Pasaulyje

2016.08.24 16:15

Ukraina mini nepriklausomybės 25-ąsias metines

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.08.24 16:15

Ukraina, minėdama dvidešimt penktąsias nepriklausomybės metines,  nerimaudama žvalgysis į šalies rytus, kur pastaruoju metu suaktyvėjus kovoms ukrainiečiai už savo šalį vėl turėjo aukoti gyvybes. 

Tačiau karas rytuose neturėtų nustelbti Ukrainos pasiekimų, sako dažnas apžvalgininkas. Po dvidešimt penkerių metų, o ypač po Rusijos agresijos, akivaizdu – Ukrainos tautinė valstybė visiškai subrendo.

Gali būti, kad už Ukrainos nepriklausomybę ir šiandien šalies rytuose teks žūti kai kuriems ukrainiečiams. 

Keturi tūkstančiai tų, kurie šiuo metu rytuose netarnauja, nepriklausomybės dienos išvakarėse Kijeve surengė karinį paradą dvasiai pakelti. Prezidentas Petro Porošenka įspėjęs, kad plati Rusijos invazija galima, išvakarėse patikrino kaip veikia į rytus netrukus planuojama siųsti pusšimčio atnaujintų šarvuočių, tankų, sraigtasparnių partija.

„Mūsų nepriklausomybės stuburas – mūsų kariuomenė“, – Ukrainos prezidentas.

Per tradicinę vėliavos pakėlimo ceremoniją nepriklausomybės išvakarėse Kijevo Sofievskos aikštėje prezidentas sakė, kad sunkiausia Ukrainos vėliavą bus iškelti virš okupuotų Donecko, Luhansko, Simferopolio bei Sevastopolio. 

Ne ką lengviau įtikinti Kijevo tebekontroliuojamų rytinių miestų gyventojus, kurie jaučiasi neramūs kai Ukraina skubiai ėmė keisti sovietų paliktus pavadinimus, griauti paminklus. 

Tačiau visos šalies mastu akivaizdu – Ukraina per dvidešimt penkerius metus, o ypač po Rusijos agresijos, jau mąsto kitaip, sako dažnas apžvalgininkas. 

Pasak Kijevo demokratinės iniciatyvos fondo analitikų, tik 11 proc. šalies gyventojų tebemano, kad Ukraina neišgyvens be Rusijos. O dar prieš penkmetį tokių buvo 40 proc. Du trečdaliai galvoja, kad Ukrainai reikia sveiko tautiškumo, kai net ir po Sovietų Sąjungos griūties tokių tebuvo pusė.

Tautinis pasididžiavimas

„Mes sugrįžome prie šaknų, prie savo kultūros. Ne kokios nors pasiskolintos, bet savo. Aš dėl to labai laiminga“, – sako Ukrainos dizainerė Julija Magdyč.

Žymi Ukrainos tautinių rūbų višivankų dizainerė – bene geriausias sutvirtėjusios Ukrainos tautinės savimonės simbolis, kuris užkrėtė ir Vakarus.

J. Magdyč – pirmoji ukrainietė įsitvirtinusi tokiuose Didžiosios Britanijos mados banginiuose kaip „Selfridges“ ar „Moda Operandi“. O tokie įtakingų dienraščių kaip „Vogue“, „Times of London“ ar „New York Times“ mados apžvalgininkai višivanką paskelbė šios vasaros atradimu. 

Višivanka puošėsi net ir Kanų kino festivalio žvaigždės ar Nyderlandų karalienė Maksima per Olimpines žaidynes.
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt