Pasaulyje

2019.01.01 00:31

Nelaimėmis, praradimais ir pergalėmis paženklinti 2018-ieji

LRT televizijos laida „Metų panorama“, LRT.lt2019.01.01 00:31

Lietuviai, pasak „Baltijos tyrimų“, pasaulio futbolo čempionatą ir prezidento rinkimus Rusijoje minėjo tarp dešimties svarbiausių šių metų įvykių, nors pats svarbiausias buvo „Brexitas“. O štai pražūtingiausias gaisras per visą istoriją Šiaurės Kalifornijoje, Lietuvos gyventojų manymu, užbaigia svarbiausių pasaulio įvykių penketą. Apokaliptiški vaizdai iš Kalifornijos užgožė kitas šių metų nelaimes ir netektis, taip pat ir sėkmės istorijas.

„Žalgirio“ treneris Šarūnas Jasikevičius „Metų žmogaus“ rinkimuose nusileido tik prezidentei Daliai Grybauskaitei. Tačiau baigdami metus turėtume pasveikinti ir Europos čempionu tapusį disko metiką Andrių Gudžių ir pasaulio čempionus – plaukiką Daną Rapšį bei irkluotojas Mildą Valčiukaitę ir Ievą Adomavičiūtę.

Pražūtingos gamtinės katastrofos

Pražūtinga, viską pakeliui naikinanti ugnis. 2018-ieji vieni karščiausių kada nors fiksuotų metų. Vasarą džiaugėmės ypač geru oru, tačiau ne visiems jis nešė džiugesį. Kalfironija kentėjo nuo baisiausių gaisrų valstijos istorijoje. Miestai, tokie kaip Paradaisas, visiškai sugriauti, šimtai tūkstančių buvo priversti bėgti iš namų. Ugnis Kalifornijoje nusinešė mažiausiai 104 gyvybes ir padarė nuostolių už daugiau kaip 3,5 milijardo. Kalifornijos gubernatoriaus Jerry Browno teigimu, keičiantis klimatui, gaisrų tik daugės.  

„Tai nėra nauja kasdienybė, tai nauja anomalija. Ir ji tikrai tęsis artimiausius 10–20 metų. Deja, kiek mokslas gali mums pasakyti, sausra, karštis, visi šie dalykai tik stiprės“, – perspėja jis. 

Milžiniški gaisrai siaubė ir Europą, nuo Švedijos, Latvijos iki Italijos. Bene labiausiai nukentėjo Graikija. Liepą ugnis praktiškai per naktį pasiglemžė turistų pamėgtą Matį ir dar kelis aplinkinius miestelius.

Žuvo mažiausiai šimtas žmonių, o Graikijos vyriausybė ir tarnybos apkalintos „apgailėtinu aplaidumu“ dėl prasto reagavimo. Įtariama, kad gaisrai sukelti tyčia. Šalyje dar atliekamas tyrimas. 

Gaisras Graikijoje, Reuters/Scanpix nuotr.

Nelaimes sukėlė ne vien gaisrai ir ugnis. Du ypač galingi Uraganai nusiaubė Karibus, Meksikos įlanką ir dalį Jungtinių Valstijų. Ketvirtosios kategorijos uraganai Florens ir Maiklas kartu pražudė per 90 žmonių ir padarė žalos už daugiau nei 30 milijardų dolerių. 

Indonezijai metų pabaiga itin skaudi. Rugsėjį žemės drebėjimas ir cunamis smogė Sulavesio salai. Žuvo mažiausiai 2,5 tūkstančio žmonių, 200 tūkstančių dėl nelaimės neteko gyvenamosios vietos. 

Šalis vos spėjo atsigauti, kai prieš pat Kalėdas dėl ugnikalnio įsiveržimo smogė dar viena cunamio banga. Griaunanti vandens siena nusinešė mažiausiai 400 žmonių gyvybes.    

Netikėtos netektys

Praėjusiais metais mus paliko daug iškilių asmenybių. Muzikos pasaulio pažiba Arentha Franklin, švedų elektroninės muzikos atlikėjas Avicii, astrofizikas ir vienas garsiausių protų Stephenas Hawkingas, buvęs Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Kofis Annanas. Tai tik kelios žinomų žmonių, kurių nebėra tarp mūsų, pavardės.   

Politikos pasaulis neteko paskutiniu Senato liūtu praminto, buvusio kandidato į Jungtinių Valstijų prezidentus Johno McCaino, kurio gyvybę pasiglemžė vėžys. J. McCainas buvo tradicinės Jungtinių Valstijų užsienio politikos nešėjas, Vietnamo karo veteranas, ilgus metus dirbęs JAV Senate. J. McCainas buvo Lietuvos draugas, iš kurio patirties sėmėsi ne vienas įtakingas pasaulio žmogus.   

J. McCainas, Reuters/Scanpix nuotr.

„Mes su prezidentu George`u Bushu esame tarp nedaugelio laimingųjų, kurie galėjo varžytis su J. McCainu pačiu aukščiausiu lygiu. Dėl jo mes buvom geresni prezidentai, dėl jo ir Senatas buvo geresnis, ir visa šalis“, – sakė 44-asis JAV prezidentas Barackas Obama. 

Lapkričio 30-ąją mirė 41 Jungtinių Valstijų prezidentas George`as Herbertas Walkeris Bushas. Nors prezidentavo tik vieną kadenciją, jam vadovaujant žlugo Sovietų Sąjunga, Vokietija tapo vieninga, o Vidurio ir Rytų Europoje atsirado nepriklausomų tautinių valstybių, galinčių savarankiškai priimti sprendimus, tarp jų ir Lietuva.  

Laimėjimai

Kartais atrodo, kad pasaulyje vyko tik blogi ar liūdni dalykai. Taip yra dėl to, kad nelaimės dažniausiai atsiduria dėmesio centre. Todėl kartais gali susidaryti įspūdis, kad nieko gero šiais metais nenutiko. Tačiau tai netiesa, pasaulyje 2018-aisias tikrai buvo kuo pasidžiaugti.

Atsirado norinčiųjų užkasti karo kirvį. Istorinį žingsnį žengė Pietų ir Šiaurės Korėjos, kai jų lyderiai pasienyje paspaudė vienas kitam ranką. 

Abu lyderiai per kelias kartu praleistas dienas sutarė, kad atėjo laikas baigti karą. Formaliai šios dvi valstybės taikos sutarties nepasirašė, tačiau tiek Seulas, tiek Pchenjanas pademonstravo norą pagaliau imti vienytis. Šalys netgi sieks galimybės kartu rengti 2032-ųjų vasaros olimpines žaidynes. 

„Šiaurės Korėja išėjo iš savo ilgalaikės izoliacijos ir rodo iniciatyvą bendrauti su tarptautine bendruomene. Dabar atėjo eilė tarptautinei bendruomenei pozityviai reaguoti į naujus Šiaurės Korėjos pasirinkimus“, – teigia Pietų Korėjos prezidentas Moon Jae-Inas.

Tailando vaikų futbolo komandos gelbėjimo operacija, Reuters/Scanpix nuotr.

Liepą pasaulio dėmesį prikaustė Tailando vaikų futbolo komanda, įstrigusi oloje. Prasidėjus liūčių sezonui dalis tunelių atsidūrė po vandeniu. Tokiu metu leistis į kelių kilometrų ilgio olas, sugebėtų vos keli žmonės visame pasaulyje.

Du itin patyrę britų narai po savaitės pagaliau aptiko įsistrigusius vaikus ir jų trenerį. Laimei, visi buvo sveiki. Praėjus dar maždaug savaitei gelbėtojai pradėjo traukti vaikus ir istorija įgijo vieną gražiausių pabaigų.

Pavasarį dešimtys milijonų žiūrovų visame pasaulyje stebėjo karališkąsias princo Harry ir Meghan Markle vestuves. Šis renginys buvo žiūrimiausias 2018-aisias.

2018 metai atrodo palankūs didelėms valstybėms ir galingiesiems, tačiau sporto pasaulyje mažos šalys ir nedideli sporto klubai pasiekė nemažai laimėjimų.

Kroatijos futbolo rinktinė, gan netikėtai, nukeliavo iki pasaulio futbolo čempionato finalo ir pasiekė geriausią rezultatą šalies istorijoje. O rinkines lyderis Luka Modričius buvo pripažintas geriausiu 2018 metų futbolininku. 

Lietuvos krepšinio ir sporto mėgėjų atmintyje 2018-ųjų pavasaris išliks dėl kito ypatingo įvykio – Kauno „Žalgirio“ patekimo į Eurolygos finalinį ketvertą.

„Žalgiris“ su vienu mažiausių biudžetų Eurolygoje, ne tik pateko į finalinį čempionato etapą, bet ir užėmė puikią  – trečiąją vietą, o kovoje dėl bronzos įveikė Maskvos CSKA ir parodė, kad kartu galime daugiau.  

Parengta pagal Igno Kinčino reportažą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.