Pasaulyje

2020.06.05 17:42

Vilniuje palaikymo JAV protestams eitynes surengę aktyvistai: mūsų žinutę išgirs ir Amerikoje

atnaujinta 18.47
Julija Šakytė, LRT.lt2020.06.05 17:42

„Black Lives Matter“, „Black Lives Matter“, „Black Lives Matter“! Taip skandavo prie Katedros susirinkusi tūkstantinė minia Vilniuje. Planuota, kad į palaikymo akciją susirinks iki 100 žmonių, tačiau penktadienio vakarą palaikymą protestams JAV susirinko išreikšti kur kas daugiau.

„Nesuprantu, kodėl tiek daug žmonių susirinko. Nes nežinojau, kiek žmonių reaguos į „Black Lives Matter“ judėjimą. Mačiau labai daug negatyvių komentarų, todėl nežinojau, kiek žmonių ateis ir palaikys“, – sako pagrindinė palaikymo akcijos organizatorė Marija Gevorkjan.

Iš pradžių Marija viską organizavo viena, tačiau plečiantis norinčių prisidėti prie šio judėjimo žmonių ratui, teko prašyti ne tik pagalbos, bet ir savivaldybės leidimo rengti šį susibūrimą. Ji pasakoja turinti daug draugų juodaodžių amerikiečių, kurie kiekvieną dieną susiduria su rasistiniais komentarais.

Vilniuje susirinko JAV protestuotojus palaikantys žmonės: turime padėti įveikti šią neteisybę

„Tada supratau, kad noriu tai padaryti“, – sako ji. Marija tikina, kad jų balsai bus išgirsti, nes jaunoji karta – visiškai kitokia, kuri kalba apie problemas, netyli.

„Aš manau, kad esame jauni ir galime kalbėti apie tai. Paaugliai galvoja visiškai kitaip ir tai labai svarbu, kad jie girdi šią žinutę ir jie ją palaiko. Todėl, manau, kad mūsų balsas bus išgirstas net ir Jungtinėse Valstijose.

Aš studijavau Amerikoje, todėl turiu daug draugų ten, kurie labai mane palaiko ir didžiuojasi manimi, kad aš tai darau dėl jų taip toli nuo Amerikos ir aš kovoju su rasizmu“, – sako ji.

Penktadienį Vilniuje surengtas susibūrimas, siekiant palaikyti „Black Lives Matter“ judėjimą bei išreišti užuojautą ne tik juodaodžio amerikiečio George`o Floydo šeimai, bet ir atkreipti dėmesį į rasizmo problemą šalyje ir už jos ribų.

„Aš manau, kad mes negalime tiesiog žiūrėti ir gyventi, kai kiti žmonės yra žudomi tik todėl, kad jie tokie yra. Tai neteisinga ir jeigu mes būtume jų vietoje, jaustumėmės lygiai taip pat. Dėl to turime juos palaikyti“, – LRT.lt sakė viena protestuotoja.

„Mes atvykome iš Kauno į Vilnių, kad palaikytume „Black Lives Matter“, ypač po to, kai matėme tiek daug vaizdo įrašų internete, kas vyksta pasaulyje. Reikia išspręsti rasizmo problemą, mes turime atnešti pokyčius ir tikiuosi, kad artimiausiu metu jų sulauksime“, – sakė vienas studentas iš užsienio, taip pat nesitikėjęs tokio didelio dalyvių skaičiaus.

Skanduojančius eitynių dayvius, einančius nuo Katedros aikštės, prie JAV ambasados pasitiko ir kita pusė, pasisakinti prieš tokio pobūždio akcijas.

„Lietuva, Lietuva“ – skandavo jie, grojant Eurikos Masytes dainai „Laisvė“.

Vienas iš dalyvių mėgino atimti vieną iš plakatų, ant kurių buvo užrasyta „Stop Sorošo teroristai“, „Antifa“ ir panašūs užrasai. Į konfliktą tarp pusių teko įsikišti ir policijai. Vaikinai buvo išskirti.

Lietuvos žmogaus teisių centro komunikacijos vadovė Jūratė Juškatė LRT.lt sakė, kad žmonėms nebepakanka vien tik kalbėjimo ir pažadų, atvirkščiai – šiandien jie reikalauja konkrečių sprendimų, mažinančių struktūrinę diskriminaciją.

„Viena vertus, rasinės įvairovės prasme, Lietuva nėra įvairi, baltaodžiai neabejotinai dominuoja mūsų visuomenėje. Kita vertus, jeigu stebėsime visuomenės nuomonės apklausas, vykstančias metai iš metų, jos rodo, kad tos grupės, kurios galbūt yra priskiriamos „kitoms“ rasėms, – romai, migrantai – mūsų visuomenėje nėra laukiami. Tai rodo, kad problema egzistuoja“, – sakė J. Juškaitė.

„Black Lives Matter“, „Black Lives Matter“, „Black Lives Matter“! Besikalbant su specialiste Katedros aikštėje toliau skandavo susirinkęs jaunimas. J. Juškaitė sako besidžiaugianti tokia didele minia. Tai parodo, anot jos, kad Nepriklausomybės karta užaugo, kad ji turi savo poziciją ir jai svarbios žmogaus teisės.

„Lietuvos ateitis gali būti visai šviesi“, – sakė ji LRT.lt vaizdo transliacijoje.

LRT.lt trumpai primena, kad kad jau 10 dienų Jungtinėse Valstijose vyksta masiniai protestai ir neramumai, kuriuos išprovokavo 46-erių juodaodžio G. Floydo mirtis gegužės 25 dieną, policininkui Mineapolio gatvėje kelias minutes keliu spaudus jam kaklą.

Nepriklausomas tyrimas atskleidė, kad amerikiečio mirtis buvo nužudymas. Visiems keturiems Mineapolio policijos pareigūnams, susijusiems su G. Floydo mirtimi, pateikti kaltinimai.

Protestų banga persirito per Atlantą. Jau kelios dienos iš eilės mitingai vyksta Jungtinėje Karalystėje, taip pat protestutojams Amerikoje palaikymo akcijos surengtos Vienoje, Varšuvoje, Barselonoje, kitose šalyse. Šiandien palaikymo akcija buvo ir Vilniuje.