Nuomonės

2021.10.27 12:45

Rimvydas Valatka. Antivakserio pilietinis portretas su „Glock“ pistoletu rankoje

Rimvydas Valatka, LRT.lt2021.10.27 12:45

Baimė kartais mus išstato pajuokai, bet dar dažniau gelbsti, padeda išvengti pavojaus. Be šito įgimto jausmo ir savisaugos instinkto ilgai šioje žemėje neužsibūtų joks žmogus. Būdama iracionali baimė net su labai protingais individais išdarinėja keisčiausius dalykus. 


Vieni bijo aukščio, kiti, priešingai, paniškai bijo uždarų patalpų.

Tūkstančiai vyrų ir moterų kaip velnias kryžiaus bijo skiepų adatos, bet, žiūrėk, tos pačios moterys prašo, kad joms su daug storesne nei skiepų adata kokioje nors skylėje suleistų po oda botulino. Tarp antivakserių netrūksta tatuiruotų, taigi tatuiruotojo adata, po kuria tenka kentėti ne sekundę, o valandų valandas, taip pat, pasirodo, nebaisi.

Lietuviai bijo migrantų. Visos apklausos rodo, kad su migrantais, ypač musulmonais, kaip ir su gėjais, dauguma lietuvių nenorėtų gyventi vienoje laiptinėje, o dauguma butų savininkų už jokius pinigus neišnuomotų migrantams savo buto. Nepaisant to, kad net dabar, kai per Lietuvą perėjo ir buvo sulaikyti tūkstančiai migrantų, kurie nieko dar nepavogė ir nebandė nušauti.

O ar girdėjote kada, kad koks gėjus būtų atidengęs ugnį į parduotuvės apsaugininką? Kad šitaip savo šv. tradiciją būtų gynęs koks leftistu ar liberastu pravardžiuojamas žmogus?

Ką toks skiepų priešininko portretas su pistoletu rankoje sufleruoja? Tai, kad antivakserizmas neretai eina poroje su nacionalizmu, rasizmu, homofobija, neapykanta demokratijai ir meile Rytų diktatoriams. Auga lyg ir tautiškoje dirvoje, bet trąšos toms piktžolėms – iš Rytų.

Štai savaitgalį prie prezidentūros susirinko žmonės pasakyti prezidentui, kad būtina priimti Partnerystės įstatymą. Jokių keiksmažodžių, jokių kartuvių homofobui prezidentui, jokio smurto ir neapykantos. Šypsenos, juokas, ramybė.

Kaip tik prieš tai Vilniuje į prekybos centrą atėjęs vyras ėmė šaudyti į apsaugininką, jį sužeidė. Šauliui nepatiko, kad jam liepė užsidėti kaukę. Kas buvo tas šaulys?

Feisbuke nuolat kliedėjo, kad paskiepyti žmonės kovidu serga sunkiau, nei neskiepyti, šlovino riaušes prie Seimo, ragino kovoti su policininkais, kuriuos vadino šunimis, tyčiojosi iš medikų.

Bet tai tik dalis jo pilietinio portreto. Neslėpė neapykantos homoseksualiems ir kitų rasių žmonėms. Dalyvavo rinkimuose į Seimą su viena iš gausių tautinių partijų. Būdinga, kad tai jam visai netrukdė skleisti Lukašenkos propagandos. Rašinėjo, kad Lietuvą, kuri, anot jo, yra „okupacinė valstybė“, ištiks katastrofa dėl sankcijų Baltarusijai, platino Rusijos propagandistų kuriamas sąmokslo teorijas.

Ką toks skiepų priešininko portretas su pistoletu rankoje sufleruoja? Tai, kad antivakserizmas neretai eina poroje su nacionalizmu, rasizmu, homofobija, neapykanta demokratijai ir meile Rytų diktatoriams. Auga lyg ir tautiškoje dirvoje, bet trąšos toms piktžolėms – iš Rytų.

Sako, kad Dievas mums kartais siunčia ženklus. Tik kiek iš mūsų moka juos skaityti, ypač apimti baimės? Kuo karingiau mus kviečia į maršus už tradicinę šeimą, pagonybę ir Šiluvos deklaraciją viename, tuo didesnė tikimybė, kad būsim susodinti į priekabą, tempiamą kokio „Bielorus“ ar „Kiroviec“ traktoriaus, ir tai geriausiu atveju.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt