Naujienų srautas

Pasaulyje2026.07.09 15:23

Ukrainos prokuratūra: Ukrainos dalyvavimas „Nord Stream“ sabotaže vis dar nenustatytas

ELTA 2026.07.09 15:23
00:00
|
00:00
00:00

Ukrainos generalinė prokuratūra ketvirtadienį pareiškė, kad Ukrainos dalyvavimas „Nord Stream 1“ ir „Nord Stream 2“ dujotiekių sabotaže nėra nustatytas. 

Prokuratūra nurodė, kad atliekant tyrimą baudžiamajame procese dėl Rusijos Federacijos karo ir kitų neteisėtų veiksmų prieš Ukrainą, buvo išnagrinėta informacija dėl dujotiekių „Nord Stream 1“ ir „Nord Stream 2“ sabotažo.

Vykdant šią procedūrą, Ukrainos teisėsaugos agentūros atlieka reikiamus tyrimo ir kitus procesinius veiksmus, įskaitant liudininkų apklausas ir informacijos, susijusios su incidento aplinkybių nustatymu, rinkimą.

„Remiantis jau atlikto darbo rezultatais ir gauta informacija, iki šiol nenustatyti jokie faktai, kurie liudytų Ukrainos valstybės, jos įgaliotų įstaigų ar pareigūnų dalyvavimą vykdant šiuos neteisėtus veiksmus, nenustatyta ir tai, kad jie Ukrainos vardu davė kokius nors įsakymus, instrukcijas, nurodymus ar patarimus dėl minėtų dujotiekių sabotažo. Tuo pat metu šių aplinkybių tyrimas dar nebaigtas, o reikiami įrodymai renkami ir tiriami“, – teigė generalinė prokuratūra.

Prokuratūra atsižvelgė į Vokietijos federalinės generalinės prokuratūros pranešimą apie kaltinamojo akto pateikimą byloje dėl „Nord Stream 1“ ir „Nord Stream 2“ sabotažo.

„Pabrėžiame, kad kaltinimų pateikimas yra prokurorų procesinis sprendimas ir nereiškia kaltės nustatymo ar galutinio baudžiamojo proceso aplinkybių įvertinimo. Asmens kaltė dėl nusikaltimo išimtinai patvirtinama galutiniu ir privalomu teismo nuosprendžiu, skelbiamu išsamiai išnagrinėjus visus gautus įrodymus ir paisant visų baudžiamojo proceso dalyvių teisių ir procesinių garantijų“, – akcentavo prokuratūra.

Ukrainos pusė toliau bendradarbiauja su atitinkamomis Vokietijos institucijomis.

„Visų pirma, vykdant Vokietijos pusės prašymą, atliekami reikiami tyrimo ir procesiniai veiksmai. Atitinkamos Vokietijos institucijos bus nedelsiant informuotos apie rezultatus. Ukraina yra pasiruošusi padėti nustatyti visas tikras aplinkybes“, – pabrėžė prokuratūra.

Be to, prokurorai pažymėjo, kad informacija apie „Nord Stream 1“ ir „Nord Stream 2“ dujotiekių sprogimus buvo įtraukta į Bendrąjį ikiteisminių tyrimų registrą. Vykdant šį baudžiamąjį procesą, atitinkamoms Vokietijos institucijoms bus išsiųstas prašymas sukurti jungtinę tyrimo grupę, kad būtų lengviau greitai keistis informacija.

Kaip jau skelbta, 2022 m. rugsėjo 26 d. Rusijos dujotiekiuose „Nord Stream 1“ ir „Nord Stream 2“ įvyko didelė avarija. Buvo pažeistos abi vamzdyno „Nord Stream 1“ linijos ir viena iš dviejų „Nord Stream 2“ linijų.

2025 m. Italijoje buvo sulaikytas Ukrainos pilietis, įtariamas dalyvavęs dujotiekių sprogdinime. Jis yra buvęs Ukrainos ginkluotųjų pajėgų specialiųjų operacijų dalinio narys. Lapkričio 20 d. Aukščiausiasis kasacinis teismas leido išduoti jį Vokietijai.

Vokietijos federalinis teismas nusprendė palikti Ukrainos pilietį suimtą. Remiantis teismo sprendimu, datuojamu 2025 m. gruodžio 10 d., sprogimai dujotiekiuose greičiausiai buvo įvykdyti užsienio valstybės vardu. Dokumento tekstas, kurį cituoja „Der Spiegel“, leidžia manyti, kad teismas sieja tai su Ukraina.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi