Pasaulyje

2020.04.05 17:31

Koronavirusas Italijoje: tikėtina, kad namie mirė antra tiek žmonių, kiek fiksuota oficialioje statistikoje

Europoje koronaviruso aukų skaičiui viršijus 45-is tūkstančius, kai kurios šalys, kurias pandemija ištiko pirmiausiai, jau sako matančios šviesą tunelio gale. Vokietija, Belgija ir Austrija praneša, kad mažėja naujų atvejų, Italijoje mažėja pacientų reanimacijoje. Ispanijoje trečią dieną mažėja mirčių. Bet pareigūnai perspėja neskubėti švelninti karantino suvaržymų. Tik dabar ima aiškėti ir tikrasis mirčių mastas – gali būti, kad namie mirė antra tiek žmonių, kiek fiksuota oficialioje statistikoje.

Pervargusios slaugės Madrido priemiesčio ligoninėje jau turi laiko kavai. Jos patiria tai, ką minėjo ir vyriausybės vadovas: naujų pacientų į reanimaciją atvežama mažiau. Mirčių Ispanijoje mažiausiai per 10 dienų.

Gyvybės geso viena po kitos Kremonos ligoninės reanimacijos palatoje. Tai, kas dabar daugeliui atrodo vilties ženklas, bet kuriuo kitu metu atrodytų kaip didžiausias košmaras - daugiau kaip 600-ai mirčių per dieną. Bet Italijoje dabar tai mažiausias skaičius per beveik dvi savaites - ir, pasak pareigūnų, ženklas, kad karantino suvaržymai veikia.

„Bet turime vengti įsivaizdavimo, kad laimime, kad priešą įspraudėme į kampą, kad esame ties pergalės slenksčiu. Skaičiai rodo, kad tik pradedame valdyti mastą - ne daugiau, ir ne mažiau. Nemanykime, kad jau laikas keisti, ar, jei norite, grįžti prie įprasto elgesio. Tai lems ne įspūdžiai ir ne kalendorius“, – tvirtina Italijos kovos su koronavirusu komisaras Domenicas Arcuris.

Bet tik dabar ima aiškėti, kad ligoninėse mirė mažuma. Laidojimo biurai daugiau kaip pusę kūnų pasiėmė iš namų. Pas daugelį susirgusių senolių poliklinikų gydytojai išvis nevyko, patys susirgę, užtvindyti šimtų skambučių per dieną ar neturėdami apsaugos priemonių. Arba atvyko per vėlai. Susirgusiųjų į ligonines nenorėjo išleisti ir artimieji.

„Jie nebenorėjo skaudintis, kad negalės būti šalia mylimųjų paskutinėmis jų dienomis, taigi verčiau jau laikydavo juos namie, kad padėtų ir rūpintųsi šią skaudžią akimirką“, – kalbėjo slaugė Maura Zucchelli.

Prancūzija irgi pripažįsta tik dabar gaunanti žinias iš slaugos institucijų - trečdalis mirčių ten. Rytinėje dalyje, kur protrūkis didžiausias, laidojimo biurai vežioja po du kūnus karste.

„Vis daugiau institucijų pranešinėja aktyviai, dėkoju joms, tai padeda geriau suprasti mirčių mastą“, – aiškino Prancūzijos vyriausiasis sveikatos pareigūnas Jerome‘as Salomonas.

Senelių namuose Škotijoje per savaitę mirė trylika žmonių. Niekas netikrino nuo ko, bet slaugės įtaria koronavirusą.

Karalienė šį vakarą skelbs itin retą kreipimąsi su padrąsinimu rodyti britams būdingą ryžtą, bet šalis ne visad laikosi karantino, ir ministras negali pasakyti, kada jis švelnės.

„Na, pirmiau užsikrėtimų kreivę reikia pasukti žemyn. Šiek tiek pažangos matome, bet taip dar nėra“, – kalbėjo Jungtinės Karalystės sveikatos sekretorius Mattas Hancockas.

Austrija viena iš šalių, kur virusas pradėjo plisti anksčiausiai Europoje, jau skelbia apie tvirtą stabilizaciją. Bet, kad vyresniems žmonėms nereikėtų eiti iš namų, jiems maisto tiekimą užtikrina ir Vienos karietų važnyčiotojai - net kai turistų nėra, arkliai turi dirbti. Po pustrečio šimto maisto siuntų kasdien nemokamai parengia vienas iš prabangių Austrijos sostinės viešbučių.