Nuomonės

2021.09.11 18:47

Vaiva Rykštaitė. Ar įmanoma iš tiesų būti tvariu verslu?

Vaiva Rykštaitė, rašytoja, LRT.lt2021.09.11 18:47

Tvarumas – keistoka sąvoka, jei įsigilinu. Sąlyga, kurią išpildyti sunkiau, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Lietuvių kalbos žodyne „tvarumas“ apibūdinamas kaip tvirtas, patvarus, pastovus, nekintamas, turintis imunitetą, ištvermingas, atsparus, ilgai trunkantis, nepraeinantis, kuriamas, tveriamas.

Tačiau pastaruoju metu šis žodis dažniausiai vartojamas būtent su ekologija ir aplinkosauga susijusiuose kontekstuose. Kai kam terminas galbūt geriau pažįstamas anglų kalba – sustainability. XXI a. ši sąvoka iš esmės tapo žyminčia Žemės biosferos ir žmonių civilizacijos gebėjimą koegzistuoti.

Įvairios įmonės, organizacijos ir verslai giriasi esą tvarūs arba siekiantys tokie būti. Ilgą laiką maniau, kad jei, pavyzdžiui, kavinė maisto gamybai naudoja tik ekologiškus produktus arba jei įmonė pardavinėja ekologiškame ūkyje užaugintos vilnos rankų darbo megztinius, tai ji jau gali vadintis tvariu verslu. Pasirodo, viskas yra gerokai sudėtingiau. Tvarumas plačiąja prasme apima daugybę sričių – ne tik gamybos ar žaliavų, bet ir socialinės atsakomybės, darbo efektyvumo, etiškos verslo praktikos, produkto ar paslaugos kokybės, ilgaamžiškumo ir t. t.

Iš esmės tvarumas turbūt yra sritis, kurioje gali klestėti „okaipistai“ – „o kaip dėl...“, klausimus ne visai į temą mėgstantys užduoti žmonės. Mat kvestionuojant įmonės ar veiklos tvarumą staiga visi erzinantys ir iš temos rėmų išmušantys „o kaip dėl...“ tipo klausimai yra laukiami. Pavyzdžiui, jei kalbame apie megztinius iš ekologiško avių ūkio, čia gali kilti daugybė su tvarumu susijusių klausimų: ar siūlai buvo dažomi ir kaip? Jei dažai neekologiški, jau bėda. Kaip toli siūlai arba produktai transportuojami? O kaip dėl transporto priemonių? O kaip dėl pakuočių? O kaip dėl gamybinių atliekų – kur jos dedamos, kaip perdirbamos? O kaip dėl darbuotojų atlyginimų? O kaip dėl patalpų šildymo? Lyg pasaka be galo.

Jei manęs šiandien kas paprašytų savais žodžiais paaiškinti tvarios veiklos sąvoką, atsakyčiau, kad tai kažkas tarp ilgaamžiškumo ir ekologijos. O jei dar paprasčiau, tai aiškinčiau savo patėvio žodžiais, „kad nebūtų, kaip ant snarglių padaryta“.

Nors tie klausimai gali erzinti, iš esmės jie tartum veda ir verslą, ir apskritai žmogų teisingesne kryptimi, ar bent jau ją nurodo. Apskritai mąstydama apie tvarumą sutrinku – dažnai ima atrodyti, kad tai beviltiška, nes kad ir kaip stengčiausi sugalvoti kokią nors tvarią ir pelningą veiklą, vis tiek kurioje nors srityje susimausiu. Tokiomis akimirkomis tvarumas rodosi lyg negailestingas ir neįmanomas perfekcionizmas, ypač aplinkosaugos srityje.

Viena didžiausių su tvarumu susijusių problemų, su kuria susiduria dauguma veiklų – 100 % atsinaujinančios energijos vartojimo būtinybė. Neišpildžius šios sąlygos ir toliau vartojant iškastinį kurą, jokia veikla ar gamyba nebus tvari. Todėl atsargumo dėlei, užuot skelbusis tvaria veikla ar verslu, saugesnis variantas yra veiklą apibūdinti kaip „tvarumo siekiančią“ ar į „tvarumą orientuotą“ nei tiesiog „tvarią“. Priešingu atveju rizikuojama būti pelnytai apkaltintiems greenwashingu, arba žaliuoju smegenų plovimu, apie kurį jau esu kalbėjusi anksčiau.

Tačiau sužinojusi, pasigilinusi į tvarumo sąvoką,jau nebegaliu apsimesti jos nežinanti. Suvokimas, kiek mažai dalykų ir veiklų pasaulyje iš tiesų yra tvarūs, tikiu, turėtų mus privesti prie įdomių, išradingų su tvarumu susijusių sprendimų. Beje, įdomus faktas: iš šimto tvariausių pasaulio verslų net 49 yra Europoje (ir čia, nenuostabu, pirmauja Danija), 29 Šiaurės Amerikoje, 16 Azijoje ir likę 6 kitose pasaulio dalyse. Deja, Lietuvos šiame sąraše kol kas nėra. Gal atsidursime čia kitais metais?

Jei manęs šiandien kas paprašytų savais žodžiais paaiškinti tvarios veiklos sąvoką, atsakyčiau, kad tai kažkas tarp ilgaamžiškumo ir ekologijos. O jei dar paprasčiau, tai aiškinčiau savo patėvio žodžiais, „kad nebūtų, kaip ant snarglių padaryta“. Tačiau „tvariai“ reiškia ne tik patvarumą, bet ir toliaregiškumą, mąstant ne vien apie pelną ar naudą, bet ir apie ateities kartas

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.