Nuomonės

2019.03.04 16:07

Aurelijus Katkevičius. Didžiausias politikų melas

Aurelijus Katkevičius 2019.03.04 16:07

Sveiki, rinkimai baigėsi, ir dabar jau ketverius metus gyvensime taip, kaip patys ir pasirinkome. Taip taip, mes visi kartu pasirinkome – ir tas mūsų nemylimas kaimynas, ir teta, ir tas tipas iš gretimo kiemo, kur vis pasiskina obuolių nuo mūsų obels, nes šakos beveik perlipo jo pusėn.

Jau netrukus politikai iš partijų ir politikai ne iš partijų, kažkodėl atkakliai bandantys apsimesti ne politikais, sužinos savo tikruosius reitingus.

Kampanijos metu manęs kartais klausė, koks didžiausias kandidatuojančių į įvairiais renkamas vietas politikų melas. Na, tai gal ir ne visai melas, bet rimta apgavystė tai jau tikrai. Turiu galvoje sakinį „aš ne politikas“. Aha, kaipgi, tu, ūkininkas, ir tiesiog eini visko sutvarkyti – to, ko pats iki šiol netvarkei arba ko kiti iki tavęs nesutvarkė.

Nežinau, kada ir ar ta lietuvių rinkėjų meilė „tiesiog ūkininkams“ aprims, kada bus suvokta, kad kiekvienas, kam nors atstovaujantis, iš karto pagal apibrėžimą yra politikas. Tu esi politikas tą pačią akimirką, kai kiti atiduoda savo pasitikėjimą tau – nuo pat klasės seniūno pareigų (nežinau, ar darželiuose būna grupių seniūnai?) iki pat laidotuvių, kai tau atiduoda jau nebe pasitikėjimą, tik pagarbą, ir organizuoji jas jau nebe tu.

Nes pasakymas „aš ne politikas“ reiškia, kad tu ketini tvarkyti ūkį ir neketini su niekuo kalbėtis ir tartis – na, ir tai galbūt sąžininga. Sąžininga iš karto pranešti tave renkantiems ir tavimi pasitikintiems žmonėms, kad jie bus paskutiniai, kurių nuomonė tave gali dominti. Kad jie tau vienodai rodo. Nes pranešimas „aš esu ne politikas“ kaip tik tai iš tikrųjų ir reiškia – „jūsų nuomonė man vienodai rodo“. Labai norėčiau, kad kada nors Lietuvos piliečiai, Lietuvos rinkėjai tai bent pradėtų suvokti. Politikas yra tas, kuris klausosi. Ne politikas – tas, kuris nesiklauso. Skausmingas paradoksas, atvedęs į dabartinę padėtį, yra tas, kad tie, kuriuos iki šiol vadinome politikais elgėsi taip lyg tokias nebūtų. Elgėsi lyg vaikų darželio prievaizdai, bet ne pašnekesio moderatoriai. 

Rinkimų kampanijos metu man ir iš kandidatų į merus ne kartą teko girdėti atodūsius „čia pristigo komunikacijos“, „čia reikėjo daugiau komunikuoti“. Svetimžodis dažnai ne paaiškina, o paslepia problemą. Taip, tiesiog kalbėtis reikia. Visą laiką reikia kalbėtis. Visa politika yra kalbėjimasis – sužinoti, ką žmonės galvoja, kaip ką vertina, bandyti suderinti skirtingų žmonių skirtingas nuomones, rasti didžiajai daliai žmonių priimtiną sprendimą, neskriaudžiantį ir nežeidžiantį nė vienos iš mažųjų dalių.

Ir panašu, kad agoros, forumo, miesto aikštės, kurioje piliečiai susirenka aptarti savo bendruomenės reikalų, ilgesys pamažu ateina. Stovintys vietiniuose debatuose po porą valandų žiūrovai – ir ne tik žiūrovai, bet ir aktyvūs klausinėtojai – tai liudytų.

Viename kaimelyje Molėtų rajone pagyvenusi smulkutė moteriškė sako: „Mes nesuveinam.“ „Nesuveina“ ir nesikalba ji su savo sesers vaikais. „Kodėl?“ – klausiu. „Teismuojamės“, – paaiškina man. Teismuojasi jie dėl metro. Metro sklypo, kurio kraštinė du šimtai metrų. „Anys ty matininkės ribą nukėlė“, – patikslina. Per tą metrą. Va dėl tos dviejų šimtų kvadratinių metrų dešros ir nesikalba gana artimi giminės. Ir „teismuojasi“. Dviejų šimtų kvadratinių metrų dešroje, kuri eina per atvašynus, alksniais apžėlusius kalnelius ir pelkes, nieko nedirbsi, javų nei kokių šakniavaisių nepriauginsi, gyvulių irgi per daug nepriganysi, o ir kur kaime dabar tie gyvuliai. Bet žmonės „teismuojasi“ ne pirmą dešimtmetį. Žmonės nesikalba.

Va ir galvoji – ar tas negebėjimas kalbėtis ir tartis, viršininko, globėjo ir ginčų sprendėjo ieškojimas yra tokia jau labai esminė mūsų, lietuvių, identiteto dalis, ar vis dėlto kažkokiais būdais po Abiejų Tautų Respublikos padalijimo mūmyse iš šalies svetimų įdaigintas.

Žurnalisto, „Verslo klasės“ vyr. redaktoriaus Aurelijaus Katkevičiaus komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.