Sportas

2020.04.12 18:00

Ar išmanote futbolo taisykles? Kada buvo užmirštos kiaulės šlapimo pūslės, o kamuolys tapo apvalus?

Žaidimas, laimėkite LRT prizą
Paulius Malžinskas, LRT.lt2020.04.12 18:00

Portalas LRT.lt pristato jums straipsnių ir žaidimų ciklą apie futbolo taisykles ir jų istoriją. Kas keletą dienų pateiksime jums VRFS vadovo, tarptautinės kategorijos futbolo inspektoriaus, Pauliaus Malžinsko tekstus su jo sugalvotais klausimais, už kurių atsakymus LRT feisbuko paskyroje būsite apdovanoti LRT prizais.

Atsakymus apie futbolo taisykles rašykite LRT Feisbuko paskyroje po šios naujienos įrašu. Teisingai atsakiusiųjų laukia LRT prizai.

LAW2 (The Ball) – Kamuolys

Futbolo esmė paprasta – atimti iš varžovų kamuolį ir leidžiamu taisyklėse būdu įmušti jį į priešininko vartus. Retkarčiais futbole atsitinka nelaimė, kai įsimuši vartį sau, bet pagal taisykles ne visada tai bus įvartis. Politikoje „įvartis į savo vartus“ – gana dažnas reiškinys, o menamas pranašumas kažkodėl apibūdinamas posakiu „kamuolys varžovų aikštės pusėje“, nors futbole, anaiptol, tai ne visada reiškia, kad tavo padėtis gera.

PROSENELIS. Šiuolaikinio futbolo kamuolio ištakomis reikėtų laikyti 1844 m., kuomet amerikietis Charles'as Goodyearas užpatentavo vulkanizuoto kaučiuko (gumos) išradimą (patento #3633) ir intensyviai ieškojo naujos medžiagos pritaikymo galimybių. 1855 m. jis pagamino kažkokį iš guminių plokštelių suklijuotą daiktą, panašų į dabartinį futbolo kamuolį. Vėliau išradimu pasinaudojo Jamesas Naismithas, sugalvojęs krepšiasvydį.

Naujos medžiagos privalumus futbolo kamuoliui maždaug aplink 1860 m. pritaikė britas H. J. Lindonas, sumąstęs, kad kiaulės šlapimo pūslę, gali pakeisti guminė kamera. Jis išrado ir pompą jai pripūsti. „Prosenelis“ tapo žymiai apvalesnis ir patikimesnis, bet svarbiausia – jį tapo įmanoma pagaminti pastovios ir vienodos formos bei dydžio.

J. Lindono, kuris sugalvojo į odini kamuolį įkišti guminę kamerą, žmona buvo kamuolių priputeja. Ji mirė nuo plaučių ligos ir infekcijos, sukeltos kiaulių šlapimo pūslės, todėl J. Lindonas ir ieškojo būdų, kaip patobulinti kamuolį

Pirmosiose 1863 m. FA taisyklėse reikalavimų futbolo kamuoliui nėra. Tuo metu jų buvo visokių: įvairios formos, įvairiai gaminamų, įvairiai pripildytų. Iš čia, matomai, kilo tradicija, kad tarp komandų nesant sutarimo, su kuriuo kamuoliu bus rungtyniaujama visas 90 minučių, kiekvienas kėlinys žaidžiamas su kamuoliu, pasiūlytu vienos iš komandų, o vėliau atsirado ir nerašytas įstatymas – kamuolį pasirenka namų komanda.

SENELIS. Tradicijos garsiai nuaidėjo per pirmąjį Pasaulio taurės finalą 1930 m, kuriame žaidė Argentina ir Urugvajus. Draugystės tarp šalių buvo nedaug, todėl pirmasis kėlinys vyko su Argentinos kamuoliu, mažieji argentiniečiai pirmavo 2:1, tačiau antrajame kėlinyje Urugvajus su savo kamuoliu atseikėjo tris įvarčius atgal ir laimėjo rungtynes rezultatu 4:2.

„Kaltininko “ paieškos neužtruko – juo paskelbtas kamuolys. Todėl jau 1931 m. Buenos Airių gyventojai Romano Polo Antonio Tossolini ir Juanas Valbonesi patentavo naujo tipo besiūlį „superball“ kamuolį, kurį reikėtų laikyti šiuolaikinio kamuolio „seneliu“.

SKYRYBOS. Kaip bebūtų keista, bet būtent kamuolys, dėl kurio gimė du puikiausi žaidimai pasaulyje (regbis ir futbolas), juos, matyt, galutinai ir išskyrė. 1892 m. Regbio Futbolo Sąjunga (Rugby Football Union) paskelbė, kad akivaizdu, jog „nutolome vienas nuo kito“ (iki šiol statistiškai tai dažniausia šeimų skyrybų priežastis), ir oficialiose savo taisyklėse įtvirtino nuostatą, kad regbio futbolo žaidimo kamuolys – tik ovalo formos.

Bet iki tol ritosi eilė įvykių: 1872 m. futbolo kamuolys pagaliau apsistojo ties visiškai apvalia forma, 1883 m. įvedami jo dydžio reikalavimai, kurie nepakito iki šių dienų (kamuolio apimtis privalo būti 27–28 colių, t.y. 68–70 cm), 1888 m „Mitre“ pirmieji pradeda kamuolius gaminti gamykliniu būdu, o 1889 m. FA taisyklėse nustatomas jo svoris – nuo 13 iki 15 uncijų, kuris 1937 m. šiek tiek padidėjo iki 14–16 uncijų (410–450 g) ir išliko iki šiandienos.

Simboliška, bet rudo (rausvo) ir senovinio pasiuvimo bei dizaino kamuolio gyvavimo amžius baigėsi praėjus 100 metų nuo jo atsiradimo. Paskutinį kartą jis buvo naudojamas 1966 m. pasaulio pirmenybėse Anglijoje, kurias laimėjo futbolo pradininkai.

NAUJAS AMŽIUS. Kamuolys, tai žaidimo kraujas, siela ir aistra – jis nemiršta. Jau 1970 m. pasaulio pirmenybės Meksikoje kartu su TV transliacijomis pažymėjo naujos eros pradžią. Čia gimė nauja žvaigždė – juodai baltas „Adidas Telstar“, visų šiuolaikinių technologinių kamuolių tėvas ir motina kartu sudėjus. Naujas dizainas, kurį sąlygojo TV progresas, padarė perversmą. Komercinės teisės ir rinkodara sukūrė dabar ant kiekvieno oficialaus kamuolio privalomą „FIFA Aproved“ ženklą, o kamuolio gamybos technologijos įjungė turbo režimą.

Klausimas: Žaidimo metu vienos komandos žaidėjas, būdamas savo baudos aikštelėje, rankomis paima kamuolį ir parodo teisėjui, kad kamuolys yra pradurtas ir netinkamas žaidimui. Koks teisėjo sprendimas?

Atsakymus apie futbolo taisykles rašykite LRT Feisbuko paskyroje po šios naujienos įrašu. Teisingai atsakiusiųjų laukia LRT prizai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt