Naujienų srautas

Pasaulyje2017.11.09 21:52

NATO aptarė Rusijos ginklavimosi klausimą

NATO gynybos ministrai aptarė, kaip priversti Rusiją vėl laikytis sutarties, Europoje draudžiančios vidutinio nuotolio raketas. Jau seniai pranešama, kad naujos modifikacijos raketų „Iskander“ nuotolis viršija leistiną. Dabar Jungtinių Valstijų gynybos sekretorius sako, kad ir daugeliui sąjungininkių aišku, jog Maskva laužo prieš 30 metų pasirašytą sutartį. Ministrai aptarė ir Rusijos kišimąsi į Vakarų politiką, o NATO pajėgų Europoje vadas įžiūrėjo ir Maskvos propagandos siekį gilinti Katalonijos krizę.

NATO vadovo pavaduotoja detaliai išmano Maskvos pastangas kurti raketas, kurios skrietų toliau negu leidžia sutartys. Rouz Giotemioler ilgai buvo pagrindinė Amerikos derybininkė su Rusija dėl nusiginklavimo. Nors respublikonams ilgai nepatiko, kad demokratų administracijos pareigūnė per silpnai spaudžia Kremlių, dabar respublikonų administracijos gynybos sekretorius sako, kad įrodymų turi ir daugiau NATO ministrų.

 „Dabar tvirtai tikime, kad jau kelerius metus Rusija pažeidžia vidutinio nuotolio raketų sutartį. Stengiamės, kad Rusija vėl jos laikytųsi, o ne jos išsižadėtų. Daug šalių jau turi savų įrodymų, ko Rusija griebiasi. Aktyviai tarpusavyje apie tai diskutuojame“, – sakė JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas.

Lietuva, Lenkija ir Estija prieš metus viešai piktinosi, kai Rusija patvirtino Kaliningrade dislokuojanti raketas „Iskander M“. Jau kelerius metus kalbama, kad naujos modifikacijos raketos gali branduolines galvutes skraidinti gerokai toliau negu leidžia vidutinio nuotolio sutartis.

Taip Maskva siekia strateginio pranašumo prieš Jungtines Valstijas, nes jos neturi panašaus ginklo, ir sąjungininkams ginti galėtų panaudoti nebent tarpžemynines balistines raketas, kas mažai tikėtina, arba taktines branduolines bombas iš lėktuvų. Britanijos „The Guardian“ praėjusią savaitę skelbė, kad spragai panaikinti, pavyzdžiui, Baltijos regione, Donaldo Trumpo administracija svarsto naują ginklą – mažos galios branduolinę galvutę balistinei raketai.

Plačiau – Vykinto Pugačiausko reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi