Naujienų srautas

Pasaulyje2017.12.13 21:08

Alabamoje į Senatą išrinkus demokratą, pralaimėjo ir pats D. Trumpas

Alabamos valstijos rinkimus į Jungtinių Valstijų Senatą laimėjo demokratas Dougas Jonesas. Jis netikėtai įveikė kontraversiškąjį respublikonų kandidatą Roy Moore`ą. Jis kaltinamas priekabiavęs ir smurtavęs prieš paaugles. Šis pralaimėjimas reiškia, kad respublikonų dauguma Senate dar labiau susitraukia, dabar Senate respublikonai turės tik minimalią persvarą.

Alabamos valstiją kažkada garsino lietuvių kilmės režisieriaus Roberto Zemeckio filmas „Forestas Gampas“, dabar ši valstija dėmesio centre atsidūrė dėl rinkimų į Jungtinių Valstijų Senatą. Pirmą kartą per ketvirtį amžiaus respublikonų tvirtovėje Alabamoje, pergalę švenčia demokratas. 63-ejų buvęs federalinis prokuroras, padėjęs nuteisti Kukluksklano narius, kurie 60-aisiais susprogdino juodaodžių bažnyčią, džiaugėsi pergale ir teigė, kad reikia pasinaudoti šiuo momentu ir dirbti žmonių labui.

„Labai džiaugiuosi pergale. Daug kartų sakiau ir tikėjau, kad Alabamos žmones daugiau dalykų vienija, nei skiria. Parodėme, ne tik Alabamos valstijai, bet ir visai šaliai, kad galime susivienyti“, sakė išrinktasis JAV senatorius, demokratas D. Jonesas.

Šie rinkimai į generalinio prokuroro atlaisvintą Senato vietą dėmesio sulaukė dėl D. Joneso varžovo, respublikonų kandidato R. Moore`o. Buvęs Alabamos valstijos aukščiausiojo teismo teisėjas itin konservatyviais pasisakymais ne kartą per kampaniją įsivėlė į skandalus. Jis teigė nemanantis, kad musulmonai gali būti išrinkti į Jungtinių Valstijų parlamentą, ir tvirtino, kad homoseksualūs santykiai turėtų būti uždrausti. Tačiau daugiausia ir partijos kolegų, ir žiniasklaidos, ir dalies visuomenės kritikos sulaukė po to, kai buvo apkaltintas netinkamu seksualiniu elgesiu su nepilnametėmis.

Pats R. Moore`as pripažino, kad yra draugavęs su nepilnametėmis, kai jau buvo įkopęs į ketvirtą dešimtį, tačiau tvirtino, kad tai darė merginų tėvams leidus.

R. Moore`as nesutiko pripažinti rinkimų rezultatų ir užsiminė apie balsų perskaičiavimą.

„Ačiū, kad atėjote, bet kai rezultatai tokie panašūs, vadinasi, dar ne pabaiga. Privalome pagal taisykles peržiūrėti, ar nereikia perskaičiuoti balsų, – ar to reikia, turi paaiškinti Alabamos valstijos sekretorius. Manau, žiniasklaida nuvyks pas jį ir išsiaiškins“, – apmaudė neslėpė buvęs kandidatas į JAV Senatą, respublikonas R. Moore`as.

Pagal Alabamos valstijos įstatymus balsus perskaičiuoti reikia, kai persvara nesiekia pusės procento, tačiau D. Jonesas R. Moore`ą aplenkė maždaug 1,5 procento, todėl balsai greičiausiai nebus perskaičiuojami.

Demokratą su pergale pasveikino ir prezidentas – šis, nepaisydamas komandos narių ir respublikonų vadovybės kritikos, palaikė kontraversiškąjį teisėją R. Moore`ą. Būtent Donaldas Trumpas, kuris per prezidento rinkimus Alabamos valstijoje laimėjo beveik 30 procentų balsų, yra didžiausias pralaimėtojas šiuose rinkimuose.

D. Trumpas respublikonų pirmalaikiuose rinkimuose rėmė R. Moore`o konkurentą, šiam pralaimėjus jis ėmė remti R. Moore`ą. To nedaryti jį ragino ir respublikonų lyderiai parlamente, ir komandos nariai, tačiau prezidentas tvirtino, kad geriau respublikonas, nei demokratas. D. Trumpas pripažino, kad kaltinimai R. Moore`ui rimti, tačiau nuo jo nenusigręžė.

Šie rinkimai pagilino nesutarimus ir pačioje Respublikonų partijoje, taip pat sumažino jų persvarą Senate iki minimalios. Prezidentui dabar bus dar sunkiau vykdyti reformas ir pažadus, o demokratai švenčia netikėtą pergalę ir žada pasinaudoti ja kituose rinkimuose.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi