Naujienų srautas

Sportas2018.08.31 07:44

Vėl per žingsnį nuo Europos lygos: „Sūduvos“ svajonę šįkart sudaužė „Celtic“

Arnas Šarkūnas, LRT.lt 2018.08.31 07:44

Ketvirtadienį savo žygį Europos lygos atrankoje užbaigė Marijampolės „Sūduva“. Antrą kartą per dvejus metus per žingsnį nuo antro pagal svarbą Europos klubinio futbolo turnyro grupių etapo buvę Lietuvos čempionai šįkart turėjo pripažinti daugkartinių Škotijos čempionų Glazgo „Cetic“ viršenybę. „Keltai“ visgi įveikė gerai organizuotą ir puikiai besigynusią Lietuvos ekipą 3:0 (1:0). Bendras abiejų akistatų rezultatas – 4:1. Primename, kad pernai žengti į šio turnyro grupių etapą „Sūduvai“ sukliudė Razgrado „Ludogorets“ klubas iš Bulgarijos.

49 kartus nacionaliniame čempionate triumfavęs ir 38 kartus šalies taures iškovojęs „Celtic“ ketvirtadienį 60 tūkst. vietų „Celtic Park“ stadione sprendė savo likimą europiniame fronte. Po to, kai to paties miesto „Rangers“ ekipa dėl finansinių problemų paliko aukščiausią divizioną, „keltai“ nesulaukia pasipriešinimo vietiniame fronte – pirmenybėse triumfavo net 7 kartus iš eilės, tačiau UEFA organizuojamuose klubiniuose turnyruose jiems sekasi neitin gerai.

Pernai Čempionų lygoje Škotijos čempionai pasirodymą baigė po grupių etapo, o šiemet liko už šio turnyro borto – skaudus pralaimėjimas išvykoje Atėnų „AEK“ klubui 2:1 užvėrė kelią vėl kovoti su Europos galingiausiais bei itin patuštino numatytą komandos iždą. Skaičiuojama, kad vien už patekimą į Čempionų lygos grupių etapą „Celtic“ į savo kišenę būtų įsidėjusi 15,91 mln. eurų. Tuo metu, jei patektų į Europos lygos grupių etapą, škotai uždirbtų 4,06 mln. eurų.

Lyginant komandų sudėtis „ant popieriaus“, „Celtic“ yra kur kas galingesnis – anot tinklalapio transfermarkt.com, jis vertinamas net 69,25 mln. eurų, o jo krašto gynėjas Kieranas Tierney įvertintas daugiau nei visa „Sūduvos“ komanda – 12,5 mln. eurų. Lietuvos čempionų komanda įvertinta vos ne dvigubai mažiau – 6,58 mln. eurų, o brangiausias žaidėjas Gersonas Acevedo – vos 1,5 mln. eurų.

Tai jau trečiasis šių Lietuvos ir Škotijos klubų susitikimas – praėjusią savaitę vykusios rungtynės Marijampolėje baigėsi rezultatu 1:1, o prieš 16 metų „Celtic“ buvo stipresnis dukart – laimėjo 8:1 ir 2:0

Komandos rungtynes pradėjo tokiomis sudėtimis:

Lietuvos čempionų gretas papildęs 26-erių puolėjas Sandro Gotalas šiandien pradėjo rungtynes startinėje sudėtyje. 185 cm ūgio austras yra žaidęs Šveicarijoje, Kroatijoje, Izraelyje, Turkijoje, o galiausiai šiemet atsidūrė Baltarusijoje.

Tai ne vienintelis pasikeitimas Lietuvos čempionų gretose, lyginant su pirmosiomis rungtynėmis Marijampolėje. Vietoje Povilo Leimono, Ovidijaus Verbicko, Guilherme Finklerio ir Roberto Vėževičiaus – jau minėtas S. Gotalas, Alekssandaras Živanovičius, Gersonas Acevedo ir Danielis Offenbacheris.

Keturi pasikeitimai ir „Celtic“ sudėtyje. Vietoje Moussa Dembele, Christiano Gamboa, Jozo Šimunovičiaus ir Jameso Forresto – Leighas Griffithsas, Scottas Sinclairas, Debryckas Boyata ir Mikaelis Lustigas.

Reuters/Scanpix nuotr.

Rungtynių teisėjas – bulgaras Georgis Kabakovas.

Nuo pat pirmųjų akimirkų kamuolio kontrolę perėmę aikštės šeimininkai kūrė atakas, o pirmą pavojingesnę progą turėjo jau ketvirtą minutę, tačiau S. Sinclairo smūgis buvo netaiklus.

Pirmą itin gerą progą „keltai“ turėjo tik 18-ą minutę, kai L. Griffithsas iš maždaug vartininko aikštelės prieigų smūgiavo į vartus, tačiau puikiai į tai sureagavo Ivanas Kardumas, kuris neutralizavo pavojų.

Tokia vėlyva škotų įvarčiu galėtjusi pasibaigti ataka – ir „Sūduvos“ nuopelnas. Puikiai į gynybą sugrįžtantys ir kamuolį įžaidžiantys Lietuvos čempionai neleidžia aikštės šeimininkams galvoti apie įvartį. Tiesa, ir patiems marijampoliečiams reikėjo galvoti, kaip įmušti įvartį – „Celtic“ pasiekė įvartį Marijampolėje, kuris, rungtynėms pasibaigus 0:0, būtų atvėręs kelią į Europos lygos grupių etapą.

Tačiau tokiu rezultatu rungtynės nesibaigė. Gerai besigynusius marijampoliečius aikštės šeimininkai prirėmė 27-ą minutę, kai Jovanas Čadjenovičius baudos aikštelės prieigose prasižengė prieš Callumą McGregorą. Teisėjui paskyrus baudos smūgį prie kamuolio stojo L. Griffithsas ir perkėlęs kamuolį per sienelę pasiuntė jį į vartų tinklą. 1:0 ir bendras rezultatas 2:1.

Smūgiu iš maždaug tokio paties atstumo sužaidus pusvalandį atsakė ir „Sūduvos“ naujokas S. Gotalas, tačiau šis bandymas nebuvo didelis iššūkis Craigui Gordonui.

Dar po trijų minučių „keltai“ buvo netoli to, kad padvigubintų persvarą. Prieš I. Kardumą atsidūręs S. Sinclairas iš labai arti pamėgino laimę, tačiau Lietuvos čempionų vartų sargas žaidė patikimai.

43-ią minutę C. McGregoras turėjo puikią progą, tačiau jo smūgis buvo netikslus.

Daugiau nei viena komanda progų nesukūrė ir patraukė į persirengimo kambarius – teisėjas papildomo laiko nepridėjo.

Per pirmą kėlinį aikštės šeimininkai atliko 10 smūgių, iš kurių 3 skriejo prie vartų, o keturi skriejo į vartų plotą. Tuo metu „Sūduva“ atliko vieną smūgį, kuris skriejo į vartų plotą. Verta paminėti, kad net tris „Celtic“ smūgius Lietuvos čempionai blokavo – puikus gynybos rodiklis.

Antrasis kėlinys „Sūduvai“ nežadėjo nieko blogo, kol 53-ią minutę palikta spraga gynyboje nepasinaudojo C. McGregoras. Jis sulaukė Scotto Sinclairo pasiųsto perdavimo iš aikštės krašto ir maždaug iš baudos aikštelės prieigų pasiuntė kamuolį į apatinį vartų kampą. I. Kardumas dar bandė siekti kamuolio, tačiau smūgis buvo itin sudėtingas.

Nepatenkintas įvykiais aikštėje Vladimiras Čeburinas atliko savo pirmąjį keitimą. Aikštėje vietoje Jovano Čadjenovičiaus pasirodė Povilas Leimonas.

Tačiau tai nepadėjo. Sužaidus kiek daugiau nei valandą į Lietuvos čempionų vartus krito ir trečiasis įvartis. L. Griffithsas pasiuntė kamuolį iš aikštės krašto į baudos aikštelę, kur jį galva į vartus nukreipė Kristofferis Ajeras. 3:0 ir bendras dviejų rungtynių rezultatas 4:1.

Lyg jau patikėjęs pergale Brendanas Rodgersas atliko du keitimus. Vietoje Kierano Tierney ir įvartį pelniusio L. Griffithso – Emilio Izaguirre`as ir Ryanas Christie.

Likus žaisti 17-ą minučių antrąjį savo keitimą atliko ir „Sūduvos“ strategas. Smūgiu į vartus pasižymėjusį S. Gotalą pakeitė Julius Kasparavičius.

Čia pat abiejų komandų treneriai atliko ir po paskutinį savo keitimą. „Sūduvos“ gretose vietoje Danieliaus Offenbacherio aikštėje pasirodė Ovidijus Verbickas. „Celtic“ vietoje Michaelio Johnstono – Johny Hayesas.

Likus žaisti 10 minučių kamuolys dar kartą atsidūrė „Sūduvos“ vartuose, tačiau šįkart – nebe taisyklių pažeidimo. Pirma S. Sinclairo smūgiuotas kamuolys atsimušė į virpstą, o atšokusį kamuolį iš arti į vartų tinklą įsūdęs „Celtic“ žaidėjas buvo nuošalėje.

Per likusį laiką Škotijos ekipa dar surengė keletą pavojingesnių atakų, tačiau padidinti persvaros nesugebėjo. Galutinis rungtynių rezultatas – 3:0, o bendras abiejų dvikovų rezultatas – 4:1. „Celtic“ žengė į Europos lygos grupių etapą, kuriame jo priešininkai paaiškės jau šį penktadienį.

Per šias rungtynes aikštės šeimininkai atliko net 26 smūgius, iš kurių net 13 skriejo į vartų plotą, tad vienu geriausių „Sūduvos“ žaidėju išties galima laikyti vartus gynusį I. Kardumą. Tuo metu „Sūduva“ atliko keturis smūgius, iš kurių du skriejo į vartų plotą. Lietuvos čempionai blokavo keturis „Celtic“ smūgius, tačiau net trys jų buvo blokuoti pirmoje rungtynių pusėje.

Taip pat aikštės šeimininkai kėlė net 6 kampinius, kai marijampoliečiai prie kampinio gairelės nestovėjo. Taip pat abi komandos prasižengė po du kartus, tačiau rungtynių teisėjas neparodė nei vienos kortelės.

„Celtic“ – „Sūduva“ 3:0

27` [1:0] Leigh Griffiths

53` [2:0] Callum McGregor

61` [3:0] Kristoffer Ajer

Pirmosios rungtynės

Prieš pirmąją paskutinio Europos lygos atrankos etapo dvikovą su „Sūduva“ škotai demonstravo ramybę. „Celtic“ nusprendė nesurengti treniruotės Marijampolėje. Tuo metu „Sūduvos“ trenerių štabas ir žaidėjai dvikovą pasitiko pozityviai.

Nors buvo laukiama itin didelio škotų desanto, tačiau stadione buvo galima suskaičiuoti vos kelias dešimtis „Celtic“ sirgalių. Kai kurie jų buvo įsikūrę ir pagrindinėje stadiono tribūnoje.

Jau likus valandai iki rungtynių sirgaliai aktyviai rinkosi į rungtynes, o ant žaliosios „Arvi“ stadiono vejos žengusį „Celtic“ pasitiko kurtinančiu švilpimu. 

Tiesa, galingieji varžovai jau trečią minutę šį švilpimą nutildė. Michaelis Johnstonas iš aikštės krašto pakėlė kamuolį į baudos aikštelę, kur kiekybinę persvarą sukūręs „Celtic“ turėjo puikią progą. Kamuolį į vartus galva pasiuntė Olivieris Ntchamas.

Puikią progą išlyginti rezultatą „Sūduva“ gavo 13-ą minutę. Brangiausias „Celtic“ žaidėjas K. Tierney kietai prasižengė prieš Andro Švrljugą ir teisėjas nedvejodamas skyrė baudos smūgį link škotų vartų.

Reuters/ Scanpix nuotr. 

Jį realizavo Vaidas Slavickas, o puikiai į baudos aikštelę pasiųstą kamuolį į vartus įsūdė Ovidijus Verbickas. 1:1 ir vėl atgijusios tribūnos!

Sužaidus 19-ą minučių gražiu smūgiu laimę pamėgino Jamesas Forrestas, tačiau į pažeme pasiųstą kamuolį sureagavo Ivanas Kardumas ir išgelbėjo savo komandą nuo nemalonumų.

36-ą minutę gražiai „sienele“ sužaidė Moussa Dembele ir Callumas McGregoras, tačiau į pastarojo bandymą nukreipti kamuolį į vartus sureagavo I. Kardumas.

Iki pirmojo kėlinio pabaigos likus 5-ioms minutėms ant vejos atsidūrė O. Verbickas ir teisėjas sustabdė rungtynes. Tai itin nepatiko „Celtic“ komandos kapitonui Scottui Brownui. Jis apeliavo į teisėjo sprendimą ir kaltino jį dėl neva sustabdytos greitos atakos. Čia pat jis įsitraukė ir į ginčus su Marijampolės „Sūduvos“ žaidėjais.

Vėliau jam prisilietus prie kamuolio stadione pasigirsdavo kurtinantis sirgalių keliamas ūžesys. 

Per pirmąją rungtynių pusę marijampoliečiai atliko vienintelį, tačiau įvarčiu pasibaigusį smūgį. Tuo metu „Celtic“ smūgiavo aštuonis kartus, iš kurių penkis kartus – į vartų plotą. Taip pat svečių komanda kėlė tris kampinius.

Per pertrauką buvo atliktas vienas keitimas namų komandos sudėtyje. Danielis Offenbacheris pakeitė Guilherme Finklerį.

Antrajame kėlinyje varžovus spaudę ir tvarkingai į gynybą grįždavę „Sūduvos“ futbolininkai susilaukdavo gausiai tribūnas užpildžiusių žiūrovų ovacijų ir padrąsinimo skanduočių.

52-ą minutę B. Rodgersas atliko savo pirmąjį keitimą – vietoj Jozo Šimunovičiaus aikštėje pasirodė Mikaelis Lustigas.

Aktyvus palaikymas vos nedavė vaisių 56-ą minutę, kai V. Slavickas iš aikštės krašto skersavo kamuolį į baudos aikštelę, kur jo laukė R. Cicilia. Marijampolės ekipos puolėjas stipriu smūgiu pasiuntė kamuolį į vartų stačiakampį, tačiau čia jau patikimą žaidimą parodė Craigas Gordonas.

Sužaidus valandą V. Čeburinas atliko jau antrą savo keitimą šiose rungtynėse – Julius Kasparavičius pakeitė Robertą Vėževičių.

Šis žaidėjas jau už kelių minučių turėjo puikią progą, kai maždaug nuo 11 metrų nieko nekliudomas smūgiavo į vartų plotą, tačiau Škotijos ekipos vartų sargas buvo savo vietoje.

Nepatenkintas įvykių eiga „Arvi“ stadione B. Rodgersas 66-ą minutę atliko dvigubą keitimą: aikštėje vietoje Michaelio Johnstono ir Christiano Gamboa – Leighas Griffithsas ir Emilio Izaguirre. 

Tačiau tai nepadėjo. „Sūduva“ puikiai gynėsi bei ieškojo progų kontratakoms, o „Celtic“ nerado kelių link aikštės šeimininkų vartų.

82-ą minutę jokio plano tarytum nebeturėję škotai jau desperatiškai pradėjo bandyti pramušti I. Kardumo vartus – smūgiuoti iš baudos aikštelės prieigų pamėgino J. Forrestas, tačiau jo smūgis buvo itin netikslus.

85-ą minutę kietai prieš varžovą prasižengęs E. Izaguirre buvo nubaustas geltona kortele. Tai pirmoji teisėjo parodyta kortelė šiose rungtynėse.

Jau baigiantis pagrindiniam rungtynių laikui V. Čeburinas atliko savo paskutinį keitimą – įvartį pelniusį O. Verbicką pakeitė Giedrius Matulevičius. Šis keitimas sukėlė didžiulę garso bangą tribūnose, kuriose įsitaisę sirgaliai šiandien pamatė nuostabų futbolo spektaklį.

Teisėjas pridėjo tris minutes, per kurias aikštės svečiai nesugebėjo sukurti nieko itin pavojingo.

Nors rungtynėse atrodė, kad „Sūduva“ nieko nenusileido priešininkams, tačiau žiūrint į statistiką „Celtic“ turėjo kur kas daugiau progų. Iš viso svečių ekipa atliko 15 smūgių („Sūduva“ – 4). Iš šių smūgių penki skriejo į vartų plotą, kai „Sūduva“ tokių progų turėjo tris.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi