Naujienų srautas

Sportas2018.09.08 14:21

Po 20 metų į Europos čempionatą trokštančių sugrįžti serbų treneris: laukia įtemptos 90 minučių

Arnas Šarkūnas, LRT.lt 2018.09.08 14:21

Europos čempionate serbai žaidė dar tada, kai jų valstybė dar buvo vadinama Jugoslavija – 2000-aisiais Belgijoje ir Nyderlanduose surengtose Senojo žemyno pirmenybėse ši rinktinė nužygiavo iki ketvirtfinalio. Nuo tada serbai triskart rungtyniavo pasaulio čempionate, tačiau prasimušti į Europos pirmenybes taip ir nesugebėjo. Šįkart jie turi net du šansus panaikinti šį prakeiksmą, o vienas jų – Tautų lyga. Tačiau grupės favoritais laikomų serbų vyriausiasis komandos treneris Mladenas Krstajičius nei vienų varžovų nenuvertina bei teigia, kad jau ir Vilniuje laukia sunkios rungtynės.

Kovas į 2020 metų Europos čempionatą penktadienį pradėsianti 36-oje FIFA reitingo vietoje esanti Serbija dar šią vasarą rungtyniavo su stipriausiomis pasaulio futbolo rinktinėmis Rusijoje. Tačiau nugalėję tik Kosta Rikos komandą, bet pergalės kvaitulio nejutę rungtynėse nei su Šveicarija, nei su Brazilija, turėjo krautis lagaminus namo jau po grupių etapo. Toks savotiškas šio turnyro užkeikimas serbus lydi jau nuo pat 2006 metų.

Atrankoje į 2010 metų pasaulio pirmenybes serbai turėjo laikyti ir Lietuvos rinktinės egzaminą. Kai serbai namie nugalėjo įtikinamai 3:0, Marijampolėje vykusiose atsakomosiose rungtynėse po dviejų arbitro skirtų 11 metrų baudinių turėjo palikti aikštę nuleistomis galvomis – 1:2. Žinodamas, kad jo pirmtakai Lietuvoje yra klupę, prieš dvikovą Vilniaus LFF stadione M. Krstajičius kalbėjo atsargiai.

„Bus sunkios rungtynės, nes yra pirmos šiame turnyre. (...) Lietuvos komanda yra stipri, žaidėjai vikrūs, greiti, tad mes turime palaikyti savo lygį ir žaisti kokybiškai. Tai bus įtemptos 90 minučių“, – kalbėjo praėjusių metų pabaigoje rinktinės vairą iš su rinktine nesutarusio Slavoljubo Muslino į savo rankas parėmęs strategas.

E. Blaževič/LRT.lt

Viena iš rokiruotės trenerių štabe priežasčių – S. Muslino užsispyrimas į rinktinės sudėtį neįtraukti 23-ejų metų Sergejaus Milinkovičiaus-Savičiaus, kuris laikomas vienu didžiausių Serbijos jaunųjų talentų. Šis Europos futbolo grandus dominantis Romos „Lazio“ saugas be keitimų žaidė visose trijose serbų rungtynėse šių metų pasaulio čempionate, o praėjusį sezoną „Serie A“ pirmenybėse kamuolį į vartus siuntė net 12 kartų.

Tačiau tai ne vienintelė didžios Serbijos rinktinės žvaigždė. Taip pat futbolo visuomenei puikiai žinomi „Roma“ žaidžiančio Aleksandaro Kolarovo, Amsterdamo „Ajax“ žaidėjo Dušano Tadičiaus, Londono „Fulham“ klubui į Anglijos „Premier“ lygą padėjusio grįžti Aleksandaro Mitrovičiaus ir vieno svarbiausių „Manchester United“ futbolininkų Nemanja Matičiaus pavardės. Pastarasis, paklaustas, kaip jis vertina tai, kad teks žaisti ant dirbtinės vejos, teigė, kad to neteko daryti net 8 ar 9 metus.

„Neteko ant jos žaisti nei karto, kai jau profesionaliai pradėjau žaisti – t.y., per pastaruosius 8 ar 9 metus nesu žaidęs. Kai buvau jaunas žaidėjas, tekdavo žaisti ant tokios vejos dažnai. (...) Žaidimas ant tokios vejos nėra tas pats, kai žaidžiama ant tikros žolės. Mes įvertiname, kad kamuolys neriedės kaip ant tikros žolės. Tačiau turėsime laiko, treniruotę prie to priprasti“, – atviravo 30-metis futbolininkas.

Laiko reikės priprasti ir prie naujųjų komandos draugų. Lyginant su pasaulio čempionatu, Serbijos rinktinėje – net 6 pasikeitimai: karjerą nacionalinėje komandoje baigė Branislavas Ivanovičius, o Jagošas Vukovičius pakeitė į Kiniją išvykusį Duško Tošičių; saugų grandyje vietoje Luka Milivojevičiaus ir Marko Grujičiaus – Nemanja Maksimovičius, Saša Lukičius ir Nenadas Krstičičius; atakos smaigalyje Luką Jovičių pakeitė Mijatas Gačinovičius. Taip pat pasikeitimas ir kalbant apie vartininkus – vietoje ilgamečio rinktinės vartų sargo Vladimiro Stojkovičiaus į komandos sudėtį šįkart įtrauktas Aleksandaras Jovanovičius. Tačiau bent jau kalbėdamas apie pastarąją poziciją, rinktinės strategas neatskleidė, kas gins rinktinės vartus penktadienį.

„Rytoj mes turime šansą suteikti šansą jaunam žaidėjui, o V. Stojkovičius labai davė daug rinktinei ir yra laukiamas komandoje. Aišku, kad esu nusprendęs, kas gins vartus, bet nėra reikalo pasakyti“, – šmaikštavo M. Krstajičius.

Tačiau visi juokai baigsis jau rytoj, kai Serbijos rinktinė sieks pradėti sugrįžimą ten, kur rungtyniavo prieš 18 metų – į Europos čempionatą. 2004 metų atrankoje dar tuometinės Serbijos ir Juodkalnijos komanda į priekį praleido Velsą ir Italiją. Nuo papildomo etapo serbus skyrė vos taškas.

Dar po 4 metų – vėl trečia, bet jau Serbijos vieta grupėje, kai trimis taškais atsilikta nuo Portugalijos ir 4 – nuo Lenkijos. Tiesa, tuomet vienoje grupėje žaidė 8 komandos.

2012 metų atrankoje – vėl trečia vieta ir tašku atsilikta nuo papildomame etape dalyvavusios Estijos. 2016 metų atrankoje serbai patyrė tikrą fiasko, kai vos su 4 taškais liko priešpaskutinėje ketvirtoje vietoje.

Šiemet du šansus prasimušti tarp stipriausių Europos komandų turintys serbai, panašu, neketina jų eikvoti.

„Mūsų komanda yra pasiruošusi: įtemptai dirbome, bet bus sunkios rungtynės, nes mūsų komandoje yra naujų žaidėjų. Neabejoju, kad žaisime gerai, nes komanda yra disciplinuota“, – savo komandą gyrė Serbijos vairininkas.

Ar serbai sugebės žygį link Europos čempionato pradėti linksma gaida, paaiškės jau penktadienio vakarą.

Rungtynes Lietuva – Serbija nuo 21.30 val. žiūrėkite per LRT TELEVIZIJĄ ir naujienų portale LRT.lt.

Susitiko penkis kartus

Lietuvos ir Serbijos rinktinės pirmąkart susitiko prieš 16 metų – 2002 metais. Dar su tuometine Jugoslavijos rinktine lietuviai draugiškose rungtynėse susitiko 17 tūkst. vietų Smederevo „Sartid“ stadione. Dabartinio Juodkalnijos futbolo federacijos prezidento Dejano Savičevičiaus treniruojami jugoslavai nugalėjo Benjamino Zelkevičiaus auklėtinius rezultatu 4:1. Priešininkų rinktinę į priekį su dviem taikliais smūgiai vedė Mateja Kežmanas, o paguodos įvartį Lietuvos rinktinės gretose pelnė Raimondas Žutautas.

Dukart rinktinės susitiko pasaulio čempionato atrankos turnyruose. Pirmąkart – į 2006 metų pasaulio pirmenybes. Tuometinė Serbijos ir Juodkalnijos rinktinė dukart pranoko Algimanto Liubinsko treniruojamą komandą vienodu rezultatu 2:0. Grupės etape nepatyrę nei vieno pralaimėjimo varžovai užėmė pirmą vietą septintoje grupėje. Lietuviai su dviem pergalėmis, keturiais pralaimėjimais ir tiek pat lygiųjų liko priešpaskutinėje penktoje vietoje.

Atrankoje į 2010 m. pasaulio čempionatą mūsiškiams sekėsi jau geriau. Pirmas susitikimas su Serbijos rinktine Belgrado „Crvena zvezda“ stadione priešais 22 tūkst. sirgalių baigėsi aikštės šeimininkų pergale 3:0. Antrosios rungtynės Marijampolėje baigėsi Lietuvai geru rezultatu – portugalo Jose Couceiro treniruojamiems lietuviams po dviejų 11 metrų baudinių pavyko pasiekti revanšą Marijampolėje – 2:1. Tiesa, šios rungtynės serbams jau nieko nebelėmė. Net ir pralaimėję jie liko pirmoje septintos atrankos grupės vietoje ir tašku aplenkė Prancūzijos futbolininkus. Po šios atrankos Serbijos rinktinė nepateko nei į pasaulio nei į Europos čempionatus 8 metus. Jiems pavyko patekti į šiemet Rusijoje vykusį pasaulio futbolo čempionatą.

Lietuviai – mirtininkų grupėje

Sausio pabaigoje Lozanoje (Šveicarijoje) įvyko UEFA Tautų lygos burtų traukimo ceremonija, kurios metu paaiškėjo, kad Lietuvos futbolo rinktinė pateko į C diviziono 4 grupę, kur žais su Rumunijos (FIFA-28), Serbijos (FIFA-36) ir Juodkalnijos (FIFA-41) reprezentacinėmis komandomis.

Lietuvos futbolo rinktinė net penkis kartus žaidė su serbais, tačiau priešininkų rinktinės pavadinimas vis keitėsi. 2002 metais draugiškose rungtynėse buvo patirtas pralaimėjimas rezultatu 1:4 Jugoslavijos futbolo rinktinei. Su tuometine Serbija ir Juodkalnija lietuviai buvo susitikę atrankoje į 2006 metų pasaulio futbolo čempionatą, tačiau abu kartus pralaimėjo rezultatu 0:2. Jau su Serbijos rinktine Lietuva susikovė atrankoje į 2010 metų pasaulio futbolo čempionatą – rungtynes išvykoje mūsiškiai pralaimėjo rezultatu 0:3, o namie pasiekė revanšą rezultatu 2:1, tačiau šios rungtynės serbams jau nieko nebelėmė. Beje, serbai šiemet žaidė ir Rusijoje vykusiame pasaulio futbolo čempionate, tačiau patyrė du pralaimėjimus ir pasirodymą turnyre baigė jau po grupių etapo.

Tuo metu su Juodkalnijos rinktine lietuviai nėra žaidę nei draugiškų, nei oficialių rungtynių. Su rumunais lietuviai žaidė net 12 kartų, tačiau nugalėjo vos kartą – atrankoje į 2010 metų pasaulio čempionatą svečiuose pasiekta pergalė 3:0. Palyginus su kitomis C diviziono grupėmis, galima sakyti, kad lietuviai atsidūrė itin galingoje grupėje.

Pirmąsias grupės rungtynes rugsėjo 7 dieną mūsiškiai žais namuose su serbais, o po trijų dienų jėgas išmėgins jau Juodkalnijoje. Į Lietuvą rinktinė grįš spalio 11 dieną bei per keturias dienas sužais su Rumunija ir Juodkalnija. Lapkritį lietuvių laukia dvi išvykos – lapkričio 17 dieną į Rumuniją ir lapkričio 20 dieną į Serbiją. Visos rungtynės numatytos 21.45 val. Lietuvos laiku.

LFF nuotr.

Prieš prasidedant šiam turnyrui Lietuvos rinktinė išmėgino jėgas Baltijos taurės turnyre ir draugiškose rungtynėse su Lenkija.

Lietuva pagal reitingą – priešpaskutinio diviziono dugne

Visų pirma 55 Europos rinktinės pagal reitingą buvo suskirstytos į keturis divizionus. A ir B divizionuose kausis po 12 aukščiausią reitingą turinčių rinktinių, suskirstytų į keturias grupes po tris komandas, C grupėje – 15 komandų susigrums trijose grupėse po keturias rinktines ir vieną grupę, kurioje žais trys ekipos. 16 žemiausius koeficientus surinkusių D diviziono nacionalinių ekipų laukia futbolo mūšiai keturiose grupėse po keturias komandas.

127 vietą FIFA reitinge užimanti Lietuva pateko į trečią pagal pajėgumą – C divizioną, kuriame varžysis 15 komandų – Vengrija, Rumunija, Škotija, Slovėnija, Graikija, Serbija Albanija, Norvegija, Juodkalnija, Izraelis, Bulgarija, Suomija, Kipras, Estija bei Lietuva. Mūsiškių burtai negalėjo suvesti su Estija ir Kipru. Be to, dėl ribotų galimybių žaisti šaltuoju laikotarpiu, lietuviai negalėjo atsidurti vienoje grupėje nei su Norvegija, nei su Suomija.

Šio diviziono ekipos buvo suskirstytos į tris grupes po keturias komandas ir vieną grupę, kurioje kausis trys rinktinės. Keturi grupių laimėtojai prasimuš į UEFA Tautų lygos B divizioną, o paskutiniąsias vietas užėmusios rinktinės iškris į D divizioną. Tiesa, mūsiškių C divizione dėl nelyginio komandų skaičiaus prie trijų ketvirtas vietas grupėse užėmusių komandų taip pat prisijungs blogiausia trečioji vieta, kuri bus nustatyta pagal rezultatus kovojant prieš dvi geriausias savo grupės ekipas.

Vienintelės A diviziono komandos kovos dėl Tautų lygos trofėjaus. Verta atkreipti dėmesį į tai, kad kai kurios grupės yra itin galingos. Pavyzdžiui, A diviziono pirmojoje grupėje kovos tokios komandos, kaip Vokietija, Prancūzija ir Nyderlandai, kurių viena iškris į B divizioną.

Papildomas bilietas į Europos čempionatą

Turnyro svarbą rodo ir tai, kad jis gali pagaliau atverti lietuviams vartus į Europos futbolo čempionatą. Jei mūsiškiai užimtų pirmą vietą savo grupėje šiame rugsėjo–lapkričio mėnesiais vyksiančiame turnyre, bet nesugebėtų 2019 metais organizuojamoje įprastoje atrankoje iškovoti kelialapio į Europos čempionatą, tuomet jie dalyvautų papildomoje atrankoje.

Ten lietuviams dėl kelialapio tektų susigrumti su kitų trijų C diviziono grupių nugalėtojais, o jei šie patektų į čempionatą įprastos atrankos metu, tuomet reikėtų žaisti su kitą aukščiausią vietą tose grupėse užėmusiomis komandomis. Taip pat ir su Lietuvos grupe – jei mūsiškiai užimtų antrąją vietą savo grupėje, tačiau geriausia šios grupės komanda patektų į Europos čempionatą įprastos atrankos metu, lietuviai vis tiek gautų teisę varžytis su kitomis stipriausiomis C diviziono ekipomis.

LRT primena, kad atranka į 2020 metų Europos čempionatą vyks kitų metų kovo–lapkričio mėnesiais. Joje dalyvaus 55 komandos, kurios bus suskirstytos į dešimt grupių po 5 arba 6 komandas. Po dvi geriausias kiekvienos grupės ekipas keliaus į Europos čempionatą, o likusios geriausios divizionų komandos savo likimą spręs kur kas vėliau.

Geriausios kiekvieno diviziono ekipos sužais trejas rungtynes – dviejų porų nugalėtojos susigrums dėl vienintelio kelialapio į Europos čempionatą. Įdomu, kad šios lemiamos rungtynės vyks 2020 metų kovą – vos pora mėnesių iki turnyro pradžios.

Tiesa, ir šis čempionatas bus neįprastas. 24 komandos žais 12-oje skirtingų Europos miestų, o turnyro pusfinaliai bei finalas vyks Londone.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi