Sportas

2018.09.08 14:17

Progų neišnaudojusi Lietuvos futbolo rinktinė Tautų lygoje debiutavo pralaimėjimu

Arnas Šarkūnas, LRT.lt2018.09.08 14:17

Trijų gynėjų liniją išbandęs Lietuvos futbolo rinktinės strategas Edgaras Jankauskas neturėtų nusivilti. Jo planas puikiai veikė, lietuviai po greitų atakų turėjo porą gerų progų, tačiau individualus serbų meistriškumas ir teisėjo sprendimai nulėmė pralaimėjimą rezultatu 0:1 (0:1). Tiesa, drąsiai besigynusius lietuvius lydėjo ir sėkmė – nuo įvarčio net keturis kartus gelbėjo vartų konstrukcija.

„Baigiasi mūsų pasiruošimas šioms svarbioms rungtynėms ir stojame į kovą su galingu priešininku. Esame gerai pasiruošę, išnaudojome tą laiką kuo geriau. Įnešėme tam tikrų naujovių ir stengsimės jas išnaudoti. (...) Bandėme šiek tiek kitokį žaidėjų išsidėstymą. Norime, kad komanda būtų taktiškai lankstesnė, kad žaidėjai galėtų persistumdyti pozicijomis, tuo apsunkindami užduotis mūsų priešininkams ir palengvinti užduotis mums“, – pasiruošimą šiam susitikimui apibendrino ir apie iš trijų gynėjų sudarytą gynybos liniją ketvirtadienį spaudos konferencijoje kalbėjo Lietuvos rinktinės strategas Edgaras Jankauskas.

Nors rungtynėms nusiteikimas – itin pozityvus, tačiau rinktinėje trūksta daugybės žaidėjų – nėra svarbių gynėjų Vytauto Andriuškevičiaus ir Edvino Girdvainio, o Linas Klimavičius neturi daug žaidybinės praktikos. Išretinta gynybos linija nėra vienintelis praradimas Lietuvos ekipoje. Taip pat rinktinėje nėra puolėjų Karolio Laukžemio, Luko Spalvio ir Nerijaus Valskio. 

E. Jankauskas, E. Blaževič nuotr.

Prie problemų prisidėjo ir tai, kad į rinktinę susirinko skirtingos fizinės būklės futbolininkai. Be to, įspūdingas Marijampolės „Sūduvos“ žygis UEFA Europos lygos atrankoje pareikalavo nemažai šios komandos žaidėjų, kurių rinktinėje yra net keturi – Algio Jankausko, Vaido Slavicko, Ovidijaus Verbicko ir Povilo Leimono – jėgų.

„Laukiame, kad visi atvažiavę žaidėjai duotų maksimumą, nelauktų sekančių rungtynių, nes jos yra šventė visai Lietuvai. Mes galime kompensuoti savo techninius ir fizinius trūkumus dideliu atsidavimu – vienybėje ir atsidavime gali būti tas raktas“, – dar antradienį žurnalistams teigė strategas.

Tuo metu šiemet pasaulio čempionate žaidusios Serbijos rinktinės treneris Mladenas Krstajičius nenuvertino mūsiškių komandos bei teigė, kad Vilniuje laukia sunkios rungtynės.

„Bus sunkios rungtynės, nes yra pirmos šiame turnyre. (...) Lietuvos komanda yra stipri, žaidėjai vikrūs, greiti, tad mes turime palaikyti savo lygį ir žaisti kokybiškai. Tai bus įtemptos 90 minučių“, – kalbėjo praėjusių metų pabaigoje rinktinės vairą iš su rinktine nesutarusio Slavoljubo Muslino į savo rankas parėmęs strategas.

M. Krstajičius, E. Blaževič nuotr.

Kovas į 2020 metų Europos čempionatą penktadienį pradėsianti 36-oje FIFA reitingo vietoje esanti Serbija dar šią vasarą rungtyniavo su stipriausiomis pasaulio futbolo rinktinėmis Rusijoje. Tačiau nugalėję tik Kosta Rikos komandą, bet pergalės kvaitulio nejutę rungtynėse nei su Šveicarija, nei su Brazilija, turėjo krautis lagaminus namo jau po grupių etapo. Toks savotiškas šio turnyro užkeikimas serbus lydi jau nuo pat 2006 metų. Europos čempionate serbai nežaidė nuo pat 2000 metų.

Šiemet jie turi dvi galimybes pasiekti Senojo žemyno pirmenybes, ypač kai rinktinėje švyti ne viena žvaigždė. 23-ejų metų Sergejus Milinkovičius-Savičius vadinamas vienu ryškiausių Serbijos futbolo talentų. Taip pat futbolo visuomenei puikiai žinomi „Roma“ žaidžiančio Aleksandaro Kolarovo, Amsterdamo „Ajax“ žaidėjo Dušano Tadičiaus, Londono „Fulham“ klubui į Anglijos „Premier“ lygą padėjusio grįžti Aleksandaro Mitrovičiaus ir vieno svarbiausių „Manchester United“ futbolininkų Nemanja Matičiaus pavardės.

Rungtynės

Rungtynes komandos pradėjo tokiomis sudėtimis:

Lietuvos rinktinės sudėtyje „ant popieriaus“ – net penki gynėjai, tačiau Egidijus Vaitkūnas ir Rolandas Baravykas, panašu, turėtų jungtis į atakas, tad, kaip kalbėta šią savaitę, Lietuvos rinktinė rungtynes pradės trimis centro gynėjais. Tiesa, Artūras Žulpa dažniausiai žaidžia atraminio saugo pozicijoje. Klausimų gali kilti ir dėl kitų dviejų gynėjų formos – Algis Jankauskas su Marijampolės „Sūduva“ praėjusią savaitę kovojo prieš Glazgo „Celtic“ ir Vilniaus „Žalgirį, o Linas Klimavičius gauna nedaug žaidybinio laiko Lietuvos vicečempionų gretose.

A. Jankausko bendraklubis Ovidijus Verbickas rungtynes pradėjo aikštės viduryje, kur sudarė tandemą su Mantu Kukliu. Aikštės viduryje taip pat Vykintas Slivka ir Arvydas Novikovas. Puolime – komandos kapitonas Fiodoras Černychas.

Serbijos rinktinės sudėtyje – netikėtumas: ant atsarginių suolelio atsidūrė S. Milinkovičius-Savičius. Taip pat ant atsargoje liko A. Kolarovas.

„Baltųjų erelių“ vartuose – 26-erių Marko Dmitrovičius. Tai vos trečiasis toks kartas Ispanijos aukščiausioje lygoje rungtyniaujančio „Eibar“ vartininko karjeroje.

Rungtynių teisėjas – škotas Bobby Maddenas.

Jau pirmą minutę lietuviai buvo netoli to, kad pasiųstų kamuolį į serbų vartus. Po sumaišties baudos aikštelėje vieni prieš M. Dmitrovičių atsidūrė F. Černychas ir A. Novikovas, tačiau svečių ekipos vartų sargas prie kamuolio suskubo pirmasis. Beje, A. Novikovas netyčia užkliudė bateliu kamuolį sugriebusio M. Dmitrovičiaus galvą, tačiau serbas galėjo tęsti žaidimą.

Sužaidus penkias minutes tas pats A. Novikovas galėjo išbėgti vienas prieš vartus, tačiau gerai į situaciją sureagavęs 26-erių vartininkas vėl pirmasis suskubo prie kamuolio.

Tuo metu aktyvaus aikštės šeimininkų žaidimo įaudrinti gausiai LFF stadione susirinkę žiūrovai traukė „šiandien mes serbus įveiksim“.

13-ą minutę arti tikslo buvo ir A. Mitrovičius, kuris būdamas vienas prieš vartus pataikė į virpstą. Tiesa, mūsiškiai apeliavo į puolėjo nuošalę.

Dar už trijų minučių lengvai iš A. Jankausko globos išsilaisvinęs 23-ejų A. Mitrovičius smūgiavo į vartus, tačiau Ernestas Šetkus buvo savo vietoje.

20-ą minutę po baudos smūgio kilus sumaiščiai lietuvių baudos aikštelėje A. Mitrovičius smūgiavo dar kartą ir dar kartą į virpstą.

Sužaidus beveik pusvalandį džiaugsmo banga užliejo stadioną, tačiau tik trumpam – stadione esantiems žiūrovams tik pasirodė, kad kamuolys atsidūrė reikiamoje vartų tinklo pusėje.

35-ą minutę puikią progą turėjo F. Černychas, tačiau jo smūgis nuo maždaug 10 metrų ribos buvo blokuotas.

38-ą minutę – bėda Lietuvos rinktinės aikštės pusėje. Linas Klimavičius baudos aikštelėje tiesiog nukirto A. Mitrovičių ir teisėjas nedvejodamas parodė 11 metrų žymos link. Prie kamuolio stojęs Dušanas Tadičius nesuklydo ir pergudravęs E. Šetkų pasiuntė kamuolį į vartus. 1:0. Įdomu, kad lietuviai paskutinį kartą kamuolį į serbų vartus 2009 metais Marijampolėje taip pat siuntė nuo 11 metrų žymos.

41-ą minutę V. Slivką aikštės viduryje „nušienavęs“ Milanas Rodičius užsidirbo geltoną kortelę.

Pirmajame kėlinyje serbai kamuolį kontroliavo net 64 proc. laiko, atliko net 13 smūgių (lietuviai – 4), iš kurių 6 skriejo į vartų plotą (lietuvių – 1). Taip pat serbai kėlė net 7 kampinius, kai mūsiškiai prie kampinio gairelės stovėjo vos kartą.

Per pertrauką Lietuvos rinktinėje buvo atliktas keitimas: Mantą Kuklį pakeitė Modestas Vorobjovas.

Čia pat šis žaidėjas ir nukentėjo. 48-ą rungtynių minutę Nemanja Maksimovičiui buvo parodyta geltona kortelė už pražangą prieš šį „Trakų“ saugą.

Lietuviai rengė vieną ataką po kitos, o per serbų gynybos draskymo nemenkai prisidėjo A. Novikovas. Sužaidus beveik valandą jis uždirbo kampinį, kurį pakėlus baudos aikštelėje po susidūrimo su Antonio Rukavina krito V. Slivka, tačiau teisėjo švilpukas tylėjo.

64-ą minutę laimę pamėgino Andrija Živkovičius, kurio smūgiuotas kamuolys atsimušė į skersinį. Čia pat – A. Mitrovičiaus bandymas galva, tačiau smūgį atrėmė E. Šetkus.

Likus žaisti 20 minučių E. Jankauskas atliko puolimą stiprinantį keitimą – Darvydas Šernas pakeitė Ovidijų Verbicką.

75-ą minutę kiek apsnūdusias tribūnas pažadino greita Lietuvos rinktinės ataka. Po nesėkmingos standartinės serbų atakos į puolimą pabėgęs A. Novikovas perdavė kamuolį taip pat nuo varžovų atitrūkusiam F. Černychui, tačiau jis smūgiavo prie pat vartų. 

Čia pat ir itin pavojingas A. Mitrovičiaus smūgis – kamuolys atsimušė į skersinį. Dar prieš šią ataką Serbijos rinktinės sudėtyje atliktas pirmas keitimas – Milaną Rodičų pakeitė Aleksandras Kolarovas.

Vos už kelių minučių M. Krstajičius atliko dar vieną keitimą – N. Matičius vietą aikštėje užleido Saša Lukičiui.

Likus žaisti apie 10 minučių puikias rungtynes sužaidęs A. Novikovas užsidirbo geltoną kortelę. Tačiau tai nebuvo blogiausia. Už kelių epizodų – dar vienas teisėjo skirtas 11 metrų baudinys į mūsiškių vartus. A. Žulpa baudos aikštelėje pargriovė A. Kolorovą, tačiau prie kamuolio stojęs D. Tadičius šįkart E. Šetkaus nepergudravo.

Likus vos kelioms minutėms iki pagrindinio laiko pabaigos Serbijos komandoje atliktas paskutinis keitimas keitimas – Nemanja Radonjinčius pakeitė Filipą Kostičių.

90-ą minutę mūsiškiai turėjo dar vieną progą vienas prieš vartus išsiveržė D. Šernas, tačiau nesugebėjo pergudrauti Serbijos rinktinės vartininko. Prie kamuolio suskubęs V. Slivka smūgiavo virš vartų.

Progų neišnaudoję lietuviai turėjo pripažinti serbų pranašumą ir pradėti Tautų lygos turnyrą pralaimėjimu.

Serbijos rinktinės futbolininkai per rungtynes atliko net 23 smūgius (lietuviai – 9), iš kurių 10 skriejo į vartų plotą (lietuvių – 2). Įspūdinga ir kapinių statistika: serbai jų kėlė net 14, kai lietuviai prie kampinio gairelės stovėjo vos penkis kartus.

Pirmadienį Lietuvos rinktinė išvykoje išmėgins jėgas prieš Juodkalnijos ekipą, prieš kurią jai dar neteko žaisti.

Lietuva – Serbija 0:1

38` [0:1] Dušanas Tadičius (11 m baudinys)

Jau šeštasis susitikimas

Lietuvos ir Serbijos rinktinės pirmąkart susitiko prieš 16 metų – 2002 metais. Dar su tuometine Jugoslavijos rinktine lietuviai draugiškose rungtynėse susitiko 17 tūkst. vietų Smederevo „Sartid“ stadione. Dabartinio Juodkalnijos futbolo federacijos prezidento Dejano Savičevičiaus treniruojami jugoslavai nugalėjo Benjamino Zelkevičiaus auklėtinius rezultatu 4:1. Priešininkų rinktinę į priekį su dviem taikliais smūgiai vedė Mateja Kežmanas, o paguodos įvartį Lietuvos rinktinės gretose pelnė Raimondas Žutautas.

Dukart rinktinės susitiko pasaulio čempionato atrankos turnyruose. Pirmąkart – į 2006 metų pasaulio pirmenybes. Tuometinė Serbijos ir Juodkalnijos rinktinė dukart pranoko Algimanto Liubinsko treniruojamą komandą vienodu rezultatu 2:0. Grupės etape nepatyrę nei vieno pralaimėjimo varžovai užėmė pirmą vietą septintoje grupėje. Lietuviai su dviem pergalėmis, keturiais pralaimėjimais ir tiek pat lygiųjų liko priešpaskutinėje penktoje vietoje.

Atrankoje į 2010 m. pasaulio čempionatą mūsiškiams sekėsi jau geriau. Pirmas susitikimas su Serbijos rinktine Belgrado „Crvena zvezda“ stadione priešais 22 tūkst. sirgalių baigėsi aikštės šeimininkų pergale 3:0. Antrosios rungtynės Marijampolėje baigėsi Lietuvai geru rezultatu – portugalo Jose Couceiro treniruojamiems lietuviams po dviejų 11 metrų baudinių pavyko pasiekti revanšą Marijampolėje – 2:1. Tiesa, šios rungtynės serbams jau nieko nebelėmė. Net ir pralaimėję jie liko pirmoje septintos atrankos grupės vietoje ir tašku aplenkė Prancūzijos futbolininkus. Po šios atrankos Serbijos rinktinė nepateko nei į pasaulio nei į Europos čempionatus 8 metus. Jiems pavyko patekti į šiemet Rusijoje vykusį pasaulio futbolo čempionatą.

Lietuviai – mirtininkų grupėje

Sausio pabaigoje Lozanoje (Šveicarijoje) įvyko UEFA Tautų lygos burtų traukimo ceremonija, kurios metu paaiškėjo, kad Lietuvos futbolo rinktinė pateko į C diviziono 4 grupę, kur žais su Rumunijos (FIFA-28), Serbijos (FIFA-36) ir Juodkalnijos (FIFA-41) reprezentacinėmis komandomis.

Lietuvos futbolo rinktinė net penkis kartus žaidė su serbais, tačiau priešininkų rinktinės pavadinimas vis keitėsi. 2002 metais draugiškose rungtynėse buvo patirtas pralaimėjimas rezultatu 1:4 Jugoslavijos futbolo rinktinei. Su tuometine Serbija ir Juodkalnija lietuviai buvo susitikę atrankoje į 2006 metų pasaulio futbolo čempionatą, tačiau abu kartus pralaimėjo rezultatu 0:2. Jau su Serbijos rinktine Lietuva susikovė atrankoje į 2010 metų pasaulio futbolo čempionatą – rungtynes išvykoje mūsiškiai pralaimėjo rezultatu 0:3, o namie pasiekė revanšą rezultatu 2:1, tačiau šios rungtynės serbams jau nieko nebelėmė. Beje, serbai šiemet žaidė ir Rusijoje vykusiame pasaulio futbolo čempionate, tačiau patyrė du pralaimėjimus ir pasirodymą turnyre baigė jau po grupių etapo.

Tuo metu su Juodkalnijos rinktine lietuviai nėra žaidę nei draugiškų, nei oficialių rungtynių. Su rumunais lietuviai žaidė net 12 kartų, tačiau nugalėjo vos kartą – atrankoje į 2010 metų pasaulio čempionatą svečiuose pasiekta pergalė 3:0. Palyginus su kitomis C diviziono grupėmis, galima sakyti, kad lietuviai atsidūrė itin galingoje grupėje.

Pirmąsias grupės rungtynes rugsėjo 7 dieną mūsiškiai žais namuose su serbais, o po trijų dienų jėgas išmėgins jau Juodkalnijoje. Į Lietuvą rinktinė grįš spalio 11 dieną bei per keturias dienas sužais su Rumunija ir Juodkalnija. Lapkritį lietuvių laukia dvi išvykos – lapkričio 17 dieną į Rumuniją ir lapkričio 20 dieną į Serbiją. Visos rungtynės numatytos 21.45 val. Lietuvos laiku.

LFF nuotr.

Prieš prasidedant šiam turnyrui Lietuvos rinktinė išmėgino jėgas Baltijos taurės turnyre ir draugiškose rungtynėse su Lenkija.

Lietuva pagal reitingą – priešpaskutinio diviziono dugne

Visų pirma 55 Europos rinktinės pagal reitingą buvo suskirstytos į keturis divizionus. A ir B divizionuose kausis po 12 aukščiausią reitingą turinčių rinktinių, suskirstytų į keturias grupes po tris komandas, C grupėje – 15 komandų susigrums trijose grupėse po keturias rinktines ir vieną grupę, kurioje žais trys ekipos. 16 žemiausius koeficientus surinkusių D diviziono nacionalinių ekipų laukia futbolo mūšiai keturiose grupėse po keturias komandas.

127 vietą FIFA reitinge užimanti Lietuva pateko į trečią pagal pajėgumą – C divizioną, kuriame varžysis 15 komandų – Vengrija, Rumunija, Škotija, Slovėnija, Graikija, Serbija Albanija, Norvegija, Juodkalnija, Izraelis, Bulgarija, Suomija, Kipras, Estija bei Lietuva. Mūsiškių burtai negalėjo suvesti su Estija ir Kipru. Be to, dėl ribotų galimybių žaisti šaltuoju laikotarpiu, lietuviai negalėjo atsidurti vienoje grupėje nei su Norvegija, nei su Suomija.

Šio diviziono ekipos buvo suskirstytos į tris grupes po keturias komandas ir vieną grupę, kurioje kausis trys rinktinės. Keturi grupių laimėtojai prasimuš į UEFA Tautų lygos B divizioną, o paskutiniąsias vietas užėmusios rinktinės iškris į D divizioną. Tiesa, mūsiškių C divizione dėl nelyginio komandų skaičiaus prie trijų ketvirtas vietas grupėse užėmusių komandų taip pat prisijungs blogiausia trečioji vieta, kuri bus nustatyta pagal rezultatus kovojant prieš dvi geriausias savo grupės ekipas.

Vienintelės A diviziono komandos kovos dėl Tautų lygos trofėjaus. Verta atkreipti dėmesį į tai, kad kai kurios grupės yra itin galingos. Pavyzdžiui, A diviziono pirmojoje grupėje kovos tokios komandos, kaip Vokietija, Prancūzija ir Nyderlandai, kurių viena iškris į B divizioną.

Papildomas bilietas į Europos čempionatą

Turnyro svarbą rodo ir tai, kad jis gali pagaliau atverti lietuviams vartus į Europos futbolo čempionatą. Jei mūsiškiai užimtų pirmą vietą savo grupėje šiame rugsėjo–lapkričio mėnesiais vyksiančiame turnyre, bet nesugebėtų 2019 metais organizuojamoje įprastoje atrankoje iškovoti kelialapio į Europos čempionatą, tuomet jie dalyvautų papildomoje atrankoje.

Ten lietuviams dėl kelialapio tektų susigrumti su kitų trijų C diviziono grupių nugalėtojais, o jei šie patektų į čempionatą įprastos atrankos metu, tuomet reikėtų žaisti su kitą aukščiausią vietą tose grupėse užėmusiomis komandomis. Taip pat ir su Lietuvos grupe – jei mūsiškiai užimtų antrąją vietą savo grupėje, tačiau geriausia šios grupės komanda patektų į Europos čempionatą įprastos atrankos metu, lietuviai vis tiek gautų teisę varžytis su kitomis stipriausiomis C diviziono ekipomis.

LRT primena, kad atranka į 2020 metų Europos čempionatą vyks kitų metų kovo–lapkričio mėnesiais. Joje dalyvaus 55 komandos, kurios bus suskirstytos į dešimt grupių po 5 arba 6 komandas. Po dvi geriausias kiekvienos grupės ekipas keliaus į Europos čempionatą, o likusios geriausios divizionų komandos savo likimą spręs kur kas vėliau.

Geriausios kiekvieno diviziono ekipos sužais trejas rungtynes – dviejų porų nugalėtojos susigrums dėl vienintelio kelialapio į Europos čempionatą. Įdomu, kad šios lemiamos rungtynės vyks 2020 metų kovą – vos pora mėnesių iki turnyro pradžios.

Tiesa, ir šis čempionatas bus neįprastas. 24 komandos žais 12-oje skirtingų Europos miestų, o turnyro pusfinaliai bei finalas vyks Londone.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt