Naujienų srautas

Pasaulyje2018.12.12 15:43

Prancūzijos policija sulaikė įtariamojo dėl šaudynių Strasbūre brolį

LRT RADIJAS, LRT.lt, ELTA 2018.12.12 15:43

Prancūzijoje, Strasbūre, antradienį po šaudynių netoli miesto kalėdinės mugės žuvo mažiausiai 3 asmenys, paskelbė šalies vidaus reikalų ministras, dar 14 sužeisti. Šalyje padidintas terorizmo grėsmės lygis. Į žmones šaudęs asmuo identifikuotas ir sužeistas, bet vis dar laisvėje. Trečiadienį Prancūzijos pareigūnai sulaikė 29 metų vyro, įtariamo dėl šaudynių Strasbūro centre, brolį. Tai pranešė naujienų portalas „Les Dernieres Nouvelles d`Alsace“. Šaulys buvo žinomas teisėsaugai, jį buvo planuota suimti. Įvykis tiriamas kaip teroro išpuolis.

14:00 val. Įtariamasis per išpuolį šaukė „Allahu Akbar“ („Dievas visų didesnis“), trečiadienį per spaudos konferenciją pareiškė Paryžiaus prokuroras Remy Heitzas, remdamasis liudininkų pasakojimais.

13:30 val. „Les Dernieres Nouvelles d`Alsace“ žiniomis, įtariamojo Cherifo Ch. brolis pats prisistatė į komisariatą. Pareigūnai dirba su kitais šaulio artimaisiais ir pažįstamais. Anksčiau Prancūzijos VRM valstybės sekretorius Laurent`as Nunezas pranešė, kad tyrėjai dėl šaudynių Strasbūro centre apklausia penkis žmones. Be kita ko, aiškinamasi, ar jie palaikė ryšius su vyru, užpuolusiu žmones.

11:30 val. Nors anksčiau buvo skelbta, kad aukų skaičius yra 3, prancūzų vietos valdžia pakeitė oficialų žuvusiųjų Strasbūre skaičių į 2, praneša France24. Vėliau ši informacija buvo atšaukta. Aukų skaičius siekia tris.

11:03 val. Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė nuoširdžią užuojautą prezidentui Emmanueliui Macronui dėl per teroro išpuolį žuvusių ir sužeistų žmonių.

Šalies vadovės teigimu, šis šventinę taikos dvasią visiems Strasbūro ir Prancūzijos gyventojams užtemdęs žiaurumas negali būti niekaip pateisintas.

Savo ir Lietuvos žmonių vardu prezidentė pareiškė solidarumą su Prancūzija ir visais prancūzais ir palinkėjo visokeriopos stiprybės ir ištvermės aukų šeimoms, artimiesiems, sveikatos sužeistiesiems, vienybės ir susitelkimo Strasbūro ir visos šalies gyventojams.

10:25 val. Prancūzijos vidaus reikalų viceministras Laurent`as Nunezas radijui „France-Inter“ sakė, kad užpuolikas galėjo pasprukti į netoliese esančią Vokietiją.

Viceministras paneigė pranešimus apie policijos intervenciją į garsiąją miesto katedrą, tačiau sakė, kad užpuoliko paieška tebesitęsia.

Pasak L. Nunezo, šaulys buvo pripažintas įtariamu ekstremistu, kai anksčiau atliko kelias kalėjimo bausmes. Vis dėlto atakos motyvai tebėra neaiškūs. Buvo pradėtas tyrimas dėl terorizmo.

8:38 val. Dėl šaulio, žiniasklaidoje įvardijamo kaip Cherifas Ch. išpuolio, Strasbūre bus uždraustos protesto akcijos. Trečiadienį Strasbūre visos mokyklos ir licėjai atidaryti, bet į pamokas gali ateiti tik tie, kurie nori. Vaikų darželiai ir pradinės mokyklos lieka uždaryti.

Užsienio reikalų ministerijos duomenimis, per išpuolį Lietuvos piliečiai nenukentėjo.

Primenama, kad pirminė informacija konsulinės pagalbos klausimais Lietuvos užsienio reikalų ministerijoje visą parą teikiama telefonu +370 5 236 2444 arba el. paštu pilieciai@urm.lt. Su Lietuvos ambasada Prancūzijoje galima susisiekti telefonu +33 1 40 54 50 50 ir el. paštu amb.fr@urm.lt.

Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja parsisiųsti programėlę „Keliauk saugiai“ ir gauti aktualią konsulinę informaciją, tiesioginius ministerijos pranešimus esant krizinei situacijai užsienio šalyje. iOS: https://goo.gl/dOxeli; Android: https://goo.gl/rPwrfx.

7:17 val. Strasbūro žmonės piktinasi Prancūzijoje veikiančiu įstatymu, kuris draudžia atskleisti įtariamo teroristo asmenybę, kad jis netaptų herojumi. Pasak Strasbūro gyventojos Jurgitos Kaselytės, žmonės taip pat baiminasi, kad, nukovus įtariamąjį, bus prarasta ir informacija, galbūt galinti padėti surasti šio nusikaltimo bendrininkus.

Reuters/Scanpix nuotr.

6:50 val. 29 metų vyras šiuo metu slapstosi, jo ieško gausios pajėgos. Ministras pranešė, kad kariams bei pareigūnams buvo beveik pavykę pagauti įtariamąjį, tačiau jis, net ir pašautas, sugebėjo pabėgti.

Strasbūre gimusio vyro namuose rasta granatų, taip pat paaiškėjo, kad šis asmuo yra įtrauktas į įtariamų teroristų sąrašą, o teisėsauga jį jau planavo suimti.

Strasbūre gyventi Jurgita Kaselytė sako, kad žmonės svarsto, kam iš viso reikalingi įtariamų teroristų sąrašas, jeigu pareigūnams nepavyksta atakoms užkirsti kelio.

Dėl šio išpuolio visą naktį buvo užblokuotas Strasbūro centras, Europos Parlamento darbuotojai negalėjo nei įeiti, nei išeiti į pastatų kompleksą.

03:38 val. Po skubaus pasitarimo, dalyvaujant šalies prezidentui ir aukščiausiems vyriausybės pareigūnams, Prancūzijos vidaus reikalų ministras Christophe`as Castaneras spaudos konferencijoje paskelbė, kad išpuolis nusinešė trijų žmonių gyvybes.

Šalyje sustiprintas teroro aktų grėsmės lygis, į Strasbūrą siunčiamos papildomos saugumo pajėgos, sustiprinama sienų kontrolė ir kalėdinių mugių apsauga, pareiškė ministras.

Ministras taip pat paskelbė, kad saugumo pajėgoms buvo dukart pavykę „perimti“ šaulį, tačiau po apsikeitimo šūviais, jis vis dar laisvėje. Pasak Ch. Castanero, tai žmogus su labai prasta reputacija, anksčiau jau buvęs nuteistas Prancūzijoje ir Vokietijoje. Daugiau informacijos apie šaudynes Strasbūre įvykdžiusį asmenį ministras neatskleidė.

Visos miesto dalys, kurios iškart po išpuolio buvo uždarytos, dabar jau vėl atvertos, pranešė ministras. 

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas žinutėje socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad visa šalis solidarizuojasi su Strasbūru, aukomis ir jų artimaisiais.

03:05 val. Prezidentas E. Macronas Paryžiuje baigė skubų pasitarimą su premjeru ir aukščiausiais vyriausybės pareigūnais, bet oficialaus pareiškimo nepadarė.

02:08 val. Strasbūro meras Rolandas Riesas patvirtino, kad išpuolis jau pareikalavo keturių žmonių gyvybių. Policija anksčiau formaliai patvirtino informaciją apie tris žuvusiuosius.

01:59 val. Strasbūre esantis LRT RADIJO žurnalistas Adomas Šimkus pasakoja, kad policijai šaulio rasti dar nepavyksta, žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad šis mėgina išvykti iš miesto, daugėja spekuliacijų apie šaulio tapatybę. Strasbūro gyventojai ir svečiai jau po truputį išeina iš kavinių ir kitų pastatų, kurių buvo nerekomenduojama palikti po išpuolio, tačiau miesto gatvės tuščios. Viešasis transportas vis dar nevažiuoja.

01:50 val. Strasbūro meras sako, kad šalio buvimo vieta vis dar nenustatyta. Trečiadienį Kalėdų mugė ir kitos miesto vietos, kuriose vyksta programos „Kalėdos sostinėje“ renginiai, bus uždarytos. Miesto meras sako, kad dar nenuspręsta, ar bus uždarytos ir mokyklos. 

01:34 val. Prancūzijos vidaus reikalų ministras Christophe`as Castaneras atvyko į Strasbūrą ir susitinka su policijos pareigūnais. Reuters šaltiniai policijoje neigia anksčiau pasirodžiusią nepatvirtintą informaciją, kad įtariamas šaulys buvo apsuptas policijos.

01:30 val. Europarlamentaras Valentinas Mazuronis šiuo metu taip pat yra Strasbūre. „Kol kas nemiegame, nes Europos Parlamentas vis dar uždarytas. Niekas negali išeiti ar išvažiuoti. Rekomenduojama nebūti prie langų. Kur ir ar reikės miegoti, neaišku. Atrodo, kad visas Strasbūro centras yra blokuotas. Mano viešbutis yra būtent ten“, – portalui LRT.lt sako jis.

Strasbūras po išpuolio, A. Šimkaus/LRT nuotr.

01:15 val. LRT RADIJO bendradarbis Prancūzijoje Valdas Papievis pasakoja, jog Prancūzijos žiniasklaida skelbia, remdamasi šaltiniais teisėsaugoje, skelbia ir įtariamojo pavardę. Manoma, kad Prancūzijoje gimęs šaulys galėjo radikalizuotis. Panešame, kad „Youtube” kanale jis turėjo tinklalapį, kuriame skelbė su islamu susijusią informaciją. Nepatvirtintais duomenimis jis buvo stebimas dėl terorizmo grėsmės.

Strasbūre gyvenanti Jurgita Kaselytė LRT RADIJUI pasakoja, kad dabar Strasbūre tvyro mirtina tyla, po miestą skraido sraigtasparnis. Ji primena, kad šaulio tapatybė oficialiai gali būti neatskleista – Prancūzijoje įprasta neskelbti teroristų ar terorizmu įtariamų asmenų pavardžių, kad šie nebūtų idealizuojami.

00:39 val. Policija oficialiai pakartojo informaciją apie du žuvusiuosius, žiniasklaidos pranešimai apie daugiau žuvusiųjų išlieka nepatvirtinti. Naujausiais oficialiais policijos duomenimis, sužeista 12 asmenų, 6 iš jų – sunkiai.

00:27 val. AFP praneša, kad anksčiau antradienį įtariamasis šaulys turėjo būti suimtas dėl įtarimų pasikėsinimu nužudyti, tačiau pabėgo.

00:19 val. Nepatvirtintais duomenimis, šaudynių aukų skaičius išaugo iki 4 ar 5, šaulys identifikuotas kaip 29 m. asmuo, gimęs Prancūzijoje, anksčiau įtartas apiplėšimu, remdamasis šaltiniais teisėsaugoje, skelbia Reuters. 

00:15 val. Remdamasis šaltiniais teisėsaugoje, Reuters praneša, kad policijai pavyko apsupti įtariamąjį, girdimi šūviai.

00:07 val. Daugėja pranešimų, kad įtariamas šaulys buvo žinomas Prancūzijos policijai. Prancūzijos dienraštis Le Figaro, praneša, kad miesto centre vyksta dar viena policijos operacija, ieškoma antro įtariamojo, galimai prisidėjusio prie išpuolio.

AFP/Scanpix nuotr.

23:55 val.  Prancūzijos televizija BFM praneša jau apie 4 žuvusius, tačiau ši informacija oficialiai nepatvirtinta.

23:37 val. Oficialiais vidaus reikalų ministerijos duomenimis, du asmenys žuvo, dar 11 sužeista, iš jų 7 – sunkiai. Į žmones šaudęs asmuo identifikuotas ir sužeistas.

23:24 val. Įvykis tiriamas kaip teroro išpuolis, praneša AP. Pasirodė pranešimų, kad į žmones, kaip įtariama, šaudęs asmuo sužeistas.

23:12 val. Prancūzijos vidaus reikalų ministras patvirtino, kad atakos metu žuvo du asmenys, 8 žmonės sužeisti, kai kurie iš jų yra sunkios būklės, skelbia AP.

23:07 val. BBC skelbia, kad šaulys identifikuotas. Jo ieško policija. Pranešama jau apie mažiausiai 10 sužeistųjų.

22:54 val. „France24“ praneša, kad Europos Parlamentas, kuris šią savaitę posėdžiauja Strasbūre, uždarytas. Jo nariams buvo pasakyta nepalikti pastato.

22:38 val. „Girdėjosi šūviai ir žmonės panikavo. Šaudynės truko apie 10 min“, – vietinei televizijai BFM sakė liudininkė. „The Guardian“ teigia, kad dabar aiškinamasi įvykio priežastys. Viena iš versijų – teroro aktas.

22:20 val. BBC skelbia, kad vietos policija praneša jau apie šešis sužeistus ir vieną nušautą asmenį. Šaulys pabėgo iš įvykio vietos.

Miesto centras nuo šaudynių pradžios uždarytas, sustabdytas viešojo transporto eismas.

Tai patvirtino ir šiuo metu Strasbūre esantis LRT RADIJO žurnalistas Adomas Šimkus. Jis sako, kad įvykus incidentui buvo netoli įvykio vietos esančioje kavinėje. Šiuo metu jiems patariama likti viduje. Kaip sako žurnalistas, situacija yra labai neaiški, kol kas nėra žinoma, ar situacija miesto centre suvaldyta.

Pats įvykis nutiko šiek tiek po 21 val. Lietuvos laiku.

BBC praneša, kad, skirtingais duomenimis, vienas asmuo buvo nušautas, tačiau tai nėra patvirtinta.

Regioninės valdžios institucijos patvirtino, kad mieste „tebevyksta incidentas“, tačiau daugiau detalių nepateikta.

Vietos žurnalistas Bruno Poussardas tviteryje rašė, kad girdėjo šūvius miesto centre, o tada buvo girdimas sprogimas.

Verslininkas, politikas Antanas Guoga savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje teigė, kad nelaimės dieną taip pat buvo Strasbūre.

„Per kelias valandas išvengėme šaudynių Strasbūro Kalėdų mugėje. Yra sužeistų ir žuvęs. Informuosiu, apie situaciją. Aš saugus“, – rašo A. Guoga.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi