Pasaulyje

2022.01.14 20:41

Landsbergis: Europa stovi su Lietuva, užsimenama ir apie finansinę paramą Kinijos šantažą patyrusioms įmonėms

Justina Ilkevičiūtė, Mindaugas Laukagalis, LRT.lt iš Briuselio2022.01.14 20:41

Neformaliame užsienio reikalų ministrų susitikime Prancūzijos Bresto mieste dalyvavęs Gabrielius Landsbergis sako, kad Lietuva sulaukė paramos dėl patiriamo spaudimo iš Kinijos, užsimenama ir apie galimą finansinę paramą nukentėjusioms įmonėms.

„Įmonės ir net nebūtinai Lietuvos įmonės, o visos Europos (ES) įmonės, kurios susiduria su tam tikrais sunkumais dėl Kinijos spaudimo, turi ES palaikymą. Tai reiškia, kad jos spaudimas neturėtų paveikti įmonių priimamų sprendimų.

Buvo kalba, bet kol kas ji nėra labai konkreti, dėl galimos pagalbos įmonėms, kurios susiduria su konkrečiomis problemomis. Tai būtų nebe nacionalinės pagalbos priemonės, bet platesnės. Bet kol kas mažai konkretumo“, – LRT sako jis.

Panorama. Pasienyje su Baltarusija atšaukiama nepaprastoji padėtis, bet migrantų kaimyninėje šalyje dar gali būti keli tūkstančiai

Paramą Lietuvai išreiškė ir dvi didžiosios ES valstybės – Vokietija bei Prancūzija. Pastaroji pažadėjo skirti didelį dėmesį Europos Komisijos dar praėjusiais metais pristatytam naujam mechanizmui, kuris leistų paprasčiau taikyti prekybos sankcijas trečiosioms šalims, šantažuojančioms Bendriją. Šis siūlymas Briuselio koridoriuose vadinamas revoliuciniu, nes tuomet sankcijoms nereikėtų visų šalių narių pritarimo – jas EK galėtų taikyti savarankiškai.

„Jo rengimas yra prasidėjęs ir iš prancūzų kolegų gavome patikinimą, kad turėtų neužtrukti jo parengimas. Europai toks instrumentas yra būtinas ir, manau, tą ypač parodo šiandienos Lietuvos pavyzdys“, – sako ministras.

Anot jo, svarbiausias uždavinys Breste buvo sutelkti ES valstybes bendram matymui ir nors trumpuoju laikotarpiu ES nepasiūlė konkrečių pagalbos priemonių, žalia šviesa uždegta.

„Politinis solidarumas, iš kurio gali kilti praktiniai sprendimai, yra būtinas pamatas. Šiandien mes tai išgirdome, tą pavyko pasiekti ir tai yra tikrai nemažas žingsnis į priekį. Europa stoja kartu su Lietuva“, – sako jis.

ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis šiandien taip pat pranešė, kad jau kovo gale Bendrija tikisi surengti aukščiausiojo lygio susitikimą su Pekinu, kuriame būtų aptarti kylantys iššūkiai ir santykių su Kinija ateitis. Tačiau G. Lansbergis pažymi, kad susitikimas turėtų būti rengiamas Pekinui deeskalavus situaciją.

„Mes remiame tokio susitikimo idėją, tik, idant jis būtų konstruktyvus, susitikimas turėtų būti rengiamas kitoje atmosferoje, kitaip tariant, spaudimas jau turėtų būti nuimtas nuo įmonių, nuo valstybės. Tada būtų galima kur kas konstruktyviau diskutuoti“, – sakė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt