Nuomonės

2021.11.27 19:10

Algimantas Čekuolis. Jeigu karas, tai kariaukime

Algimantas Čekuolis, žurnalistas ir rašytojas, LRT.lt2021.11.27 19:10

Tas prakeiktas virusas suktas ir gudrus, bet neturi išminties. Pajutęs pavojų sugeba kautis, prisitaikyti ir puolimą pradėti iš naujo apsišarvavęs. Belgijos daktaro Hanso Kluge‘ės, Pasaulio sveikatos organizacijos (WHO) Europos skyriaus direktoriaus, nuomone, COVID-19 ir jo variantai sugeba prisitaikyti prie visų mūsų medicinos priemonių – pasikeisti, mutuoti ir vėl pulti. 

Nesu gydytojas, juolab ne virusologas, bet daug metų dirbdamas žurnalistinį darbą įpratau ieškoti įvykių priežasties ir tik paskui susitvarkymo priemonių.

Koronavirusas mus atakuoja bangomis. Beveik taip pat kaip atakuojantieji žmonės buvusiuose karuose. Kai pirmos mus atakuojančiųjų gretos išretinamos, sustoja ir pasitraukia. Paskui vėl proga eiti pirmyn. Puolėjų bangos reguliarios, virusologai gali tiksliai pasakyti, kada pakils antroji banga, ketvirtoji, penktoji. Gali pasakyti, kada mus pjaus penkioliktoji ir t. t. banga. Medikai nieko padaryti negali.

Prisiminkime. Lietuvoje užsikrėtusiųjų per pirmą bangą buvo apie 3 000. Juos sumažinome skiepais ir pirmu karantinu iki 300. Atsikvėpėme. Pagailėjome savų verslininkų, leidome šimtus išimčių nuo karantino.

Virusai irgi atsigavo. Į pirmas puolančiųjų gretas išėjo užgrūdintieji. Virusų pasaulyje tai jų esesininkai. Ir vėl turime virš 3 000. Ir vėl banga krinta. Italijoje, Prancūzijoje, net Vokietijoje buvo 3–4 tokios bangos. Lietuvoje jau nustojome bangas skaičiuoti. Kuo tai padės?

Iš kur virusų kariuomenė taip greitai gauna tiek daug vis geresnių kovotojų? Iš mūsų, iš žmonių. Lieka virusų veislynai. Leidžiame demonstruoti už „teisę pasirinkti“ ir t. t. Gražūs šūkiai. Už juos žmonės ėjo į katorgą. Bet šiuo atžvilgiu jų tikroji reikšmė kita: „Nekliudykit man nužudyti kelis šimtus žmonių virusais, kurių aš nematau.“

Iš kur virusų kariuomenė taip greitai gauna tiek daug vis geresnių kovotojų? Iš mūsų, iš žmonių. Lieka virusų veislynai. Leidžiame demonstruoti už „teisę pasirinkti“ ir t. t.

Jie yra COVID-19 rezervas. „Kuo tirštesnis virusų spiečius, – tvirtina dr. Kluge, – kuo daugiau sergančiųjų, tuo lengviau prisitaiko virusai.“

Winstonas Churchillis kartą pasakė, kad „demokratija yra netobula sistema. Bet visos kitos daug blogesnės už ją.“ (Cituoju iš atminties.) Demokratija nebijo surakinti rankų chuliganui, plėšikui, prievartautojui, žmogžudžiui ir dar keliems šimtams nusikaltėlių rūšių. Net nebijo riboti greičio keliuose ir gatvėse. Neleidžia šlykščiai keiktis viešoje vietoje, nusilengvinti Laisvės alėjoje. Neleidžia gatvėse vaikščioti nuogam, tėvams mušti savo vaikų.

Tai kodėl leidžiama žudyti, būti viruso gynėjo pusėje? Gal stinga įrodymų ir precedentų, kad tai žudikas? Raupai, kelių rūšių šiltinė, poliomielitas ir dar kelios užkrečiamosios ligos buvo išnaikintos naudojant privalomą skiepijimą. Nieko negero iš to nėra.

Austrija pirmoji priėmė įstatymą, kad skiepytis privalės visi, kam sveikata leidžia. Nori ar nenori. Įstatymas įsigalios nuo vasario. Kodėl tiek ilgai laukti?

Tai kodėl leidžiama žudyti, būti viruso gynėjo pusėje?

Austrija – demokratinė valstybė. Jos sienos iš drebučių. Galbūt laukia, kad dar kuri nors valstybė padės morališkai ir paseks jos pavyzdžiu. Tada tokie įstatymai pasipils kaip iš maišo.

Uždrausti, priversti, visada sunkiau negu leisti. Beviltiškai nuleistos rankos daug pastangų nereikalauja. Bet iš kur imasi tie, kurių nebrandumas pavojingas aplinkiniams, bet kurie reikalauja jiems duoti valdžią?

Atsakyti labai sudėtinga. Visko yra. Pirmiausia tai nelabai gausiai mokslo ragavę žmonės. Bet jiems atrodo, kad jie ir taip išmintingi. Jie niekada nekaltina savęs, tik kitus ir visuomenę. Antra priežastis: jie įsitikinę, kad gerovės turi būti po lygiai visiems. To niekada nėra buvę ir niekada nebus. Mes kaip javai – išaugame nevienodai. Technika gali sulyginti javus, bet ne žmones.

Dar yra noras dalyvauti, būti matomam. Čia ir televizija vaidina svarbų vaidmenį. VSD darbuotojai sako, kad apsčiai yra tokių, kurie dalyvauja visuose protestuose, mitinguose, kiek kairiųjų tiek dešiniųjų, ir „už“, ir „prieš“. Jiems patinka sudrumsti vandenį, būti pastebėtiems. Tai vienintelis džiaugsmas, kuris jiems liko gyvenime.

Mes kaip javai – išaugame nevienodai. Technika gali sulyginti javus, bet ne žmones.

Tautinių mažumų mūsų šalyje problema.

Šalčininkų rajone ir keliose apylinkėse greta su juo žmonės kategoriškai, labai vieningai atsisakė priimti vakarietiškus skiepus, nes girdėjo šnabždant, kad jais lietuviai nori juos išnaikinti, ir laukė rusiškų „Sputnik“ skiepų. Tačiau pasirodė, kad jie netobuli. Galų gale galima pasirinkti skiepo rūšį.

Bijo įdūrimo, netiki, kad dabartinės adatos jaučiamos mažiau negu uodo įkandimas.

Jiems patinka sudrumsti vandenį, būti pastebėtiems. Tai vienintelis džiaugsmas, kuris jiems liko gyvenime.

O dėl diskriminavimo kitose srityse – pasižiūrėkite į LRT laidų titrus. Daug rusiškų ir lenkiškų, net žydiškų pavardžių ir vardų. Taip yra visose neskaitlingose tautose. Pasižiūrėkite, kaip švariai, be jokio akcento jie dabar kalba lietuviškai. Ir kokius aukštus postus kariuomenėje, policijoje ir politikoje užima. Jeigu žmogus gerai dirba, tai jis ir dirbs.

Visi „nuskriaustieji“ stengiasi šlietis prie vietos gyventojų „nuskriaustųjų“ ir taip sukurti didesnį burbulą. Per šitas riaušes irgi. Dokumentinis filmas „Riaušių anatomija“ – labai protingas. Nėra piktų komentarų. Nesako, iš kur pinigai.

Nesučiupo už rankos, tiesa? Protingi žiūrovai patys supras. Tie riaušininkų šūkiai (paruošti iš anksto) buvo tokie:

„Mūsų reikalavimus reikia patenkinti, o ne apsvarstyti“ (2 tokie plakatai);

„Vyriausybę ir Seimą lauk“;

„Nėra jokios pandemijos!“;

„Išstoti iš Europos Sąjungos!“.

Buvo atneštos kelios kuprinės ir lagaminas, prikrauti akmenų, patogių sviesti į policininkus. Ne visi buvo panaudoti. Policija nesudrebėjo.

Po riaušių Vilniuje Antanas Kandrotas-Celofanas ir keli jo bendrai išvažiavo į Rygą ir bandė ten organizuoti Vilniaus riaušių kopiją. LRT paprašė latvių kolegų pagalbos. Bet Rygoje susitiko tik keli šimtai. Didesnė jų dalis nekalbėjo latviškai, ir rygiečių problemos buvo kitokios. Dar labiau skyrėsi tie pora šimtų, kurie buvo surinkti Taline. Delegacija iš Lietuvos pasiekė ir juos.

Jeigu kas nors mokėjo už organizatorių keliones, nakvynę, maistą ir honorarą, tai galima abejoti, ar nusipirko, ko norėjo. Vilniuje organizatoriai buvo prašę leidimo 5 000 demonstrantų, bet buvo susirinkę tik 4 000, ir labai įvairiaplaukių. Nemažas nuošimtis ir tokių, kurie už chuliganizmą arba kitus nusikaltimus jau atsėdėję.

Prieš 30 metų Lietuva išsprogdino sovietiją. Drauge su Latvija ir Estija stojome į Baltijos kelią – žygį, turbūt svarbesnį net už Žalgirio mūšį. Iki šiandien Baltijos kelias lieka pasauliniu rekordu. Dabar atėjo laikas susivienyti su Austrija ir padėti gelbėti europiečius.

Tai laikas, kai vyrai tampa vyrais, o moterys juos myli.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt