Nuomonės

2021.08.04 10:00

Rimvydas Valatka. Kam valstybė motina, o kam tik pamotė

Rimvydas Valatka, LRT.lt2021.08.04 10:00

Visiems šalyje patapus nelegalių migrantų išvarymo specialistais, niekam neužkliuvo žinia, kad nuolatinių vadovų dabar neturi net devynios Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) įstaigos. Be vadovų ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) bei Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) – institucijos, kurios ir turėtų valdyti pandeminę situaciją. Pretendentų nėra, o jei koks ir atsiranda, tai toks nevykęs, kad neatitinka aukštų reikalavimų.


Paaiškinti tai – paprasta. Atsakomybė – milžiniška, o uždarbis – kaip ant juoko. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovui valstybė siūlo apie 2085 eurus popieriuje. Kiek daugiau, bet irgi ne fontanus, uždirbtų NVSC direktorius. Ką jau kalbėti apie tų centrų darbuotojų algas. Geras santechnikas per porą dienų daugiau sukrapšto.

Bene tą pačią dieną paskelbtas geriausiai apmokamų valstybinių įmonių vadovų dvidešimtukas.

Tai štai Lietuvos pašto generalinė direktorė gauna net 8 800 eurų algą. Keturis kartus su kupeta daugiau, nei uždirba Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius. Kone triskart daugiau, nei NVSC vadovas. Pašto kaip ir nebėra, bet pašto vadovas su tuo nesutiktų.

Registrų centro, to, kurio serverius užpylė liūties vanduo, vadovas ima po pusdevinto tūkstančio. Valstybinių energetikos įmonių vadovai – nuo 7 500 iki 9 500 eurų. Valstybinės investicijų valdymo agentūros vadovas – beveik 11, o Lietuvos banko vadovas – 13 tūkstančių.

Kol tokios tvarkos nėra, natūralu, kad užėjus krizei, Vyriausybę ištinka isterija ir apima panika. Tie, kurie turėtų krizę valdyti, yra silpni, nes pasamdyti už grašius, arba jų tiesiog nėra. Nes juk ne Lietuvos paštui ar Registrų centrui krizes valdyti.

Geriausiai apmokamų valdininkų ir pareigūnų TOP 20 nėra nei Muitinės, nei Valstybinės sienos apsaugos tarnybos (VSAT), nei Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovų.

Kuo Registrų centro ir Lietuvos pašto vadovai yra svarbesni valstybei už Muitinės, VSAT ar VSD vadovus? Kodėl prokurorai ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) agentai gauna daugiau, nei VSD pareigūnai? Kodėl bibliotekų direktorių algos – keliskart mažesnės, nei kokios kelių žmonių Šaraškino kontoros direktorių?

Valdininkų ir pareigūnų algų registre velnias ragus nusilaužtų. Vyriausybė pamalonina prokurorus ir STT agentus. Ministerijos pristeigia Šaraškino kontorų su pasakiškomis vadovų algomis, kurias ima buvę aukšti politikai. Visiems kitiems – kas lieka.

Per trisdešimt metų neatsirado nė vieno premjero, kuris būtų bandęs įvesti nors minimalią tvarką valdiškų algų sistemoje. Tvarką, kur įstaigos vadovo alga priklausytų ne nuo ministerijos, kuriai įstaiga priklauso, o nuo kvalifikacijos, pavaldinių skaičiaus ir darbo apimčių. Valstybė tai ta pati.

Kol tokios tvarkos nėra, natūralu, kad užėjus krizei, Vyriausybę ištinka isterija ir apima panika. Tie, kurie turėtų krizę valdyti, yra silpni, nes pasamdyti už grašius, arba jų tiesiog nėra. Nes juk ne Lietuvos paštui ar Registrų centrui krizes valdyti.

Kol valdiškų algų sistemoje velnias gali ragus nusilaužti, tol pandemijas ir nelegalių migrantų bangas savo liežuviais valdys rėksniai, plumpročiai ir marginalai.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.