Nuomonės

2019.02.07 14:35

Aurelijus Katkevičius. Karingai neraštingi ir kaip su jais gyventi

2019.02.07 14:35

Karingo neraštingumo terminas, paleistas į gyvenimą prezidentės ne taip seniai, panašu, kiek per trumpą laiką teišgyveno viešojoje erdvėje. O turėjo, mano manymu, pagyventi gerokai ilgiau.

Nes ši tema yra viena iš svarbesnių šiais laikais.

Vieno kito prezidento patarėja paleido gyventi kitą naują terminą – daug jų dabar, naujų terminų, pasaulio radikalaus persimainymo metais, nors dažnai jie nereiškia naujų dalykų. Tas naujas terminas – alternatyvūs faktai. Yra šiaip faktai (puodukas dėl gravitacijos krinta ant žemės) ir kitokie faktai (na taip, krinta, na ir kas, mes tiesiog nekreipsime į tai dėmesio šitoje porceliano parduotuvėlėje). 

Iš naujo. Pradžiai kaip aksiomą priimkime: nėra alternatyvių faktų – yra faktai ir melas. Nėra netikrų naujienų – yra naujienos ir melas. Viskas taip paprasta ir viskas, kaip visada šiame gražiausiame iš pasaulių, prasideda nuo žodžių – tiesiog reikėtų vartoti žodžius pirminėmis prasmėmis, o ne prisigalvoti naujų terminų, ne atskleidžiančių, bet maskuojančių tiesą. Melas yra melas. Tai paprasta.

Žmogus, kuris mokėsi dvylika metų, išmano daugiau negu matęs dvi rusiškos televizijos laidas. Tai faktas. Tai tiesa. Ir tai paprasta.

Visada o visada mane apima šioks toks lengvas siutas, kai koks veikėjas skambina į radiją ir sako – aš turiu nuomonę šiuo klausimu. Vedėjo vietoje man vis norisi pasiklausti – kada, žmogau, paskutinį kartą knygą skaitei? Prieš trisdešimt metų, ir ta pati buvo „Kalvio Ignoto teisybė“? Ir – pastebėjote? – Kuo mažiau žmogus išmano, tuo atkakliau išsitraukęs demonstruoja savo nuomonę.

Žmogau, tavo nuomonė nėra nei unikali, nei vertinga. Nei kam nors, išskyrus tavo šeimynykščius ir radijo laidų vedėjus, įdomi. Tiesą sakant, neįdomi nė tiems, bet pirmieji neturi kur trauktis, o pastarųjų toks darbas – simbolizuoti eteryje nuomonių įvairovę.

Čia dar yra tas paradoksas, kad žmogus, kuris iš tikrųjų išmano kurią nors sritį, žino, kiek daug dar nežinomų dalykų joje yra, ir nedrįsta nė vieno teiginio tėkšti kaip visiškai neginčijamo. Atkreipkite dėmesį, kokie tylūs būna pasaulinio lygio pasiekę profesoriai, kaip sunkiai prakalbinami. O va tas, kuris savo teisingiausią nuomonę įgijo iš dviejų rusiškos televizijos laidų, nė kiek nesidrovi jos visur kaišioti ir garsiai rėkauti.

Pasaulio sveikatos organizacija tarp didžiausių dešimties žmonijai keliančių pavojų reiškinių paskelbė skiepų priešininkus, tik ką Amerikoje nuo tymų mirė keli žmonės. Liga, kuri buvo laikoma visiškai įveikta, vėl parėjo ir renkasi gyvybes visame pasaulyje. Ir taip yra tik dėl neišmanymo ir kvailumo. Tik dėl to, kad bukoki dviejų televizijos laidų (nebūtinai rusiškų) žiūrėtojai nusprendė, kad jie gali turėti nuomonę apie mediciną ir vaistus. Gali turėti nuomonę apie mokslą.

Sokratas sakė: „Žinau, kad nieko nežinau“, pasakojo apie tai, kad kuo labiau didėja žinojimo ratas, tuo labiau jis liečiasi su dar kol kas nežinomo erdve. Banalu, bet tas, kuris žino daug, taip pat suvokia, kad dar daug daugiau nežino. O tas, kurio išmanymas prilygsta musės paliktam ant sienos taškui, įsivaizduoja, kad tas taškas ir yra viso pasaulio išmintis.

Nežinau, ką daryti, kad agresyvūs kvailiai („karingi beraščiai“, anot kai kurių jau čia minėtų šaltinių) – tegul kartais jiems netyčia ar tyčia pavyksta ir aukštas pareigas užimti – būtų pagaliau traktuojami kaip tiesiog ir tik agresyvūs kvailiai, o ne kaip dar viena spalvingosios nuomonių paletės spalva. Kvailumas nėra nuomonė. Mirę nuo tymų šiais laikais tai kuo puikiausiai įrodo.

Bet mes turėtume, atidėję į šalį tolerantiškas mandagybes, bent jau pasakyti agresyviam kvailiui, kad jis toks yra. Pradžiai gal bent tiek. 

Žurnalisto, „Verslo klasės“ redaktoriaus Aurelijaus Katkevičiaus komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Be raštiško LRT.lt redakcijos sutikimo draudžiama komentarą perpublikuoti kitose žiniasklaidos priemonėse.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt