Nuomonės

2021.11.24 11:57

Rimvydas Valatka. Dieve, kaip viskas brangsta

Rimvydas Valatka, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.11.24 11:57

Dieve, kaip viskas brangsta. Kas vakarą dūsauja televizijų reporteriai ir jų kalbinami piliečiai. Auga degalų, šilumos, bulvių, mėsos kainos. O jei restorane nebuvai mėnesį, sugrįžus į jį gausi šviežią meniu – su euru dviem didesniais skaičiais prie patiekalų. Ir jau seniai.


Bet ar tikrai viskas brangsta? Tikrai ne. Tai jūsų pinigai pinga. Kainos spalį, palyginti su praėjusių metų spaliu, išaugo 8,2 procento, ir tai ne pabaiga. Pinigai nyksta taip, tarsi vagis kas mėnesį iš jūsų piniginės ištrauktų po vieną kitą banknotą.

Hiperinfliacija – bėda ir žmonėms, ir valdžiai. Bet tokia infliacija, kaip dabar Lietuvoje, – palaima valdžiai. Kuriai byra vis daugiau neplanuotų pinigų. Nuo kiekvieno papildomo euro už kotletą restorane valdžiai įkrenta 21 centas PVM, o nuo vyno taurės – dar ir akcizo centai.

Valdžia maudosi infliacijos piniguose. Ji pasmerkta būti gerąja fėja jūsų akyse.

Kodėl Vyriausybė, kurią sudaro net dvi liberalų partijos, vieningai skyrė 100 eurų pakišą už skiepą daliai senjorų? Šitaip taškytis mokesčių mokėtojų pinigais liberalui – mirtina nuodėmė.

Kodėl nė vienas liberalas nešaukė gvoltų, kai ministrė Monika Navickienė pažadėjo pensijas nuo kitų metų didinti daug daugiau nei numato įstatymas? Apie tai ministrė čiulba dar nuo pavasario.

Todėl, kad, įsisukus infliacijos ratui, valdžia gauna vis daugiau milijonų. Bet tai netikri, oriniai pinigai. Europos centrinis bankas leidžia į apyvartą naujus trilijonus. Bėda tik, kad prirašius prie turimų pinigų nulį, dėl to neprisirašo nei papildomų prekių, nei paslaugų.

Nepadengti pinigai įjungia esamų prekių ir paslaugų kainų skaitiklį. Pralošia visi, kurie yra susitaupę juodai dienai. Ir tie, kurie neturi ko investuoti, nes yra vargšai, todėl priversti viską investuoti į duoną, sviestą, vaiko ar žmonos batus ir šilumą – su vis didesniais kainų nominalais.

Europos centrinis bankas elgiasi kaip tikras pinigų padirbinėtojas, spausdinantis 200 eurų kupiūras. Skirtumas tik, kad centrinis bankas turi priėjimą prie kiekvienos sąskaitos, kurioje jis kaip tikras vagis kasdien dalį jūsų juodai dienai sutaupytų eurų pakeičia netikrais banknotais.

Štai kodėl to vagies įgaliotinis Lietuvos bankas atrodo kaip Kristaus laikų fariziejus. Jis įveda vis naujų kliūčių žmonėms, kurie bando apsaugoti savo pinigus pirkdami nekilnojamąjį turtą. Vagis atvirai vagia žmonių pinigus ir dar vaizduoja, kad rūpinasi būsima apvogtųjų gerove.

Ką daryti tiems, kurie turi santaupų, bet jų neužtenka antram butui, tiems, kas gyvena nuo pensijos iki pensijos?

Susitaikyti su likimu. Nieko amžino šioje žemėje. Pinigams tai ypač tinka. Amžinas yra tik valdžios iškrypimas su infliacija. Nuo Antikos laikų valdžia auksą atmiešdavo sidabru, sidabrą – variokais. Taip ir euro valstybės nė už ką neatiduos galimybės atskiesti jūsų pinigus oru ir popierium, už kuriuos dar ir jūsų meilę gali nusipirkti.

Vienintelis dalykas, ką galit padaryti, tai nedėkoti Vyriausybei už padidintas pensijas ar kiek didesnę neapmokestinamą algos dalį. Geriausiu atveju valdžia nepablogins jūsų finansų. Tiesą sakant, net ir tai skamba kaip utopija.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt