Pasaulyje

2017.12.21 08:28

Katalonai renka parlamentą

Ketvirtadienį katalonai renka parlamentą. Apie pirmalaikius rinkimus regione Ispanijos premjeras Mariano Rajoy pranešė spalį, kai regiono vadovai nusprendė paskelbti Katalonijos nepriklausomybę ir valdžią perėmė centrinė vyriausybė.

Rudenį prasidėjusi politinė krizė Ispanijoje privertė sunerimti visą Europą. Tikimasi, kad šios dienos parlamento rinkimai įneš aiškumo. Prognozuojama, kad didžiausia kova vyks tarp nepriklausomybę palaikančios, buvusio Katalonijos lyderio Carleso Puigdemont`o ir už šalies vienybę pasisakančios „Ciudadanos“ partijos, remiamos premjero M. Rajoy. Po to, kai C. Puigdemont`as nusprendė skelbti Katalonijos regiono nepriklausomybę, o regiono parlamentas tam pritarė, Ispanijos premjeras įvedė tiesioginį valdymą regione, atleido Katalonijos vyriausybę, policijos vadovą, paleido parlamentą bei paskelbė pirmalaikius rinkimus.

Iš pareigų atleistas C. Puigdemont`as ir dar keli jo vyriausybės nariai pabėgo į Briuselį, o Ispanijos valdžia išdavė Europos arešto orderį. Tiesa, kai C. Puigdemont`as pažadėjo grįžti į šalį ir dalyvauti rinkimuose – jį atšaukė.

„Tai visiškai neįprasta. Labai keista kampanija. Turime beveik 10 kandidatų, kurie yra kalėjime arba Belgijoje“, – sakė politikos mokslų profesorius Oriolas Bartomeusas.

Išsamiau – Valdonės Rudenkienės reportaže.