Pasaulyje

2020.02.04 15:32

Medikas anksti bandė perspėti apie koronavirusą – pats užsikrėtė, o Kinijos valdžia jį nubaudė

LRT.lt2020.02.04 15:32

Gruodžio 30-ąją Kinijos Uhano miesto medikas savo draugams alumnams „WeChat“ programėlėje atsiuntė žinutę, kad 7 pacientams iš vietos žuvų turgaus buvo diagnozuotas SARS primenantis kvėpavimo takų virusas ir jie uždaryti į karantiną ligoninėje, rašo CNN.

Li Wenliangas aiškino, jog iš jo matytų tyrimų rezultatų yra aišku, jog ši liga yra koronavirusas, giminingas anksčiau Kinijoje siautusiam SARS kvėpavimo takų virusui. 2003 m. Kinijos valdžia slėpė šio viruso protrūkį.

„Tik norėjau priminti universiteto kolegoms būti atsargiems“, – teigia Li Wenliangas.

Jis perdavė žinutę susirašinėjimo programėle, kad draugai galėtų apsaugoti savo artimuosius. Tačiau netrukus Kinijos internete ėmė plisti nuotraukos su jo pasiųstu perspėjimu, kuriose nebuvo užtušuotas mediko vardas. Tada jis teigia supratęs veikiausiai būsiąs naubaustas.

Netrukus Uhano policija apkaltino Li Wengliangą skleidžiant gandus ir yra vienas iš kelių policijos kaltinamų medikų, kurie bandė įspėti apie viruso protrūkį jo pradžioje, rašo CNN. Sausio 1-ąją Uhano policija pranešė apie „teisinius veiksmus“ prieš 8 žmonės, kurie esą internete skleidė gandus apie virusą.

Dabar šiam medikui nustatytas užsikrėtimas koronavirusu ir jis yra paguldytas į intensyvios terapijos palatą. Ši diagnozė prisidėjo prie masinio kinų pasipiktinimo cenzūros veiksmais, siekiant nuslėpti informaciją apie virusą.

Neleido skleisti informacijos

Anot CNN, tą pačią dieną, kai Li Wengliangas pranešė apie diagnozes, Uhano sveikatos komisija informavo medicinos institucijas apie „nežinoma pneumonija“ užsikrėtusius pacientus.

„Bet kokioms organizacijoms ar individams draudžiama be leidimo atskleisti gydymo informaciją“, – tada perspėjo komisija.

Kitą dieną Li Wengliangas turėjo pasiaiškinti savo ligoninės vadovams, iš kur sužinojo apie pacientų bylas. Po to Uhano miestas paskelbė apie virusą ir perspėjo Pasaulio sveikatos organizaciją (PSO), rašo CNN.

Sausio 3-iąją medikas buvo iškviestas į policiją, kur gavo papeikimą už „gandų skleidimą internete“ ir „ryškų socialinės tvarkos sutrikdymą“ savo siųstomis žinutėmis.

Medikas turėjo pasirašyti aktą, kurį matė CNN, pripažindamas savo netinkamą elgesį ir pasižadėdamas susilaikyti nuo „neteisėtų veiksmų“. Vyras baiminosi suėmimo, bet po valandos policija jį paleido į laisvę.

Tada oftalmologas Li Wengliangas grįžo į darbą: „Negalėjau nieko padaryti. (Viskas) turi atitikti oficialiąją liniją.“

Sausio 10-ąją jis pats to nežinodamas gydė koronavirusu užsikrėtusį pacientą, netrukus pradėjo kosėti ir karščiuoti. Jo būklė ėmė staigiai blogėti, todėl medikas buvo paguldytas į intensyvios terapijos palatą, kur jo gyvybę palaiko dirbtinio kvėpavimo įranga.

Slėpė užsikrėtimus?

Sausio viduryje Kinijos valdžia vis dar nebuvo pripažinusi, kad virusu užsikrėsti galima nuo kito žmogaus. Sausio 31-ąją Li Wengliangas socialiniame tinkle „Weibo“ svarstė, kodėl pareigūnai vis dar negali pripažinti, kad užsikrečiama ir nuo kitų žmonių.

Tada staiga išaugo patvirtintų užsikrėtimų skaičius. Sausio 20-ąją Kinijos prezidentas Xi Jinpingas viešai paragino pažaboti viruso plitimą, rašo CNN.

Tik tada Kinijos valstybinė televizija CCTV paskelbė, jog virusas perduodamas ir tarp žmonių. Po trijų dienų Uhanas buvo izoliuotas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.