgalių palaikomi lenkai ir toliau rengė vieną ataką po kitos, o lietuvių gretose daugiausiai vargo vartininkui kėlė D. Šernas.

Sužaidus kiek daugiau nei valandą, kamuolys vėl atsidūrė lietuvių vartuose, tačiau jau pažeidus taisykles – kamuolys atsimušė į Lenkijos rinktinės puolėjo ranką prieš jam kulnu pasiunčiant kamuolį į vartus.

68 minutę prieš A. Jankauską grubiai baudos aikštelėje sužaidė Lenkijos rinktinės žaidėjas, tačiau teisėjo švilpukas šįkart tylėjo.

Tylėjo jis ir 71 minutę, kai Bartoszas Bereszynskis išsiveržė į baudos aikštelę, ten kamuolį skersavo prieš vartus atsidūrusiam Dawidui Kownackiui, kuriam neliko nieko kito, kaip tik įridenti kamuolį į vartus. Tiesa, mūsiškiai apeliavo į teisėją dėl neva lenkų puolėjo nuošalės.

Nepatenkintas lietuvių žaidimu E. Jankauskas į aikštę įleido Karolį Laukžemį ir Valdemarą Borovskį – jie pakeitė aktyviai puolime žaidusį D. Šerną ir Rolandą Baravyką.

Lenkijos gretose – taip pat du keitimai: Maciejų Rybusą pakeitė Jakubas Blaszczykowskis, o Grzegorzą Krychowiaką – Piotras Zielinskis.

J. Blaszczykowskis čia pat ir pasižymėjo – 82-ą minutę jis realizavo už lietuvio žaidimą ranka teisėjo skirtą 11 metrų baudinį. Rezultatas jau gėdingas – 0:4.

Per likusį laiką abi komandos apsikeitė pavojingomis atakomis, tačiau rezultato pakeisti nepavyko. E. Jankauskas paskutinėmis rungtynių minutėmis aikštės veją išmėginti leido Tomui Mikuckiui – jis pakeitė A. Jankauską.

Per pridėtą papildomą teisėjo laiką lenkai nuoširdžiai dėkojo savo rinktinei – išlydėtuvės pavyko, o emocinis užtaisas prieš svarbiausio pasaulyje futbolo turnyro pradžią – tiesiog veržiasi per kraštus.

Mėgins priminti šlovingus laikus

Lenkai ne veltui į rinktinę deda labai daug vilčių. Ji puikiai pasirodė 2016 m. Europos futbolo čempionate – tuomet Senojo žemyno pirmenybėse komanda nužengė iki ketvirtfinalio. Toks Lenkijos komandos pasiekimas šiame turnyre – po dviejų itin nesėkmingų čempionatų: tiek 2008, tiek 2012 metais lenkai savo grupėse liko paskutiniai.

Būtent sėkmė pasaulio čempionate ir yra didžiausias Lenkijos futbolo pasididžiavimas. Pirmąkart pasaulio pirmenybėse jie dalyvavo dar 1938 m. Po to tęsėsi sausra, kuri baigėsi itin galingai 1974 m., kai Vakarų Vokietijoje vykusiame čempionate lenkai užėmė trečią vietą.

Tiesa, tuomet turnyre dalyvavo tik 16 rinktinių. Ketvirtoje grupėje rungtyniavę lenkai užėmė pirmą vietą – 3:2 įveikta Argentina, net 7:0 sutriuškintas Haitis ir 2:1 nugalėta Italija. Antrame etape, skirtingai nei dabar, komandos buvo suskirstytos į dar kitas grupes. Lenkai ir čia žaidė lyg iš natų – 1:0 įveikta Švedija, 2:1 – Jugoslavija, tačiau viltis sugriovė vėlyvas vokiečio Gerdo Mullerio įvartis. Pralaimėjusi Vakarų Vokietijai Lenkija grupėje liko antra ir turėjo kovoti mažajame finale, kur jos laukė Brazilija. Čia Miuncheno Olimpiniame stadione stebint 77 tūkst. žmonių net 7 įvarčiais šiame čempionate pasižymėjęs Grzegorzas Lato 76 minutę, beje, kaip ir G. Mulleris, smeigė bronzos medalius nulėmusį įvartį. Rezultatyviausių to turnyro žaidėjų sąraše galima rasti ir penkis įvarčius pelniusį Andrzejų Szarmachą.

Kiek prasčiau lenkams sekėsi 1978 m., kai čempionatas persikėlė į Argentiną. Antroje grupėje žaidę mūsų kaimynai nulinėmis lygiosiomis sužaidė su savo skriaudike Vakarų Vokietijos rinktine, vėliau minimaliu rezultatu 1:0 įveikė Tunisą ir 3:1 nugalėjo Meksiką. Vokiečių lygiosios su Tunisu paskutiniame ture leido lenkams džiaugtis pirmąja vieta grupėje. Antrajame ture B grupėje Lenkijos ekipai atėjo atpildo valanda – pirma ją 2:0 įveikė Argentina, o vėliau 3:1 ir Brazilija. Vienintelė pergalė 1:0 prieš Peru padėjo lenkams nenusiristi iki paskutinės vietos grupėje. Bendroje įskaitoje lenkai liko penkti, o rezultatyviausias praėjusio čempionato lenkų puolėjas G. Lato liko vos su dvejais įvarčiais savo sąskaitoje.

Turėtą šlovę lenkai susigrąžino 1982 m., kai Ispanijoje vykusiose pirmenybėse vėl nugvelbė bronzos medalius. Tačiau viskas iš pradžių. Pirmoje grupėje užėmė lenkai užėmė pirmą vietą – nulinėmis lygiosiomis sužaidė su italais ir Kamerūnu bei 5:1 įveikė Peru futbolininkus. Antrame etape A grupėje lenkai vėl užėmė pirmą vietą – 3:0 įveikė Belgiją ir sužaidė nulinėmis lygiosiomis su Sovietų Sąjungos rinktine. Tačiau viltys žlugo pusfinalyje, kuriame po dviejų Paolo Rossi įvarčių turėjo pripažinti Italijos rinktinė pranašumą – 0:2.

Kaip ir prieš aštuonerius metus, lenkai ruošėsi mažajam finalui, kuriame šįkart jų laukė Prancūzijos vienuolikė. Po 13-ą minutę pelnyto Rene Girardo įvarčio lenkai atsilikinėjo, tačiau per paskutines 5 pirmojo kėlinio minutes persvėrė rezultatą, o savo pranašumą užtvirtino antrojo kėlinio pirmą minutę. Prancūzai į tai atsakė vienu įvarčiu, kurio buvo maža – rezultatu 3:2 lenkai pakartojo savo istorinį pasiekimą, prie kurio itin prisidėjo turnyre 4 įvarčius pelnęs Zbigniewas Boniekas.

Daug vilčių ir prieš šį čempionatą, kuriame lenkai žais H grupėje su Lenkija, Senegalu, Kolumbija ir Japonija. Pirmosios rungtynės – birželio 19 d. Maskvoje su Senegalu.

Šias ir visas kitas čempionato rungtynes transliuos LRT – oficialus čempionato transliuotojas.