Pasaulyje

2020.08.11 08:35

Skaitydama iš lapo Cichanouskaja kreipėsi į baltarusius: ragina nutraukti protestus

atnaujinta 16.24
Vaidotas Beniušis, BNS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, Benas Brunalas, ELTA2020.08.11 08:35

Baltarusijos opozicijos kandidatė prezidento rinkimuose Sviatlana Cichanouskaja atvyko į Lietuvą ir yra saugi, BNS antradienį sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Kiek vėliau paviešintas vaizdo įrašas, kurio kilmė nėra aiški, kuriame S. Cichanouskaja kreipėsi į baltarusius.

S. Cichanouskaja kreipimąsi įrašė spaudžiama teisėsaugos, sako bendražygiai

Kandidatė į Baltarusijos prezidentus Sviatlana Cichanouskaja antradienį paskelbtame vaizdo įraše paragino savo šalininkus nebesipriešinti milicijai ir nebeiti į gatves protestuoti.

Jos sąjungininkai tvirtina, kad kandidatė buvo „spaudžiama“ įrašyti šį kreipimąsi.

„Su dėkingumu ir šiluma kreipiuosi į visus piliečius, kurie mane palaikė visą šį laiką. Raginu jus būti išmintingus ir gerbti įstatymus. Nenoriu kraujo ir smurto, prašau jūsų nesipriešinti milicijai, nebeiti į aikštes, kad nesukeltumėte savo gyvybei pavojaus“, – sakė S. Cichanouskaja, kuri savo kreipimąsi skaitė, nepakeldama akių į kamerą.

Valstybinės naujienų agentūros BelTA paskelbtame vaizdo įraše matyti, kaip kambaryje ant juodos sofos priešais langą su užtrauktomis vertikaliomis žaliuzėmis sėdinti S. Cichanouskaja nuleidusi galvą skaito iš anksto parengtą kreipimąsi, kuriame ragina baltarusius „gerbti įstatymus“ ir neiti į gatves.

Kandidatė, tvirtinanti, jog sekmadienį vykusiuose rinkimuose įveikė ilgametį autoritarinį šalies lyderį Aliaksandrą Lukašenką, po dvi naktis vykusių protestuotojų ir milicijos susirėmimų paliko Baltarusiją ir atvyko į Lietuvą.

„Manome, kad šis vaizdo įrašas buvo padarytas spaudžiant teisėsaugai“, – žurnalistams sakė S. Cichanouskajos sąjungininkė Marija Kolesnikova.

„Asmuo, kuriam buvo grasinta ir kurio vyras yra kalėjime, gali padaryti bet kokį vaizdo įrašą“, – pridūrė ji.

Nėra aišku, kada padarytas vaizdo įrašas

Vaizdo įrašą, kuriame kalba S. Cichanouskaja, paskelbė Vyriausybę palaikantis Baltarusijos kanalas „Yellow Plums“, nenurodydamas jo šaltinio. Neaišku, kada ir kur buvo įrašytas šis vaizdo pranešimas. S. Cichanouskaja perskaitė jos tekstą iš lapo, nežiūrėdama į kamerą.

Vaizdo įraše A. Lukašenkos opozicijos varžovė kreipėsi į tautiečius, ragindama sustabdyti protestus šalies miestuose, skelbia „meduza“.

Cichanouskaja į baltarusius dėl protestų nutraukimo kreipėsi skaitydama iš lapo: manoma, tai darė priverstinai

„Aš, Sviatlana Cichanouskaja, dėkoju už dalyvavimą prezidento rinkimuose. Baltarusijos žmonės priėmė pasirinkimą. Su dėkingumu ir šiluma kreipiuosi į visus piliečius, kurie mane visą laiką palaikė. Baltarusiai! Aš raginu jus būti apdairiems ir gerbti įstatymus. Aš nenoriu kraujo ir smurto. Prašau neiti į konfrontaciją su policija, neiti į aikštes, kad nesukeltumėte pavojaus savo gyvybei. Rūpinkitės savimi ir artimaisiais“, – sakė S. Cichanouskaja.

„Tikriausiai pareigūnai rado kažką, kuo ją gali šantažuoti. Gal tai susiję su šeima, su jos vyru. Jie galėjo pažadėti nešaudyti į žmones“, – feisbuke rašo baltarusių žurnalistas Franakas Viačorka. S. Cichanouskajos vyras Siarhejus yra laikomas kalėjime, sulaikyti ir keli jos štabo darbuotojai.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius antradienį spaudos konferencijoje nurodė, kad vaizdo įrašai daryti ne Lietuvoje, o Baltarusijoje.

F. Viačorka primena, kad po 2010-ųjų prezidento rinkimų, Baltarusijos opozicijos kandidatai buvo priversti viešai prašyti A. Lukašenkos malonės, dėl KGB spaudimo.

L. Linkevičius: Cichanouskaja neturėjo kitos galimybės, kaip tik išvykti iš Baltarusijos

Užsienio žiniasklaidos priemonėms ministras taip pat patvirtino manantis, kad politikė neketino palikti Baltarusijos, tačiau esą nematė kitos išeities.

„Dabar ji Lietuvoje, ilsisi, matysime, kokie bus tolesni jos planai ir ketinimai. Galiu tik pasakyti, kad ji yra saugi ir kad ji Lietuvoje“, – britų dienraščiui „The Guardian“ sakė L. Linkevičius.

Paklaustas, ar S. Cichanouskaja pabėgo iš Baltarusijos, ar buvo išvežta, ministras teigė: „Manau, ji neketino išvykti iš Baltarusijos, tačiau tai buvo vienintelė jos galimybė.“

Tuo tarpu S. Cichanouskajos šalininkė Veronika Cepkalo leidiniui tvirtino taip pat pabėgusi iš Baltarusijos, nes saugumo tarnybos esą ketino ją sulaikyti.

Savo ruožtu S. Cichanouskajos atstovė Volha Kavalkova antradienį teigė, kad S. Cichanouskają iš šalies išvežė Baltarusijos saugumo tarnybos, skelbia „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE/RL).

„Sviatlana neturi kito pasirinkimo. Svarbiausia, kad ji laisva ir gyva. Ji išvažiavo kartu su savo rinkimų kampanijos vadove Marija Maroz, tačiau dalis Sviatlanos komandos ir toliau laikomi įkaitais čia, Baltarusijoje“, – RFE/RL sakė V. Kavalkova.

Pasak jos, S. Cichanouskajos komanda surengs „skubias konsultacijas“ vėliau antradienį, tačiau dabar pagrindinis komandos tikslas esą yra apsaugoti baltarusių pasirinkimą rinkimuose ir sustabdyti smurtą ir kraujo praliejimą gatvėse.

„Priėmiau sunkų sprendimą“

Savo sprendimą apie 12 val. pakomentavo ir pati S. Cichanouskaja. Anot jos, ji pati nusprendė palikti šalį.

„Žinote, aš manau, kad visa ši kampanija mane labai užgrūdino ir suteikė tiek jėgų, kad galėjau ištverti. Bet turbūt likau ta silpna moteris, kokia buvau iš pradžių. Aš pati priėmiau labai sunkų sprendimą ir jį priėmiau absoliučiai savarankiškai: nei draugai, nei artimieji, nei būstinė, nei Siarhejus jokiu būdu negalėjo jo tiesiog paveikti.

Ir aš žinau, kad daugelis mane supras, daug kas mane smerks, o daugelis manęs nekęs. Be, žinote, neduok Dieve susidurti su tokiu pasirinkimu, su kuriuo susidūriau aš. Todėl, žmonės, rūpinkitės savimi, prašau, – nė viena gyvybė neverta to, kas vyksta dabar. Vaikai yra svarbiausias dalykas mūsų gyvenime“, – pakomentavo S. Cichanouskaja.

Cichanouskaja pakomentavo pasirinkimą išvykti į Lietuvą: priėmiau labai sunkų sprendimą

Šis komentaras baltarusių politikos apžvalgininką ir žurnalistą Franaką Viačorką privertė svarstyti galimas tikrąsias išvykimo priežastis.

„Tikriausiai pareigūnai rado kažką, kuo ją gali šantažuoti. Gal tai susiję su šeima, su jos vyru. Jie galėjo pažadėti nešaudyti į žmones“, – feisbuke rašo F. Viačorka. S. Cichanouskajos vyras Siarhejus yra laikomas kalėjime, sulaikyti ir keli jos štabo darbuotojai.

F. Viačorka primena, kad po 2010-ųjų prezidento rinkimų, Baltarusijos opozicijos kandidatai buvo priversti viešai prašyti A. Lukašenkos malonės, dėl KGB spaudimo.

„Pareigūnai pasiekė savo pirminį tikslą – atskyrė protestuotojus nuo Cichanouskajos. Nors ji niekad nekvietė eiti į gatves, dauguma ėjo pirmiausiai paremti ją. O kai ji Lietuvoje – tai gali sukurti demobilizacijos efektą ir sumažinti pasipriešinimo mastą“, – prognozuoja apžvalgininkas.

Prezidentūra: su S. Cichanouskaja palaikome nuolatinį ryšį

Prezidentūra su pagrindine Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos oponente rinkimuose Sviatlana Cichanouskaja palaiko nuolatinį ryšį, Eltą informavo šalies vadovo Gitano Nausėdos atstovas spaudai Antanas Bubnelis. Jo teigimu, prezidentas apie S. Cichanouskajos atvykimą į Lietuvą buvo informuotas antradienį.

„Prezidentūra šiuo metu palaiko nuolatinį ryšį su į Lietuvą atvykusia Sviatlana Cichanouskaja. Ji šiuo metu ilsisi. Prezidentas buvo informuotas apie S. Cichanouskajos atvykimą į Lietuvą antradienį“, – Eltai teigė A. Bubnelis.

Nerami naktis

L. Linkevičius vėliau LRT TELEVIZIJAI pripažino, kad praėjusi naktis, kai nepavyko susisiekti su S. Cichanouskaja, buvo nerami.

„Ji atvyko į Lietuvą ir šiuo metu yra saugi“, – BNS sakė ministras.

„Patvirtinsiu, kad tai (atvykimas į Lietuvą – LRT) įvyko naktį. Taip, ji (S. Cichanouskaja – LRT) yra Lietuvoje. Tai yra svarbiausia informacija. Naktis tikrai buvo įtempta, ji buvo labai ilgą laiką sulaikyta, gal apie 7 valandas. Nebuvo žinomos sulaikymo aplinkybės nei sulaikymo vieta“, – LRT TELEVIZIJAI sakė ministras.

Linkevičius apie Cichanouskajos atvykimą į Lietuvą: kai keletą valandų negalėjau su ja susisiekti, prasidėjo paieška

Ministras tikino, kad kol kas daugiau informacijos pateikti negali.

„Grėsmė buvo. Kai pamėginau susisiekti keletą valandų nesėkmingai, prasidėjo jos paieška. Visą naktį buvo daug komunikavimo, visi rūpinosi. Šiuo momentu ji saugioje šalyje, tai, matyt, svarbiausia, o kitkas paaiškės vėliau“, – sakė L. Linkevičius.

S. Cichanouskajos bendražygė Olga Kovalnikova pranešė, kad ją iš šalies išvežė Baltarusijos valdžia. Jos išvykimas leido išlaisvinti prieš rinkimus sulaikytą jos štabo vadovę Mariją Moroz, kuri šalį paliko kartu su S. Cichanouskaja, skelbia tut.by. M. Moroz prieš rinkimus buvo sulaikyta išėjusi iš Lietuvos ambasados Minske.

„Sviatlana neturėjo pasirinkimo. Svarbu, kad ji laisvėje ir gyva. Ji išvyko kartu su Marija Moroz. Tačiau dalis Sviatlanos komandos ir toliau laikomi įkaitais“, – „tut.by“ sakė O. Kovalnikova.

Šią žinią skelbia ir naujienų agentūra AFP.

S. Cichanouskaja pirmadienį atsisakė pripažinti Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos pergalę prezidento rinkimuose. Ji paskelbė laikanti save rinkimų nugalėtoja ir paragino jį perduoti valdžią. Baltarusijoje kelias naktis vyko protesto akcijos prieš rinkimų rezultatų klastojimą.

Anglų kalbos mokytojos kvalifikaciją turinti 37 metų S. Cichanouskaja prezidento rinkimuose nusprendė balotiruotis, kai buvo areštuotas jos vyras populiarus tinklaraštininkas Siarhejus Cichanouskis. Pergalės atveju ji žadėjo surengti naujus laisvus rinkimus.

Pastarąją savaitę taip pat buvo areštuota nemažai jos štabo narių.

Žinios. Baltarusijoje toliau kyla įtampa: po nakties protestų – visuotinis streikas

Antradienį vėlai naktį žiniasklaida pranešė, kad opozicijos kandidatė S. Cichanouskaja laikoma prieš jos valią Centrinių rinkimų komisijos (CRK) pastate, Minske. Tačiau CRK teigė, kad S. Cichanouskaja pastatą paliko, galiausiai su ja susisiekė ir jos štabas.

Baltarusijos žiniasklaida trečiadienio naktį pranešė apie pirmąją auką per masinius protestus šalyje, taip pat apie sužeistuosius per demonstrantų susirėmimus su specialiųjų pajėgų pareigūnais Minske.

Anot žiniasklaidos, demonstracijos vyko 30 šalies vietų. Baltarusija gyvuoja protesto nuotaikomis, nors žmonių nepasitenkinimą prezidento rinkimų klastojimu A. Lukašenkos jėgos struktūros ir bando užgniaužti brutaliomis priemonėmis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.