Pasaulyje

2019.01.16 08:09

Neaiški ateitis: D. Britanijos parlamentarai atmetė „Brexit“ susitarimą

LRT.lt, BNS 2019.01.16 08:09

Didžiosios Britanijos parlamentas balsavo dėl premjerės Theresos May vyriausybės išsiderėtų sąlygų, kurios apibrėš tolesnius šalies ir bendrijos santykius. Už siūlomą „Brexito“ susitarimą balsavo 202 parlamentarai, prieš – 432.  

Didžiosios Britanijos parlamento Bendruomenių rūmai balsų dauguma atmetė premjerės Th. May vyriausybės išsiderėtas „Brexito“ sąlygas. Ekspertų nuomone, tokio sprendimo buvo galima tikėtis iš anksto.

Po balsavimo Th. May sakė, kad atsižvelgdama į pralaimėjimo mastą vyriausybė neprieštaraus diskusijai dėl nepasitikėjimo. Tačiau premjerė teigianti toliau diskutuosianti su visų partijų atstovais, siekdama rasti visiems priimtiną sprendimą. Leiboristų lyderis Jeremy Corbynas patvirtino, kad pateikė siūlymą balsuoti dėl nepasitikėjimo, kuris bus svarstomas trečiadienį.

BBC šaltinių teigimu, koalicinei DUP priklausantys parlamentarai žada palaikyti premjerę Th. May per balsavimą dėl nepasitikėjimo.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas paragino Britanijos lyderius iš naujo apgalvoti savo „Brexito“ strategiją. Jo pareiškimą galima suprasti kaip raginimą Londonui apsvarstyti galimybę atsisakyti išstojimo iš bloko.

„Jeigu susitarimas neįmanomas ir niekas nenori jokios sutarties, tuomet kas pagaliau turės drąsos pasakyti, koks yra vienintelis teigiamas sprendinys?“ – sakoma D. Tusko „Twitter“ žinutėje.

Tolesnė derybų proceso eiga nėra aiški, tačiau sausio 21-ąją parlamente jau numatytas balsavimas dėl atsarginio plano. Tiesa, koks jo turinys, neaišku. Kaip pranešė „Dailymail“, kai kurie prieš „Brexitą“ pasisakantys konservatorių partijos parlamentarai tikisi perimti derybų procesą iš vyriausybės. Tokiu atveju, jie siektų vadinamojo „švelnaus Brexito“ ir norėtų išsiderėti sąlygas, kurios būtų panašios į Norvegijos santykius su ES.

Balsavimo rezultatas rodo, jog premjerės darbu nėra patenkinti ne tik opozicijoje esantys leiboristai, bet ir jos konservatorių partijos nariai bei koalicinė DUP. Kai kurie „Brexitą“ palaikantys konservatoriai teigia, kad geriau iš bendrijos pasitraukti be jokio susitarimo, nei su tokia, kokią išsiderėjo premjerė. Kiti – atmesdami siūlymą tikisi išstojimo klausimą patikėti piliečiams ir surengti dar vieną referendumą.

AFP/Scanpix nuotr.

Jei Th. May pralaimėtų balsavimą dėl nepasitikėjimo, per dvi savaites turėtų būti surastas ir parlamente patvirtintas jos įpėdinis. Jei to nepavyktų padaryti, turi būti šaukiami išankstiniai rinkimai, tai daryti žadėjo opozicinės leiboristų partijos lyderis J. Corbynas. Tiesa, kol kas nei tarp valdančiųjų, nei opozicijoje, atrodo, neatsiranda rimtų kandidatų, pasirengusių pakeisti Th. May premjerės poste šiuo lemiamu ir itin chaotišku laikotarpiu, iki šalies pasitraukimo iš ES likus apie 2,5 mėn.

Taip pat Bendruomenių rūmai gali prašyti ES vadovų pratęsti derybų laikotarpį, tikėdamiesi persiderėti dėl „Brexito“ sąlygų. Tačiau tiek Europos Komisija, tiek ES šalių narių lyderiai ne kartą anksčiau yra pareiškę, kad neketina nei iš naujo atverti derybų dėl „Brexito“ sutarties, nei atidėti Jungtinės Karalystės pasitraukimo datos.

Premjerė Th. May gali bandyti parlamentarams dar kartą teikti tą pačią sutartį, atsistatydinti pati arba iš naujo kelti klausimą dėl išstojimo iš ES visuotiniame referendume, nors tokią galimybę iki šiol griežtai atmesdavo.

Premjerė prieš balsavimą ragino parlamentarus pritarti siūlomoms sąlygoms. Kaip skelbė BBC, Th. May šiandien sakė, jog nepritardami šiam siūlymui, parlamento nariai nuvils šalies žmones ir „sunaikins pasitikėjimą politika“.

Ji taip pat paviešino ES lyderių jai atsiųstą laišką, kuriuo Šiaurės Airijai bus suteiktas laikinas išskirtinis statusas. Tai reiškia, jog po išstojimo laikinai nebus įvesta sienos kontrolė tarp Airijos Respublikos ir šiaurinėje salos dalyje esančios Šiaurės Airijos. Tai vienas opiausių „Brexito“ klausimų, tačiau „kietojo Brexito“ šalininkai tokiai sąlygai nėra linkę pritarti.

Sprendžiantis valstybės likimui šimtai triukšmingų „Brexit“ šalininkų ir priešininkų susirinko prie parlamento pastato Londone. Kai kurie mušė būgnus arba stūmė didžiules platformas su pagrindinius JK politikus išjuokiančiomis lėlėmis.

„Tai gali būti diena, vesianti mus į išstojimą be jokios sutarties!“ – sakė 25 metų Simonas Fisheris, remiantis scenarijų, kad šalis iš ES išstotų staigiai ir griežtai.

Netoliese susirinkęs daug gausesnis antrojo referendumo šalininkų būrys pavertė Parlamento aikštę ES vėliavų jūra.

AFP/Scanpix nuotr.

Vienas „Brexito“ šalininkas mėgino prisidėti prie šių eitynių ir buvo sulaikytas policijos, skambant kitų protestuotojų šūksniams „Padugnė!“, bylojantiems apie didėjančią įtampą.

Kiti reiškė palaikymą antram referendumui, nors Th. May vyriausybė tokią galimybę atmeta.

Europos durys lieka atviros

Vokietijos kanclerės pavaduotojas Olafas Scholzas antradienį pareiškė, kad Jungtinės Karalystės įstatymų leidėjų sprendimas atmesti premjerės Th. May su Bendrijos lyderiais suderintą „Brexito“ susitarimą yra „karti diena Europai“.

„Tai karti diena Europai. Esame gerai pasiruošę, bet griežtas „Brexitas“ būtų mažiausiai patrauklus pasirinkimas tiek ES, tiek Didžiajai Britanijai“, – sakė O. Scholzas, taip pat einantis finansų ministro pareigas.

O. Scholzas, Reuters/Scanpix nuotr.

Kanclerės Angel Merkel centro dešiniosios Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) lyderė Annegret Kramp-Karrenbauer savo „Twiter“ žinutėje rašo „giliai apgailestaujanti“ dėl Britanijos parlamento sprendimo.

„Griežtasis „Brexitas“ būtų blogiausias iš visų pasirinkimų“, – sakė ji ir paragino Britanijos žmones „neskubėti“ sprendžiant dėl tolesnių žingsnių.

Vokietijos Europos reikalų ministras Michaelis Rothas sakė, kad britų Bendruomenių Rūmų balsavimo rezultatai yra „katastrofa“, bet pridūrė: „Europos durys lieka atviros.“