Naujienų srautas

Sportas2018.08.28 13:45

Naujieji Lietuvos futbolo rinktinės marškinėliai – su UEFA išimtimi, sudėtis – nukraujavusi

Arnas Šarkūnas, LRT.lt 2018.08.28 13:45

Kovingai. Taip būtų galima apibūdinti rinktinės sudėties pristatymą antradienį Valdovų rūmuose. Dviejų blizgančiais šarvais apsirėdžiusių sargybinių lyg saugomi Lietuvos rinktinės žaidėjai Mantas Kuklys, Artūras Žulpa ir Valdemaras Borovskis pristatė taip pat ištaigius, tačiau kur kas naujesnius apdarus – Lietuvos šimtmečiui skirtus marškinėlius, kuriuos rinktinė vilkės šiemet prasidėsiančiame UEFA Tautų lygos turnyre. Visas jo rungtynes tiesiogiai transliuos LRT.

Geltonos, tautine juostele ir įspaustu juodu vyčiu papuoštos aprangos, kurių gale puikuojasi ir apie šimtmetį skelbiantis ženklas – taip atrodo naujieji Lietuvos nacionalinės futbolo rinktinės šarvai.

„Emocijos kaip ir prieš kiekvienas rungtynes – jaudinamės. Tikiuosi, kad ir pergalės ateis su ja“, – apie naująją rinktinės aprangą, kurią nacionalinės komandos vyrai vilkės šešiose debiutinio UEFA Tautų lygos turnyro rungtynėse, kalbėjo saugas Mantas Kuklys.

E. Genio/LRT.lt nuotr.

Kitąmet prasidėsiančioje atrankoje į 2020 metų Europos futbolo čempionatą Lietuvos rinktinė grįš prie jiems įprastos aprangos. O ir ši, pristatyta Valdovų rūmuose, dienos šviesą išvydo tik su UEFA palaiminimu. Pagal šios Europos futbolą prižiūrinčios futbolo organizacijos nuostatus, rinktinės marškinėliuose gali būti tik pora skirtingų spalvų, o naujojoje Lietuvos rinktinės aprangoje jų yra gerokai daugiau – net penkios.

Tačiau čia ir pasibaigia visas pozityvumas. Debiutiniame UEFA Tautų lygos turnyre pergalių sieksiančios rinktinės puolimo bei gynybos linijos – itin skurdžios.

„Žinome, kad nesame favoritai. Mūsų tikslai, mūsų aistra ir noras – siekti pergalės, atiduoti visas jėgas aikštėje, kad galėtume žiūrėti į save kitą dieną po rungtynių“, – kovingai susirinkusius spaudos konferencijoje nuteikinėjo komandos treneris Edgaras Jankauskas.

Tokių nuotaikų persirengimo kambaryje tikrai reikės, nes jau dabar aišku, kad bus itin sunku. Vos 127-oje FIFA reitingo vietoje esanti Lietuvos rinktinė žais su pirmame penkiasdešimtuke įsitaisiusiais Balkanų atstovais – Serbija, Juodkalnija ir Rumunija, kurie paprastai demonstruoja puikią gynybą, tad „pramušti“ šįkart bus dar sunkiau – Lietuvojes rinktinėje trūks vienų iš geriausių Lietuvos rinktinės puolėjų.

LFF nuotr.

„Esame nukraujavę. Netekome atakuojančių žaidėjų – nebus Karolio Laukžemio, Nerijaus Valskio, Lukas Spalvis gavo traumą. (...) N. Valskis, jei prisijungtų prie rinktinės, praleistų tris turus Tailando čempionate. Tad klubo vadovybė nusprendė jo neišleisti, nors jis ir norėjo žaisti rinktinėje“, – problemas puolimo srityje išskyrė E. Jankauskas.

Anot komandos stratego, problemą galėtų išspręsti ir Arvydas Novikovas, kuris į atakas nevengia jungtis rungtyniaudamas tiek Balstogės „Jegellonia“, tiek rinktinės gretose. Problemos kamuoja ir gynyboje – rinktinėje nebus klubą MLS lygoje pakeitusio Vytauto Andriuškevičiaus, vieno pagrindinių gynybos ramsčių Edvino Girdvainio, kuris visai neseniai taip pat pakeitė klubą – jis rungtyniauja UEFA Europos lygos atrankoje žaidusiame „Keshla“. Čia pagelbėti gali Artūras Žulpa, kuris paprastai rungtyniauja atraminio saugo pozicijoje.

„Paskutiniu metu A. Žulpa žaidžia gynyboje „Tobol“ klube, kur žaidžiama trimis gynėjais. Turime abejonių, ar nereikėtų pereiti prie tokios gynybinės schemos, kas nebūtų naujovė Beje, Linas Klimavičius turi mažai žaidybinės praktikos“, – teigė E. Jankauskas.

O kad rugsėjo 7 dieną laukianti Serbijos rinktinė yra itin pavojingas varžovas, E. Jankauskas matė iš arti šiemet Rusijoje vykusiame pasaulio čempionate.

„Visi žinome, kokia pajėgi yra Serbijos rinktinė, kuri lemiamoje pasaulio čempionato grupės kovoje didžiąją rungtynių dalį niekuo nenusileido Brazilijos rinktinei. Serbai turi galingą puolimą, atakuoja didelėmis pajėgomis, jų krašto saugai dažnai tampa vidurio puolėjais. Serbams patinka kontroliuoti kamuolį ir jų individualus meistriškumas leidžia tai daryti prieš bet kuriuos varžovus. 

Pagrindinis serbų rinktinės vienuoliktukas žaidžia geriausiuose Europos šalių čempionatuose – Anglijoje, Italijoje, Vokietijoje. Vienas jų lyderių Nemanja Matičius jau išsigydė traumą ir pirmadienį žaidė „Manchester United“ startinėje sudėtyje.

Mes žinome, koks tai yra varžovas. Mes juos gerbiame, tačiau nebijome. Mums reikės pademonstruoti visus mūsų sugebėjimus, visą aistrą, atsidavimą. Atiduosim visas jėgas, ar to užteks – pamatysime rugsėjo 7 dieną“, – kalbėjo E. Jankauskas.

Priešnuodžių Serbijos rinktinei komandos vairininkas turi surasti jau greitai. Vienais jų gali tapti ir Serbijos futbolo ragavę jaunieji Justas Lasickas ir Danielis Romanovskis.

Lietuviai – mirtininkų grupėje

Sausio pabaigoje Lozanoje (Šveicarijoje) įvyko UEFA Tautų lygos burtų traukimo ceremonija, kurios metu paaiškėjo, kad Lietuvos futbolo rinktinė pateko į C diviziono 4 grupę, kur žais su Rumunijos (FIFA-28), Serbijos (FIFA-36) ir Juodkalnijos (FIFA-41) reprezentacinėmis komandomis.

Lietuvos futbolo rinktinė net penkis kartus žaidė su serbais, tačiau priešininkų rinktinės pavadinimas vis keitėsi. 2002 metais draugiškose rungtynėse buvo patirtas pralaimėjimas rezultatu 1:4 Jugoslavijos futbolo rinktinei. Su tuometine Serbija ir Juodkalnija lietuviai buvo susitikę atrankoje į 2006 metų pasaulio futbolo čempionatą, tačiau abu kartus pralaimėjo rezultatu 0:2. Jau su Serbijos rinktine Lietuva susikovė atrankoje į 2010 metų pasaulio futbolo čempionatą – rungtynes išvykoje mūsiškiai pralaimėjo rezultatu 0:3, o namie pasiekė revanšą rezultatu 2:1, tačiau šios rungtynės serbams jau nieko nebelėmė. Beje, serbai šiemet žaidė ir Rusijoje vykusiame pasaulio futbolo čempionate, tačiau patyrė du pralaimėjimus ir pasirodymą turnyre baigė jau po grupių etapo.

Tuo metu su Juodkalnijos rinktine lietuviai nėra žaidę nei draugiškų, nei oficialių rungtynių. Su rumunais lietuviai žaidė net 12 kartų, tačiau nugalėjo vos kartą – atrankoje į 2010 metų pasaulio čempionatą svečiuose pasiekta pergalė 3:0. Palyginus su kitomis C diviziono grupėmis, galima sakyti, kad lietuviai atsidūrė itin galingoje grupėje.

Tiesa, iškart po burtų traukimo ceremonijos Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris Edgaras Jankauskas nedrįso spręsti, ar priešininkai – parankūs.

„Burtai yra burtai. Šįkart mus suvedė su panašaus stiliaus, techniškomis komandomis, kurios propaguoja balkaniško stiliaus futbolas. Nenoriu sakyti, ar šie burtais mums sėkmingi, ar nesėkmingi – mes neturime lengvų varžovų. Mūsų grupėje nėra labai skirtingų komandų, tad galbūt būtų parankiau, kad joje būtų bent viena skirtingo braižo komanda, pavyzdžiui, Škotija ar Suomija. Bet tokie jau – burtai ir mes pasiruošę bei galvojame apie savo būsimus priešininkus“, – teigė E. Jankauskas.

Pirmąsias grupės rungtynes rugsėjo 7 dieną mūsiškiai žais namuose su serbais, o po trijų dienų jėgas išmėgins jau Juodkalnijoje. Į Lietuvą rinktinė grįš spalio 11 dieną bei per keturias dienas sužais su Rumunija ir Juodkalnija. Lapkritį lietuvių laukia dvi išvykos – lapkričio 17 dieną į Rumuniją ir lapkričio 20 dieną į Serbiją. Visos rungtynės numatytos 21.45 val. Lietuvos laiku.

LFF nuotr.

Prieš prasidedant šiam turnyrui Lietuvos rinktinė išmėgino jėgas Baltijos taurės turnyre ir draugiškose rungtynėse su Lenkija.

Lietuva pagal reitingą – priešpaskutinio diviziono dugne

Visų pirma 55 Europos rinktinės pagal reitingą buvo suskirstytos į keturis divizionus. A ir B divizionuose kausis po 12 aukščiausią reitingą turinčių rinktinių, suskirstytų į keturias grupes po tris komandas, C grupėje – 15 komandų susigrums trijose grupėse po keturias rinktines ir vieną grupę, kurioje žais trys ekipos. 16 žemiausius koeficientus surinkusių D diviziono nacionalinių ekipų laukia futbolo mūšiai keturiose grupėse po keturias komandas.

127 vietą FIFA reitinge užimanti Lietuva pateko į trečią pagal pajėgumą – C divizioną, kuriame varžysis 15 komandų – Vengrija, Rumunija, Škotija, Slovėnija, Graikija, Serbija Albanija, Norvegija, Juodkalnija, Izraelis, Bulgarija, Suomija, Kipras, Estija bei Lietuva. Mūsiškių burtai negalėjo suvesti su Estija ir Kipru. Be to, dėl ribotų galimybių žaisti šaltuoju laikotarpiu, lietuviai negalėjo atsidurti vienoje grupėje nei su Norvegija, nei su Suomija.

Šio diviziono ekipos buvo suskirstytos į tris grupes po keturias komandas ir vieną grupę, kurioje kausis trys rinktinės. Keturi grupių laimėtojai prasimuš į UEFA Tautų lygos B divizioną, o paskutiniąsias vietas užėmusios rinktinės iškris į D divizioną. Tiesa, mūsiškių C divizione dėl nelyginio komandų skaičiaus prie trijų ketvirtas vietas grupėse užėmusių komandų taip pat prisijungs blogiausia trečioji vieta, kuri bus nustatyta pagal rezultatus kovojant prieš dvi geriausias savo grupės ekipas.

Vienintelės A diviziono komandos kovos dėl Tautų lygos trofėjaus. Verta atkreipti dėmesį į tai, kad kai kurios grupės yra itin galingos. Pavyzdžiui, A diviziono pirmojoje grupėje kovos tokios komandos, kaip Vokietija, Prancūzija ir Nyderlandai, kurių viena iškris į B divizioną.

Papildomas bilietas į Europos čempionatą

Turnyro svarbą rodo ir tai, kad jis gali pagaliau atverti lietuviams vartus į Europos futbolo čempionatą. Jei mūsiškiai užimtų pirmą vietą savo grupėje šiame rugsėjo–lapkričio mėnesiais vyksiančiame turnyre, bet nesugebėtų 2019 metais organizuojamoje įprastoje atrankoje iškovoti kelialapio į Europos čempionatą, tuomet jie dalyvautų papildomoje atrankoje.

Ten lietuviams dėl kelialapio tektų susigrumti su kitų trijų C diviziono grupių nugalėtojais, o jei šie patektų į čempionatą įprastos atrankos metu, tuomet reikėtų žaisti su kitą aukščiausią vietą tose grupėse užėmusiomis komandomis. Taip pat ir su Lietuvos grupe – jei mūsiškiai užimtų antrąją vietą savo grupėje, tačiau geriausia šios grupės komanda patektų į Europos čempionatą įprastos atrankos metu, lietuviai vis tiek gautų teisę varžytis su kitomis stipriausiomis C diviziono ekipomis.

LRT primena, kad atranka į 2020 metų Europos čempionatą vyks kitų metų kovo–lapkričio mėnesiais. Joje dalyvaus 55 komandos, kurios bus suskirstytos į dešimt grupių po 5 arba 6 komandas. Po dvi geriausias kiekvienos grupės ekipas keliaus į Europos čempionatą, o likusios geriausios divizionų komandos savo likimą spręs kur kas vėliau.

Geriausios kiekvieno diviziono ekipos sužais trejas rungtynes – dviejų porų nugalėtojos susigrums dėl vienintelio kelialapio į Europos čempionatą. Įdomu, kad šios lemiamos rungtynės vyks 2020 metų kovą – vos pora mėnesių iki turnyro pradžios.

Tiesa, ir šis čempionatas bus neįprastas. 24 komandos žais 12-oje skirtingų Europos miestų, o turnyro pusfinaliai bei finalas vyks Londone.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi