2018.06.05 23:37

Baltijos futbolo taurę iš Vilniaus išsivežė Latvijos futbolininkai

Arnas Šarkūnas, LRT.lt2018.06.05 23:37

Aštuoneri metai – tiek laiko Lietuvos rinktinės vyrai nesidžiaugė Baltijos futbolo taure. Vėsų antradienio vakarą ji progos vėl atsidurti lietuvių rankose laukė Vilniuje, tačiau lemiamose šio turnyro rungtynėse jų norai atsimušė į latvių gynybos sieną. Pasibaigus rungtynėms LFF stadione įrengta švieslentė rodė rezultatą 1:1 (0:0), kuris palankesnis buvo mūsų kaimynams – jie iš Lietuvos sostinės išsivežė Baltijos futbolo taurę.

Prastas startas dėl taurės

Kova dėl Baltijos taurės prasidėjo dar praėjusį trečiadienį, kai Rakverės mieste Estijoje susirėmė vietos rinktinė ir Lietuvos vienuolikė. Nors mūsiškių komandos vyriausiasis treneris Edgaras Jankauskas dar prieš rungtynes teigė, kad motyvacijos laimėti turnyrą netrūksta, tačiau tuomet galutinis dvikovos rezultatas Lietuvos futbolo sirgalius itin nuvylė.

„Žinant, kiek metų tos taurės Lietuvoje jau nebuvo, aišku, kad mes norime ją laimėti ir tai mums papildomas stimulas“, – apie dar 2010 metais laimėtą taurę tuomet teigė 43-ejų futbolo specialistas.

Tą priešpaskutinį pavasario vakarą pirmąjį šaltą dušą lietuviai patyrė 23 minutę, kai po grubios klaidos gynyboje Ernestą Šetkų nuginklavo 27-erių Henrikas Ojamaa. Jau baigiantis kėliniui rezultatą padvigubino 19-metis Mattiasas Kaitas. Tiesa, 35 minutę nuginkluoti Estijos rinktinės vartininką galėjo vienas prieš jį iššokęs Lietuvos rinktinės kapitonas Fedoras Černychas.

Antrajame kėlinyje Lietuvos futbolininkai turėjo tik porą realesnių galimybių pasižymėti, o E. Šetkui teko paplušėti.

Po nuviliančio pasirodymo E. Jankauskas kalbėjo apie klaidas pirmajame kėlinyje, o vėliau žadėjo ir permainas komandos sudėtyje – prie komandos prisijungė po savo čempionato rungtynių iš Kazachstano atvykę Mantas Kuklys ir Artūras Žulpa, iš Izraelio – Darvydas Šernas, iš Baltarusijos – Egidijus Vaitkūnas, o „Trakų“ klubo saugas Modestas Vorobjovas atvyko išsigydęs traumą.

BNS nuotr.

Kova dėl Baltijos taurės persikėlė į Vilnių

Pastiprinimo sulaukusi Lietuvos futbolo rinktinė gavo ir dovanėlę iš naujo trenerio, 51-erių suomio Mixu Paatelaineno vadovaujamos Latvijos komandos – ji šeštadienį namie po 70 min. Janio Ikauniekso pelnyto įvarčio rezultatu 1:0 įveikė estus ir išsiveržė kovoje dėl Baltijos taurės. Latviams Vilniuje tereikėjo pergalės arba lygiųjų, minimalios lietuvių pergalės – reikėjo estams, o mūsiškiams – pergalės dviejų įvarčių persvara. Motyvacijos galėjo pridėti ir pirmadienį Lietuvos jaunimo rinktinės iškovota Baltijos taurė.

Apie permainas prakalbęs E. Jankauskas savo žodį tesėjo – lyginant su pirmosiomis rungtynėmis, startinėje sudėtyje sirgaliai išvydo net 6 naujus veidus. Vartuose Ernestą Šetkų pakeitė rinktinėje debiutavęs Džiugas Bartkus. Gynybos grandį sustiprino centro gynėjas Tomas Mikuckis ir krašto gynėjas Egidijus Vaitkūnas – jie atitinkamai pakeitė Algį Jankauską ir Valdemarą Borovskį. Saugų grandyje rungtynes vietoj Vykinto Slivkos pradėjo prie komandos prisijungęs M. Kuklys. Vietoj Povilo Leimono aikštėje rungtynes pradėjo Estijoje po keitimo ant žaliosios vejos išbėgęs Simonas Paulius. Puolimo grandį sustiprino D. Šernas – jis užėmė Justo Lasicko vietą.

Dviejų įvarčių deficitą turintys lietuviai iškart po rungtynių pradžią paskelbusio esto Kristo Tohvero švilpuko pasileido varžovų vartų link ir per pirmąsias 10 minučių surengė keletą pavojingesnių atakų. Tačiau nors ir privertė gana vėsų vakarą apšilti Latvijos rinktinės vartininką Kasparą Ikstensą, tačiau didesnio galvos skausmo jam nesukėlė.

14 minutę užsimiegojusios latvių gynybos klaida vos nepasinaudojo Arvydas Novikovas, kuris perėmė neatsargiai paliktą kamuolį. Tačiau galiausiai nesėkmingai bandė perduoti prieš vartus atsidūrusiam komandos kapitonui Fiodorui Černychui.

21 minutę jau savo baudos aikštelės prieigose kamuolį prarado Lietuvos rinktinės sirgaliai. Tuo suskubo pasinaudoti Latvijos komandos puolėjai, tačiau čia puikiai kojomis tiek pirmą, tiek antrą smūgius atrėmė mūsiškių vartų sargas Džiugas Bartkus.

27 minutę pavojinga ataka jau latvių aikštės pusėje – prie atakos sėkmingai prisijungęs Rolandas Baravykas permetė perdavė kamuolį kitoje baudos aikštelės pusėje buvusiam F. Černychui, kurio mėginimas perskrodė baudos aikštelę, bet adresato nepasiekė.

Sužaidus kiek mažiau bei pusvalandį įspūdingais klaidinančiais judesiais keletą varžovų išmaudė ir vartų sargo budrumą patikrino A. Novikovas, tačiau jo galingą smūgį atrėmė K. Ikstensas.

Pirmojo kėlinio pabaigoje lietuviai dar turėjo keletą progų, tačiau patikimai žaidė Latvijos rinktinė vartininkas, o už šiurkščią pražangą buvo įspėtas Latvijos rinktinės žaidėjas Glebsas Kluškinsas.

BNS nuotr.

Puikiai pirmąjį kėlinį sužaidę lietuviai košmariškai pradėjo antrąjį – po itin šiurkščios klaidos ir sumaišties baudos aikštelėje kamuolį į vartus iš arti pasiuntė Latvijos rinktinės kapitonas Kasparsas Dubra. Dabar mūsiškiams reikėjo jau trijų įvarčių.

54 minutę kamuolys vėl atsidūrė mūsiškių vartuose, tačiau teisėjo sprendimu kamuolį ten pasiuntęs Aleksejus Višnakovas buvo nuošalėje.

Nepatenkintas įvykiais aikštėje E. Jankauskas 58 minutę atliko pirmąjį savo keitimą – S. Paulių pakeitė Modestas Vorobjovas.

Sužaidus valandą savo progą turėjo ir M. Kuklys, kuris po D. Šerno perdavimo smūgiavo šalia vartų iš vartininko baudos aikštelės prieigų.

64 minutę – pirmasis keitimas ir Latvijos ekipoje: RItvarsą Ruginsą pakeitė Vitalijus Rečickis.

Po minutės po kampinio virš vartų smūgiavo M. Kuklys. Dar po minutės E. Jankauskas iškart išnaudojo du keitimus – aikštėje pasirodė Vykintas Slivka ir Karolis Laukžemis, kurie atitinkamai pakeitė Ovidijų Verbicką ir Darvydą Šerną.

81 minutę du keitimus atliko ir Latvijos rinktinės treneris. Glebsą Kluškinsą pakeitė Aleksandras Fertovsas, o vietoj Aleksejaus Višnakovso ant dirbtinės LFF stadiono vejos pasirodė Valerijus Šabala.

Čia pat dar vieną keitimą išnaudojo E. Jankauskas – savo progų neišnaudojusį M. Kuklį pakeitė J. Lasickas.

86 minutę po puikaus R. Baravyko perdavimo kamuolį galva į varžovų vartus pasiuntė ir rezultatą išlygino K. Laukžemis. Likus žaisti vos 4 minutes reikėjo dar dviejų įvarčių.

Tačiau daug noro nepakako – per pagrindinį rungtynių laiką ir teisėjo pridėtas 4 papildomo žaidimo minutes visi bandymai atsimušė į Latvijos rinktinės gynybos sieną ir teisėjo švilpukas paskelbė lygiąsias 1:1 bei Latvijos rinktinės triumfą. Ji Baltijos futbolo taurę iškovojo jau 13 kartą istorijoje. Latviai Baltijos futbolo taurės turnyre surinko 4 taškus, antri su trimis taškais liko estai, o mūsiškiai vos su 1 tašku turėjo tenkintis trečia vieta.

Nepalanki statistika

Prieš prasidedant antradienio rungtynėms, nuo 1924 metų, kai susitiko pirmą kartą, Lietuvos ir Latvijos nacionalinės ekipos oficialiuose turnyruose žaidė 25 kartus. Tačiau mūsiškių čia nelydi sėkmė: latviams pralaimėta net 13 kartų, 6 kartus iškovota pergalė, o dar 6 kartus sužaista lygiosiomis.

Paskutinė Lietuvos rinktinės pergalė prieš latvius buvo pasiekta dar 2013 metais atrankoje į pasaulio futbolo čempionatą. Kalbant apie Baltijos taurės turnyrą, paskutinė mūsiškių pergalė pasiekta dar 2005 metais.

Baltijos taurės laimėtojai

Daugiau iškovotų Baltijos taurės trofėjų turi ta pati Latvijos ekipa. Ji, skaičiuojant tik oficialias rungtynes per nepriklausomybės laikotarpį, net 12 kartus iškovojo šį trofėjų, kai lietuviai tai padarė 10 kartų. 3 sykius taure džiaugėsi ir Estijos futbolininkai.