Pasaulyje

2020.03.04 15:35

Greta Thunberg: jūsų vaikai pranešė, kad dega namai, bet jūs net nepaskambinote ugniagesiams

Domantė Platūkytė, LRT.lt iš Briuselio2020.03.04 15:35

„Kai jūsų vaikai pranešė, kad dega namai, jūs išėjote į lauką, pauostėte orą ir pasakėte, kad namai tikrai dega, o perspėjimas apie pavojų tikras. Tada vėl grįžote į namus, pavalgėte vakarienę, pažiūrėjote televiziją ir nuėjote miegoti. Net nepaskambinote ugniagesiams“, – klimato kaitą su degančiu namu trečiadienį Europos Parlamente lygino aktyvistė Greta Thunberg.

Trečiadienį Europos Parlamento Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komitete lankosi Švedų kovos su klimato kaita aktyvistė Greta Thunberg. Šis susitikimas – pirmoji reakcija po to, kai kiek anksčiau buvo priimtas Europos Komisijos pasiūlymas dėl ES klimato įstatymo, kuriuo siekiama iki 2050 metų Europą paversti pirmuoju anglies atžvilgiu neutraliu žemynu.

Kai dega namai, nelaukite

„Tam, kad išreikštumėme protestą dėl jūsų neveikimo, paaukojome daugiau nei 100 penktadienių. Rugsėjo mėnesį apie 7,5 milijono žmonių visame pasaulyje išėjo į gatves, reikalaudami, kad jūs susivienytume, remtumėtės mokslu ir užtikrintumėte mūsų saugią ateitį, imtumėtės veiksmų“, – į europarlamentus kreipėsi G. Thunberg.

Kovos su klimato kaita aktyvistė priminė, kad 2019 lapkričio mėnesį Europos Parlamentas paskelbė, jog gyvename aplinkosaugos ir klimato krizės laikais, bei žadėjo, kad Europos Sąjunga bus lyderė, kovojant su klimato kaita.

„Tačiau kai jūsų vaikai pranešė, kad dega namai, jūs išėjote į lauką, pauostėte orą ir pasakėte, kad namai tikrai dega, o perspėjimas apie pavojų tikras. Tada vėl grįžote į namus, pavalgėte vakarienę, pažiūrėjote televiziją ir nuėjote miegoti. Net nepaskambinote ugniagesiams. Apgailestauju, tačiau tai visiškai nelogiška. Kai jūsų namai dega, nelaukite dar kelerių metų, kad pradėtumėte jį gesinti“, – kalbėjo G. Thunberg.

Vis dėlto, apgailestavo aktyvistė, šiandien Europos Komisija siūlo laukti, o kovai su CO2 skiriama nepakankamai lėšų. Anot G. Thunberg, taip buvo atsisakyta savo pažadų daryti bet ką, kad sukurtumėme saugią aplinką savo vaikams.

Nebėra laiko

Nors teigiama, kad imamasi rimtų žingsnių, taip nėra – nevykdoma informacijos kampanija, niekas nesiima veiksmų, nesprendžia šios krizės, piktinosi kovos su klimato kaita aktyvistė. Pasak jos, daugybė žmonių yra pasirengę daryti viską, kad galėtų pagelbėti, tačiau stinga žinių, lyderystės, o svarbiausia – nebėra laiko.

„Kovai su CO2 skirtas biudžetas tirpsta, visi veiksmai, skirti kovai su klimato kaita bus neveiksmingi, jei neapims tinkamų veiksmų. (...) Bandote kurti politiką ir priimate sprendimus ignoruodami informaciją.

Jūs apsimetate, kad jei nekreipsite dėmesio į mokslininkų komentarus, vis tiek išgelbėsite pasaulį, apsimetate, kad įstatymas, kurio niekas nesilaiko, vis vien yra įstatymas. Sakote, kad esate lyderiai klimato srityje, tačiau toliau kuriate infrastruktūrą, kuri skirta iškastiniam kurui“, – imtis veiksmų ragino Thunberg.

Aktyvistė tvirtino, kad vien tušti žodžiai nepadės, o jokie politiniai susitarimai nebus tinkama priemonė spręsti klimato kaitos problemą, jei ir toliau bus ignoruojamas kovai su CO2 skirtas biudžetas. Tokio biudžeto reikia ne 2060-iesiems ar 2050-iesiems, visų pirma jo reikia 2020-iesiems ir ateinantiems metams, pabrėžė G. Thunberg.

Ragina imtis lyderystės

„Turime keisti visuomenę. Tai nemaloni tiesa, nuo kurios negalite pasislėpti, kad ir kaip to norėtumėte, kad ir kaip smarkiai stengtumėtės tai padaryti. Kuo labiau bėgsite nuo tiesos, tuo didesnę išdavystę tai reikš jūsų vaikams. ES turi būti lyderė šioje srityje – jums tenka moralinė prievolė imtis to vaidmens.

Jums atsiveria unikalios ekonominės ir politinės galimybės tapti pasaulio lyderiais. Jūs patys pareiškėte, kad gyvename klimato ir aplinkosaugos krizės laikais, sakėte, kad iškilo egzistencinė išlikimo grėsmė, o dabar turite parodyti, kad iš tiesų tuo tikite. Mūsų netenkins niekas kitas, o tik mokslu paremtas kelias, kuris užtikrina geriausią šansą užtikrinti geriausias galimybes išgyventi. Visa kita prilygsta pasidavimui“, – sakė aktyvistė.

Ji pabrėžė, kad gamta nesideri, todėl negalime sudaryti sandorių su fizika: „Mes neleisime jums pasiduoti dėl mūsų ateities“.

LRT.lt žurnalisto kelionės ir apgyvendinimo išlaidas finansavo Europos Parlamentas. Tai neturi įtakos pranešimo turiniui.