Pasaulyje

2020.03.04 16:24

Eurokomisaras Sinkevičius džiaugiasi nauju ES klimato apsaugos įstatymu: nebeturėtų likti abejonių

Europos Komisija trečiadienį priėmė klimato apsaugos įstatymą. Jame įtvirtinta, kad Bendrija iki 2050 metų turi tapti neutralia klimatui, tviteryje pranešė už sanglaudos politiką ir reformas atsakinga komisarė Elisa Ferreira, informuoja agentūra „Reuters“.

„Europos Komisija kartu su europiečiais šiandien įrodė, kad klimato neutralumo atžvilgiu yra nusiteikusi labai rimtai! Komisarų kolegija ką tik priėmė svarbiausią Europos žaliojo kurso dokumentą – Klimato įstatymą. Jei ir buvo galvojančių, kad Europa greitai pamirš siekį tapti pirmuoju klimatui neutraliu žemynu, kad naujos Europos Komisijos idėjos yra ne ambicija, o tik „žaliai paspalvinta“ politinė komunikacija, šiandien jų turėtų nebelikti“, – feisbuke džiaugėsi ir Aplinkos apsaugos eurokomisaras Virginijus Sinkevičius.

Įstatymo projekte numatyta, kad ES sugriežtins savo tikslus 2030 metams. Šiuo metu tikslas yra šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją sumažinti 40 proc., lyginant su 1990-aisiais. Tačiau Komisija nori nuodugniai apsvarstyti 50-55 proc. tikslą. Europos Komisija Ursula von der Leyen tai pasiūlė jau pristatydama savo „žaliąjį kursą“.

Anot projekto, nuo 2030 metų Komisija kas penkerius metus peržiūrės savo tikslus ir sieks, kad ES 2050 metais taptų neutrali klimatui. Projektui dar turi pritarti Europos Parlamentas bei šalys narės.

Švedijos klimato aktyvistė Greta Thunberg sukritikavo klimato įstatymą, pavadindama jį „kapituliacija“ prieš globalaus šilimo iššūkį. Planas dėl klimatui neutralios Europos iki 2050-ųjų yra tik menamas sprendimas, rašė G. Thunberg kartu su kitais aktyvistais atvirame laiške Europos Komisijai. Iš tikrųjų esą būtina nedelsiant imtis veiksmų.

„Europos Sąjunga nėra tik apie diskusiją ir dialogą. Tai ir apie darbus, pateisinančius europiečių lūkesčius. Greta, neabejotinai, ryškiausia žaliojo pokyčio įkvėpėja. Tačiau pokyčio nori milijonai europiečių: nuo jaunimo, kurie turės gyventi besikeičiančio klimato planetoje, iki senjorų, kurie viliasi palikti švaresnę planetą ateities kartoms. Europos Komisija ne tik juos girdi, bet ir yra kartu su jais“, – rašė V. Sinkevičius.

Klimato įstatymas, kuris paremtas ne griežtai moksliniais įrodymais ir teisinga interesų pusiausvyra tarp vargšų ir turtingųjų pasaulyje, kenkia labiau nei padeda, sakoma atvirame laiške. Labai svarbu, kad, norint sustabdyti klimato šilimą iki 1,5 laipsnio, pasaulyje į atmosferą patektų ne daugiau kaip 340 gigatonų anglies dioksido – tai globalus CO2 biudžetas. Jei viskas vyks kaip dabar, to, anot aktyvistų, pakaks tik aštuoneriems metams. Todėl būtina nedelsiant imtis drastiškų atsakomųjų priemonių.