Sportas

2018.09.08 14:20

Tautų lygos belaukiant: E. Jankauskas užsiminė apie serbus galinčią padėti įveikti lietuvių stiprybę

Arnas Šarkūnas, LRT.lt 2018.09.08 14:20

Prieš beveik devynerius metus lietingą vakarą Marijampolėje lietuviams nusileidusi Serbijos nacionalinė rinktinė grįžta į Lietuvą. Šįkart dar šią vasarą pasaulio čempionato dėmesio jūroje besimaudę „baltieji ereliai“ atkeliauja į Vilnių, kur penktadienį susitiks su netekčių išretinta mūsiškių rinktine. Pasiruošimą šioms rungtynėms pradėjusios Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris Edgaras Jankauskas pripažįsta, kad nors varžovė ir išties galinga, tačiau surasti priešnuodžių jai įmanoma.

„Tai – labai stipri komanda, kuri dalyvavo pasaulio čempionate ir buvo kietas riešutas net tiems patiems brazilams. Rinktinės žaidėjai yra iš top komandų, tad tai mums rimtas iššūkis. Labai gerbiame varžovus, tačiau jų nebijome. Iššūkis – susikauti su tokia rinktine“, – apsiniaukusį antradienio vakarą LFF stadione susirinkusiems žurnalistams teigė E. Jankauskas.

O garsių vardų šioje rinktinėje netrūksta. Tai ir Romos „Roma“ atstovaujantis Aleksandaras Kolarovas ir to paties miesto „Lazio“ spalvas ginantis Sergejus Milinkovičius-Savičius, Amsterdamo „Ajax“ žaidėjas Dušanas Tadičius, vienas svarbiausių „Manchester United“ futbolininkų Nemanja Matičius ir Londono „Fulham“ klubui į Anglijos „Premier“ lygą padėjęs grįžti Aleksandaras Mitrovičius.

„Serbai propaguoja ne tik kietą, bet ir technišką futbolą, nors tai, atrodytų, kartais prasilenkiančios sąvokos. Tokio kieto žaidimo, labai aštraus, su labai gerai atakuojančiais futbolininkais, futbolo ir tikiuosi iš Serbijos rinktinės“, – apie būsimus varžovus atsiliepė praėjusį sezoną Belgrado „Zenum“ klube praleidęs ir iš arti su Serbijos futbolo virtuve susipažinęs Lietuvos rinktinės narys Justas Lasickas.

J. Lasickas, Edvard Blaževič/LRT.lt nuotr.

Nors, lyginant su pasaulio čempionatu, Serbijos rinktinė ir pasikeitė, tačiau vis tiek yra laikoma dvikovos favorite, ypač kai mūsiškių rinktinę „pjauna“ traumos. Rinktinėje nėra traumuotų puolėjų Karolio Laukžemio ir Luko Spalvio, o Nerijaus Valskio į Tautų lygos turnyrą neišleido Tailando pirmenybėse rungtyniaujantis Račaburio „Mitr Phol“. Bėdos ir gynyboje – rinktinėje nebus klubą MLS lygoje pakeitusio Vytauto Andriuškevičiaus ir vieno pagrindinių gynybos ramsčių Edvino Girdvainio, kuris visai neseniai taip pat persikėlė į kitą klubą – jis rungtyniauja UEFA Europos lygos atrankoje žaidusiame „Keshla“.

„Mes esame nukraujavę atakoje, neturime dviejų puolėjų, bet ieškosime išeičių. Versimės mažesniais, judresniais puolėjais. (...) Fizinio pasiruošimo lygis yra skirtingas. Stengiamės subalansuoti, treniruočių krūviai žaidėjams yra skirtingi. Šiandien ne visi žaidėjai gali dirbti, bet nuo rytojaus visa komanda bus tam pačiam režime“, – apie situaciją rinktinėje teigė rinktinės strategas.

LFF nuotr.

Pasikeitimai, anot trenerio, laukia ne tik puolimo ir gynybos linijose, bet ir komandos žaidimo braiže. 

„Per daug leidžiame varžovams atakuoti iš tų vietų, kur pelnomi įvarčiai. Norime sumažinti varžovų smūgių į mūsų vartus, tačiau nenorime, kad nukentėtų ir mūsų puolimas. (...) Mes norime tobulėti, išbandyti, ko nebandėme, siekiant rezultato reikia pereiti per viską, ypač, kai rezultatai nėra tokie, kokių norėtumėme. Ieškome įvairovių. Kiekvienas kitoks žingsnis įvairiapusiškai tobulina komanda. Netgi perėjimas į trijų gynėjų liniją yra išbandymas komandai, nes ji taktiškai tampa šiek tiek lankstesne, prieš ją sunkiau žaisti“, – atviravo komandos strategas.

E. Jankauskas, Edvard Blaževič/LRT.lt nuotr.

Džiaugtis belieka tik tuo, kad komanda mažai įvarčių praleidžia po standartinių situacijų, nors kitas skyles gynyboje kaišioti išties reikia. Šiemet žaistose rungtynėse rinktinė iškovojo vos vieną pergalę, kartą sužaidė lygiosiomis ir patyrė net keturis pralaimėjimus, o bendras įmuštų bei praleistų įvarčių santykis – net 2:12. Tačiau šiuos smūgius penktadienį teks pamiršti, nes bus atverstas naujas Lietuvos futbolo istorijos puslapis – rinktinė debiutuos naujoje UEFA Tautų lygoje, kuri gali atnešti ir bilietą į taip išsvajotą Europos čempionatą.

„Laukiame, kad visi atvažiavę žaidėjai duotų maksimumą, nelauktų sekančių rungtynių, nes jos yra šventė visai Lietuvai. Mes galime kompensuoti savo techninius ir fizinius trūkumus dideliu atsidavimu – vienybėje ir atsidavime gali būti tas raktas“, – mano strategas.

Jis atkreipė dėmesį ir į rinktinę pakviestus jaunuosius Danielį Romanovskį ir J. Lasicką, kurie sulaukia vis daugiau progų pasirodyti nacionalinėje ekipoje.

„Jie verti čia būti, jų galimybės yra tokios pačios kaip ir kitų žaidėjų, mes nežiūrime į amžių. Yra ir tokių futbolininkų, kuriems daugiau nei 35, bet mes renkamės tuos, kurie šiandien gali daugiausiai padėti“, – teigė E. Jankauskas.

E. Jankauskas, Edvard Blaževič/LRT.lt nuotr.

22-ejų D. Romanovskis šiemet paliko Vilniaus „Žalgirį“ ir pasekė buvusio bendraklubio keliu – papildė „Zenum“ gretas. Tuo metu po Serbijoje praleistų metų J. Lasickas tapo Arvydo Novikovo komandos draugu Balstogės „Jagiellonia“ klube.

„Geri įspūdžiai, tai – aukšto lygio klubas, labai geras čempionatas, aš pasiruošęs tobulėti ir, tikiuosi, kad tai bus labai gera karjeros stotelė. (...) Arvydas padėjo per adaptaciją. Nežinau, kiek žaidimas kartu padės rinktinėje, bet vis tiek gal tai padeda komandos bendrumui – jie žaidė kartu su Fiodoru, dabar mes žaidžiame kartu, jaučiamės artimesni“, – LRT.lt sakė J. Lasickas.

Tačiau, ar tai padės jau penktadienį, žino tik E. Jankauskas, kuris turės išspręsti ne vieną galvosūkį.

„Ar žaisiu, tai nuo trenerio priklauso. Iki šiol – labai geri metai rinktinėje, nemažai žaidžiau klube, todėl gavau šansą ir rinktinėje. Jei turėsiu galimybes, jei treneris pasitikės, atiduosiu viską ir Tautų lygos turnyre“, – teigė futbolininkas.

Aikštėje palikti visas jėgas futbolininkams gali padėti ir gana aktyviai namuose Lietuvos rinktinę palaikantys žiūrovai. Sparčiai bilietus šluojančių futbolo sirgalių svarbą akcentavo ir komandos kapitonas Fiodoras Černychas.

„Tai – puiki galimybė išsikovoti vietą Europos čempionate. (...) Nėra skirtumo su kuo pradėti turnyrą, svarbiausia, kad prieš savo žiūrovus sužaistume gerai. (...) Reikia gero palaikymo. Jei ateis pilnas stadionas, tai bus kaip žaidėjas, kuris ves mus į priekį“, – teigė šiemet prie Maskvos „Dinamo“ prisijungęs 27-erių rinktinės lyderis.

Susitiko penkis kartus

Lietuvos ir Serbijos rinktinės pirmąkart susitiko prieš 16 metų – 2002 metais. Dar su tuometine Jugoslavijos rinktine lietuviai draugiškose rungtynėse susitiko 17 tūkst. vietų Smederevo „Sartid“ stadione. Dabartinio Juodkalnijos futbolo federacijos prezidento Dejano Savičevičiaus treniruojami jugoslavai nugalėjo Benjamino Zelkevičiaus auklėtinius rezultatu 4:1. Priešininkų rinktinę į priekį su dviem taikliais smūgiai vedė Mateja Kežmanas, o paguodos įvartį Lietuvos rinktinės gretose pelnė Raimondas Žutautas.

Dukart rinktinės susitiko pasaulio čempionato atrankos turnyruose. Pirmąkart – į 2006 metų pasaulio pirmenybes. Tuometinė Serbijos ir Juodkalnijos rinktinė dukart pranoko Algimanto Liubinsko treniruojamą komandą vienodu rezultatu 2:0. Grupės etape nepatyrę nei vieno pralaimėjimo varžovai užėmė pirmą vietą septintoje grupėje. Lietuviai su dviem pergalėmis, keturiais pralaimėjimais ir tiek pat lygiųjų liko priešpaskutinėje penktoje vietoje.

Atrankoje į 2010 m. pasaulio čempionatą mūsiškiams sekėsi jau geriau. Pirmas susitikimas su Serbijos rinktine Belgrado „Crvena zvezda“ stadione priešais 22 tūkst. sirgalių baigėsi aikštės šeimininkų pergale 3:0. Antrosios rungtynės Marijampolėje baigėsi Lietuvai geru rezultatu – portugalo Jose Couceiro treniruojamiems lietuviams po dviejų 11 metrų baudinių pavyko pasiekti revanšą Marijampolėje – 2:1. Tiesa, šios rungtynės serbams jau nieko nebelėmė. Net ir pralaimėję jie liko pirmoje septintos atrankos grupės vietoje ir tašku aplenkė Prancūzijos futbolininkus. Po šios atrankos Serbijos rinktinė nepateko nei į pasaulio nei į Europos čempionatus 8 metus. Jiems pavyko patekti į šiemet Rusijoje vykusį pasaulio futbolo čempionatą.

Lietuviai – mirtininkų grupėje

Sausio pabaigoje Lozanoje (Šveicarijoje) įvyko UEFA Tautų lygos burtų traukimo ceremonija, kurios metu paaiškėjo, kad Lietuvos futbolo rinktinė pateko į C diviziono 4 grupę, kur žais su Rumunijos (FIFA-28), Serbijos (FIFA-36) ir Juodkalnijos (FIFA-41) reprezentacinėmis komandomis.

Lietuvos futbolo rinktinė net penkis kartus žaidė su serbais, tačiau priešininkų rinktinės pavadinimas vis keitėsi. 2002 metais draugiškose rungtynėse buvo patirtas pralaimėjimas rezultatu 1:4 Jugoslavijos futbolo rinktinei. Su tuometine Serbija ir Juodkalnija lietuviai buvo susitikę atrankoje į 2006 metų pasaulio futbolo čempionatą, tačiau abu kartus pralaimėjo rezultatu 0:2. Jau su Serbijos rinktine Lietuva susikovė atrankoje į 2010 metų pasaulio futbolo čempionatą – rungtynes išvykoje mūsiškiai pralaimėjo rezultatu 0:3, o namie pasiekė revanšą rezultatu 2:1, tačiau šios rungtynės serbams jau nieko nebelėmė. Beje, serbai šiemet žaidė ir Rusijoje vykusiame pasaulio futbolo čempionate, tačiau patyrė du pralaimėjimus ir pasirodymą turnyre baigė jau po grupių etapo.

Tuo metu su Juodkalnijos rinktine lietuviai nėra žaidę nei draugiškų, nei oficialių rungtynių. Su rumunais lietuviai žaidė net 12 kartų, tačiau nugalėjo vos kartą – atrankoje į 2010 metų pasaulio čempionatą svečiuose pasiekta pergalė 3:0. Palyginus su kitomis C diviziono grupėmis, galima sakyti, kad lietuviai atsidūrė itin galingoje grupėje.

Pirmąsias grupės rungtynes rugsėjo 7 dieną mūsiškiai žais namuose su serbais, o po trijų dienų jėgas išmėgins jau Juodkalnijoje. Į Lietuvą rinktinė grįš spalio 11 dieną bei per keturias dienas sužais su Rumunija ir Juodkalnija. Lapkritį lietuvių laukia dvi išvykos – lapkričio 17 dieną į Rumuniją ir lapkričio 20 dieną į Serbiją. Visos rungtynės numatytos 21.45 val. Lietuvos laiku.

LFF nuotr.

Prieš prasidedant šiam turnyrui Lietuvos rinktinė išmėgino jėgas Baltijos taurės turnyre ir draugiškose rungtynėse su Lenkija.

Lietuva pagal reitingą – priešpaskutinio diviziono dugne

Visų pirma 55 Europos rinktinės pagal reitingą buvo suskirstytos į keturis divizionus. A ir B divizionuose kausis po 12 aukščiausią reitingą turinčių rinktinių, suskirstytų į keturias grupes po tris komandas, C grupėje – 15 komandų susigrums trijose grupėse po keturias rinktines ir vieną grupę, kurioje žais trys ekipos. 16 žemiausius koeficientus surinkusių D diviziono nacionalinių ekipų laukia futbolo mūšiai keturiose grupėse po keturias komandas.

127 vietą FIFA reitinge užimanti Lietuva pateko į trečią pagal pajėgumą – C divizioną, kuriame varžysis 15 komandų – Vengrija, Rumunija, Škotija, Slovėnija, Graikija, Serbija Albanija, Norvegija, Juodkalnija, Izraelis, Bulgarija, Suomija, Kipras, Estija bei Lietuva. Mūsiškių burtai negalėjo suvesti su Estija ir Kipru. Be to, dėl ribotų galimybių žaisti šaltuoju laikotarpiu, lietuviai negalėjo atsidurti vienoje grupėje nei su Norvegija, nei su Suomija.

Šio diviziono ekipos buvo suskirstytos į tris grupes po keturias komandas ir vieną grupę, kurioje kausis trys rinktinės. Keturi grupių laimėtojai prasimuš į UEFA Tautų lygos B divizioną, o paskutiniąsias vietas užėmusios rinktinės iškris į D divizioną. Tiesa, mūsiškių C divizione dėl nelyginio komandų skaičiaus prie trijų ketvirtas vietas grupėse užėmusių komandų taip pat prisijungs blogiausia trečioji vieta, kuri bus nustatyta pagal rezultatus kovojant prieš dvi geriausias savo grupės ekipas.

Vienintelės A diviziono komandos kovos dėl Tautų lygos trofėjaus. Verta atkreipti dėmesį į tai, kad kai kurios grupės yra itin galingos. Pavyzdžiui, A diviziono pirmojoje grupėje kovos tokios komandos, kaip Vokietija, Prancūzija ir Nyderlandai, kurių viena iškris į B divizioną.

Papildomas bilietas į Europos čempionatą

Turnyro svarbą rodo ir tai, kad jis gali pagaliau atverti lietuviams vartus į Europos futbolo čempionatą. Jei mūsiškiai užimtų pirmą vietą savo grupėje šiame rugsėjo–lapkričio mėnesiais vyksiančiame turnyre, bet nesugebėtų 2019 metais organizuojamoje įprastoje atrankoje iškovoti kelialapio į Europos čempionatą, tuomet jie dalyvautų papildomoje atrankoje.

Ten lietuviams dėl kelialapio tektų susigrumti su kitų trijų C diviziono grupių nugalėtojais, o jei šie patektų į čempionatą įprastos atrankos metu, tuomet reikėtų žaisti su kitą aukščiausią vietą tose grupėse užėmusiomis komandomis. Taip pat ir su Lietuvos grupe – jei mūsiškiai užimtų antrąją vietą savo grupėje, tačiau geriausia šios grupės komanda patektų į Europos čempionatą įprastos atrankos metu, lietuviai vis tiek gautų teisę varžytis su kitomis stipriausiomis C diviziono ekipomis.

LRT primena, kad atranka į 2020 metų Europos čempionatą vyks kitų metų kovo–lapkričio mėnesiais. Joje dalyvaus 55 komandos, kurios bus suskirstytos į dešimt grupių po 5 arba 6 komandas. Po dvi geriausias kiekvienos grupės ekipas keliaus į Europos čempionatą, o likusios geriausios divizionų komandos savo likimą spręs kur kas vėliau.

Geriausios kiekvieno diviziono ekipos sužais trejas rungtynes – dviejų porų nugalėtojos susigrums dėl vienintelio kelialapio į Europos čempionatą. Įdomu, kad šios lemiamos rungtynės vyks 2020 metų kovą – vos pora mėnesių iki turnyro pradžios.

Tiesa, ir šis čempionatas bus neįprastas. 24 komandos žais 12-oje skirtingų Europos miestų, o turnyro pusfinaliai bei finalas vyks Londone.