Nuomonės

2021.10.13 11:11

Rimvydas Valatka. Geležinė rinkos ranka? Geriau protezas

Rimvydas Valatka, LRT.lt2021.10.13 11:11

Gliti pandemijos ranka štai jau 18 mėnesių užstoja ir atstoja horizontą. Kaukės, apribojimai, galimybių pasas, testai, izoliacija užkniso juodai. Bet ir nepataisomi verksniai suprato, kad šitiek laiko negali kasdien aimanuoti dėl tokių smulkmenų – nei gražu, nei kam įdomu.


Vienintelė teisėta aimanos atmaina – savo nervą išlieti ant valdžios. Ne paties didžiausio proto Seimo narys šįkart bus pataikęs kaip pirštu į dangų – žmonės yra pikti, reikia daryti išvadas.

Iš permanentinio žmonių piktumo išsirito keistas kiaušinis. Laisvės garsiausiai ėmė reikalauti tie, kurie iki tol trisdešimt metų rėkavo, kas man iš tos laisvės ir prašė kietos valdžios rankos.

Tos pačios minios, paskui prezidentą Tapšnotoją choru baubusios „Tvarka bus!“, paliestos gličios pandemijos rankos, pamiršo svajonę apie kietą ranką ir ėmė taip pat garsiai bliauti apie Konstituciją, asmens laisvę ir žmogaus teises. O tai kaip tik yra tie keli raktiniai žodžiai, iš kurių anksčiau kietos rankos šalininkai atpažindavo jų nekenčiamus liberastus.

Gliti pandemijos ranka išlaisvino ir kitus demonus. Besaikį valstybių skolinimąsi. Taškymąsi skolintais milijardais. O paleisti milijardai negali gulėti, nes pasakyta, kad pinigas turi vartytis.

Štai ir vartosi. Statybininkai nespėja statyti apartamentų. Fabrikai – gaminti, vežėjai – atvežti prekių, kurių pandemijos rankos palytėtieji reikalauja vis daugiau ir daugiau.

Kada taip yra buvę – mūsų eksportas išaugo penktadaliu, importas – net trečdaliu? Tai būtų gražu. Bet vieną rytą žmogus pabudo ir pasiuto, o kodėl čia dabar n+k kartų pabrango dujos ir elektra, o dyzelinas brangsta kasdien? Kokia neteisybė? Kur žiūri Vyriausybė?

Bet tai yra pati pačiausia teisybė pasaulyje, kurį reguliuoja geležinė rinkos ranka. Tik žmonės nenori daryti teisingų išvadų. Pinigų tapo per daug, o prekių, ypač dujų ir elektros – per mažai.

Kai vienų prekių, o pinigai irgi prekė, per daug, jos pinga, o prekės, kurių trūksta, brangsta. Prieš pustrečio šimtmečio Adamas Smithas tai pavadino geležine rinkos ranka.

Gliti pandemijos ranka gali užstoti ir atstoti horizontą, bet nepajėgi sulaužyti geležinės rinkos rankos.

Bet vis dar gyvename laikais, kai Vyriausybė šoka kepurinę ant geležinės rinkos rankos. Žada primokėti senjorams už skiepijimąsi vakcina, kuri ir taip yra už dyką. Nuduodama, kad elektra ir dujos netrukus vėl bus pigios, tai kainų šuolį leis permesti apmokėti per penkerius metus.

O kas, jei brangs toliau? Ar bent liberalai dar prisimena, kaip veikia Smitho aprašyta geležinė rinkos ranka?

Žemės traukos dėsnis vis dar veikia. Kaip ir geležinė rinkos ranka. Nemokamų pietų nebūna, kažkas už juos vis tiek sumoka. Gyvenimas pagal išgales – už posūkio. Tai net ir blaivininkų laukia sunkios pagirios. O Vyriausybė stato ant stalo naują butelį. Dar po vieną. Į senjorų sveikatą už šimtą eurų!

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt