Pasaulyje

2018.08.24 23:38

Italija ginčijasi su Europos Komisija dėl migrantų ir pinigų

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.08.24 23:38

Italijos vicepremjeras, vadovaujantis rinkimus laimėjusiam judėjimui, pagrasino nebemokėti įnašų į Europos Sąjungos biudžetą, jei nesulauks solidarumo dėl migrantų. Europos Komisija (EK) atkirto, kad bendrija remiasi taisyklėmis, o ne grasinimais. Nuo pirmadienio Katanijos uoste prisišvartavęs laivas su 170 jūroje išgelbėtų migrantų, ir Italija reikalauja, kad dalį jų išsidalytų kitos šalys, bet derybos Briuselyje žlugo.

Italijos vidaus reikalų ministras uždraudė išlipti Viduržemio jūroje išgelbėtiems migrantams, daugiausiai iš Eritrėjos, ir reikalauja, kad daugumą jų išsidalytų kitos bendrijos šalys. Rinkimus laimėjusios populistinės „5 žvaigždučių“ partijos lyderis ir vicepremjeras Luigi Di Maio grasina Briuseliui.

„Mūsų indėlis didžiulis, ir mainais prašome padėti. Jei su Europos Sąjunga neveiks minkštieji metodai, imsimės kietosios linijos ir atšauksime savo pinigus, jei mūsų neklausys“, – sakė L. Di Maio.

EK perspėjo Romą negrasinti. Tačiau griežtas elgesys tik padidino vidaus reikalų ministro ir jo kraštutinių dešiniųjų partijos populiarumą. Tegu daro ką nori – taip ministras atsakė, kai šįryt migrantai paskelbė bado streikus.

Migrantus praėjusią savaitę išgelbėjo Italijos laivas, jie Italijos uoste, taigi turėtų atitekti Romos globai. Bet 170 žmonių laukia nuo pirmadienio, išleisti tik nepilnamečiai. Ne tik žmogaus teisių gynėjai protestuoja: vietos prokuratūra pradėjo tyrimą dėl jų neteisėto sulaikymo ir pagrobimo, kalti esą nežinomi asmenys. Penktadienį su Italijos pasiuntiniu Briuselyje susitiko didžiųjų bendrijos šalių ir kelių mažesnių atstovai, bet išsiskirstė nesutarę. Italijai svarbus šis laivas, kitiems – platesnė problema.

Per 4 metus Italiją pasiekė 650 tūkst. migrantų, bet dabar jų srautas smarkiai sumažėjęs – žmonių gabentojai ieško lengvesnių kelių.

Plačiau apie tai – Vykinto Pugačiausko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.