Pasaulyje

2021.05.13 17:49

Stebėti rinkimus šalyje Rusija kviečia ne veltui: įžvelgia galimus sąjungininkus, ne kartą kviesti ir lietuviai

Justina Ilkevičiūtė, LRT.lt iš Briuselio2021.05.13 17:49

Žurnalistinių tyrimų centras „Dosje“ savo paskutinėje ataskaitoje, kurią pirmadienį Europos Parlamentui pristatė Kremliaus kritikas Michailas Chodorkovskis, taip pat sudarė asmenų sąrašus, kuriuos Kremlius galimai identifikuoja kaip potencialius sąjungininkus ar partnerius. LRT gautuose sąrašuose matyti gausybė europarlamentarų, ypač iš Prancūzijos, taip pat ir lietuviškos pavardės.

Šie asmenys, anot „Dosje“ tyrėjų, yra kviečiami stebėti rinkimus ir balsavimo procesus Rusijoje, taip pat dalyvauti renginiuose, kurie yra susiję su Rusijos valdžios organais. Sąrašuose gausu politikų, žurnalistų, lobistų ir aktyvistų.

„Šie sąrašai sudaryti remiantis gautais vidiniais dokumentais ir bendradarbiaujant su atitinkamomis organizacijomis. Yra galimybė, kad ne visi šie kvietimus gavę asmenys ir vyko į Rusiją. Tačiau šie sąrašai leidžia suprasti, ką Kremlius ir su juo susijusios organizacijos identifikuoja kaip galimus partnerius bei sąjungininkus“, – rašoma ataskaitoje.

Kviesti du Paleckio bendražygiai ir Kauno teisininkė

2020 metų liepą vykusiame referendume dėl konstitucijos pataisų į Rusiją per Baltarusiją buvo pakviesta atvykti daugiau nei 100 rinkimų stebėtojų.

Šiuo referendumu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas siekė užsitikrinti perrinkimo galimybę ir būti valdžioje net iki 2036 metų.

Tarp pakviestųjų – ir trys lietuviai. Socialistinio liaudies fronto lyderis Giedrius Grabauskas, kitas partijos narys Edikas Jagelavičius ir teisininkė ir žmogaus teisių aktyvistė Jūratė Kelpšaitė. LRT.lt bandė susisiekti su E. Jagelavičiumi ir J. Kelpšaite, tačiau kol kas atsakymo nesulaukė.

LRT.lt primena, kad šnipinėjimu įtariamo A. Paleckio bičiulis G. Grabauskas 2019 m. buvo atidūręs teisėsaugos akiratyje dėl neapykantos apie partizanus skleidimo, o 2020 m. paprašė Rusijos politinio prieglobsčio.

Tarp pakviestųjų ypač gausu Prancūzijos europarlamentarų, tarp jų ir Thierry Mariani – buvęs Prancūzijos transporto ministras, kuris 2015 vyko ir į aneksuotą Krymą. Taip pat kelios ir Vokietijos politikų pavardės, pavyzdžiui, Vokietijos Bundenstago narys Stefanas Keuteris, Berlyno parlamento narys Gunnaras Lindemannas ir kt. Stebėti referendumo pakviesti Italijos politikai, pavyzdžiui, parlamento narys Paolo Grimoldi.

Taip pat nemažai Serbijos politikų, pavyzdžiui, prezidento administracijos narys Nikola Savic, Belgrado parlamento nariai, Belgrado universiteto profesoriai.

Stebėti prezidento rinkimus kvietė Uspaskichą ir Justą Vincą Paleckį

2018 m. vykusius Rusijos prezidento rinkimus, kuriuos laimėjo V. Putinas, buvo pakviesti 8 europarlamentarai, taip pat daugybė politikų iš daugelio ES šalių, pavyzdžiui, Austrijos, Belgijos, Bulgarijos, Kipro, Čekijos, Suomijos, Graikijos, Italijos, Latvijos, Rumunijos.

Matyti, kad daugiausia kviesta Prancūzijos politikų, taip pat Bulgarijos politikų, kviesti ir keturi Belgijos politikai, atstovaujantys flamandus.

Kviesti 3 estai – politikai Olga Ivanova, Alisa Blintsova, OSCE organizacijos apžvalgininkas Sergejus Seredenko, 4 latviai – buvęs Rygos miesto tarybos narys Ruslanas Pankratovas, Europos studijų instituto prezidentas Aleksandrs Garonenko, politikas Normunds Grostins ir „Baltic Course“ vyr. redaktorė Olga Pavuka.

Tuo metu stebėti 2014 m. prezidento rinkimus kviesti tuometiniai Lietuvos europarlamentarai Justas Vincas Paleckis ir Viktoras Uspaskichas. Iš Latvijos – žmogaus teisių gynėjas Sergejus Vlagoveshchensky, žurnalistas, tuometinis Saeimos narė Nikolajs Kabanovs.

Be to, į šiuos rinkimus kviesti ir D. Britanijos politikos mokslų profesoriai Alanas Richaardsonas, Johnas Berrymanas, Lordų Rūmų Jamesas Douglas-Hamiltonas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.